Pomoc Qnap Ts431 Raid5 a wymiana wszystkich dysków

olex975

Nowy użytkownik
Noobie
30 Maj 2016
2
0
1
45
QNAP
TS-x31
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie,

Mam taki problem. Serwer, oprogramowanie jak i dyski mają się świetnie. Serwer to Qnap 431 z 4 dyskami WD Black 4TB w macierzy RAID5.
Problem polega na tym że Policja poinformowała mnie że dyski których używam są prawdopodobnie podrobione (były kupione na Allegro od firmy), i na wniosek producenta (chyba WD) mają być obfotografowane (nr seryjne) i zabezpieczone do dalszego postępowania.
Dedukuję że już ich nigdy nie odzyskam więc chcąc zapobiec takiej sytuacji nie mam wyboru jak kupić znowu nowe 4x4 TB ponieważ miałem zajętość na poziomie 75%, aby przenieść dane.

I tu pytanie do Was. Czy uda mi się zamieniać poszczególne dyski i odbudowywać macierz po każdej zamianie, czy jest duże prawdopodobieństwo że coś pójdzie nie tak? Jak byście zrobili na moim miejscu?, mam też w głowie zakup nowego serwera i ręczne przeniesienie danych na nowy, ale to już duże koszty będą jak dla mnie.

pozdrawiam
Marcin
 
problem podręcznikowy - migracja dysków
wyjmujesz jeden dysk - wsadzasz drugi - raid odbudowuje sie, jak skonczy to robisz reset i sprawdzasz czy wszystko dziala
jak dziala, to wymieniasz dalej dyski na zasadzie powyzej.

po zakończeniu migracji - wstawiasz dyski do czyszczenia danych - jakis gutmann czy cos innego .. chyba nie chcesz zeby policja Twoje dane ogladala ?
 
Tak było by ok, ale przeczytałem już ileś tam wątków, co prawda dotyczyły uszkodzonych RAID-ów i nie wiem czy pomysł się sprawdzi w 100%.
I jeszcze taka informacja że WD Backów już raczej nie dam rady kupić tylko jakieś Blue itp. Nie będzie z tym problemu?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. migracja danych z dysków