QNAP vs S?

nubnec

Passing Basics
Beginner
29 Sierpień 2017
10
3
3
37
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć!


Otóż stoję przed dylematem tak jak wiele osób przede mną jaki NAS wybrać

Na początku byłem zdecydowany na Syn DS216j - uznałem, że spełnia wszystkie wymogi dobrego NAS w dobrej cenie dla domu (max 2-3 userów).
Później się urodził pomysł jednak 4dyskowca (na początku 2 dyski, a z biegiem czasu...). Tylko, że... QNAP czy S ? Bo chyba Asustor jeszcze jest w powijakach względem tych dwóch producentów. NAS będzie przeznaczony głównie na domowe potrzeby ale również na firmę (z minimalistycznym podejściem czyli mieć jakieś pliki w chmurze czy backupować ważne pliki). Natomiast musi być konkret dla domu.


Ostatnio moje myśli są kierowane pomiędzy (i tu jest problem bo..):

QNAP TS-451+ / TS-451A / TS-431P (ten chyba jest słabszy względem tych dwóch) / TS-453A (ten może i jest lepszy od poprzedników ale cena może zaboleć..)
S DS416 / DS416j / DS416play / DS418j / DS716+ - tutaj nie mam żadnego porównania ...

Jestem zielony w tych sprawach dlatego liczę na pomoc ludzi bardziej ogarniętych w tym zakresie.


Dodatkowo:

- cena (biorę na firmę więc możliwe iż się uda coś wytargować ale okolice 2k bez dysków)
- liczę na dobrze działający sprzęt (istnieje wizja rozbudowany o dodatkowy RAM)
- hdmi - może tak, muszę sprawdzić gdyż nie wiem ile mam miejsca w korycie aby doprowadzić do TV.. jeśli nie to dLNA tylko.
- najchętniej 4k - z racji tego, że TV też 4K ale 1080p jest OK (bo ile filmów jest 4K mimo wszystko...)
- wirtualce mówię tak Albo postawię tam WIN i zrobię sobie emulator do gier czy kodi (chyba że z poziomu samego NAS będę mógł(?) albo do pracy mi się przyda (słyszałem też, że niektóre NAS mimo obsługi wirtualizacji to mają z nią problem)
- raid - na 85% myślę, że będę chciał RAID zrobić
- VPN, raczej mają wszystkie więc...

Co do dysków to się zastanawiałem nad 4TB HGST - mają niezłą niezawodność z tego co czytałem.

No i teraz.. z racji tego, że to będzie 1 NAS to nie wiem co jeszcze potrzebowałbym więcej nawet...
aopenitforum.pl_uploads_emoticons_12_slight_smile.png




Wybór może się skończyć między QTS-453A a S DS416play (o ile nie DS916+) tylko potrzebowałbym wiedzy gruntownej zanim podejmę decyzję :)

Pozdrawiam
 
  • Lubię to
Reakcje: LEVY
- wirtualce mówię tak Albo postawię tam WIN i zrobię sobie emulator do gier czy kodi (chyba że z poziomu samego NAS będę mógł(?) albo do pracy mi się przyda (słyszałem też, że niektóre NAS mimo obsługi wirtualizacji to mają z nią problem)
Emulacja gier to tak kiepsko na takim "słabym sprzęcie".
Jeśli chodzi o wirtualizację Q na dzień dzisiejszy lepiej sobie radzi, ale S zapowiedział wsparcie dla tego obszaru działań.

Q który ma HDMI daje możliwość odpalenia Kodi bez potrzeby dodatkowych narzędzi.

S zostaje głównie DLNA.

Hm... Osobiście wybrał bym S, z uwagi na produkt "Out of the box". Chciałbym aby Q miał tak dopracowane oprogramowanie producenta. Na Q możesz osognąć to samo a nawet więcej dzięki oprogramowaniu zewnętrznemu.

S jest troche droższym rozwiązaniem.

Jakiego sprzętu nie wybierzesz spełni Twoje oczekiwania, trzeba mieć na uwadze ze wirtualizacja na S z tego co wiem póki co jest w fazie Beta. Jeśli zrobią to jak inne programy w standardzie NAS to Q straci dużą kartę przetargową. Oczywiście to moje prywatne zdanie.
 
Kwestia czy będę mógł hdmi pociągnąć z miejsca gdzie będzie NAS a gdzie mam TV. Dzisiaj sobie to sprawdzę.
Dzięki za podpowiedź:) Z racji tego, iż nie muszę już-teraz-dzisiaj kupować to może się chwilkę wstrzymam.. może S coś updatnie w kwestii wirtualek :)
 
Najlepiej aby ktoś bardziej doświadczony wypowiedział się jeśli chodzi o wirtualizację. Ja jestem laik i korzystam z narzedzi które prosto się obsługuje i instaluje.

Pod tym względem S wygrywa. Chciałbym aby aplikacje typu photoStation, VideoStation był chociaż w połowie tak dobry jak ma S. Na szczęście wszystko można zrobić aplikacjami zewnętrznych producentów.
Brakuje mi również aplikacji biurowych oraz prostego klienta do maili. W S to mamy w Q trzeba się pobawić.

Ogólnie z tego co jestem tutaj na forum, bardziej obeznani użytkownicy chwalą sobie Virtualizacje, za pomocą której świat się otwiera.

Mi bardzo przypasowało złącze HDMI, boli mnie tylko ze Q spierdzielił robotę i dał do wyboru albo HDStation, lub Linux, mimo tego ze mam dwa złacza HDMI w swoim Q. Gdzieś wyczytałem ze jeden jest dla 4K, drugi na FHD.

Jeśli masz TV 4K szukaj sprzętu który Ci obsłuży, żeby to sprawdzić trzeba sprawdzić czy procesor ma w swojej specyfikacji taką możliwość. Zauważyłem ze producenci się chwalą strimingiem filmów do 4K, na sprzętach na których nie odważył bym się w ogóle odpalić takiego filmu.

Mój znajomy ma S, ja mam Q i ostatnio dużo o tym rozmawialiśmy co jest lepsze czy gorsze. Ogólnie bardzo bym się zastanawiał jak bym nie miał sprzętu teraz na sprzęt S, ale coś nadal mnie przyciąga na korzyść Q. Nie wiem co to jest, może jakaś nie widzialna siła, a może to że chłopaki chcą faktycznie coś tam zrobić i widać że ten sprzęt ma przyszłość.
 
Bo albo mamy HDStation, albo Linuxa odpalonego. Skoro mamy dwa HDMI, chciałbym aby na jednym złączu było Ubuntu a na drugim HDStation. W innym wypadku po co są dwa złącza?
 
A ha ha. Jasne.
W komputerze PC mam trzy wyjścia monitorowe. Na jednym chciałbym Windowsa, na drugim Ubuntu a na trzecim... niech no podłubie w nosie... Może MacOS X?
Ale ten IBM zjebał sprawe z tymi wyjściami w PC :D
 
@Silas Mariusz Oczywiście ze możesz tak zrobić =]. Podłączasz trzy monitory do innych źródeł i tworzysz "wirtualkę", dzięki czemu masz na trzech ekranach trzy różne systemy operacyjne.

No dobrze, nawet jeśli trochę przesadziłem, to powiedz mi proszę po jaki kijek dali dwa HDMI w TS253A?

Po za tym NAS to narzędzie dedykowane, przez co mam na myśli ze posiada funkcjonalności których ciężko szukać w kupionym PC w markecie. Od dlatego kupuje się NAS, a nie sprzęt do wszystkiego. Stad stwierdzenie że Q trochę spaprał sprawę z tym HDMI, albo jest coś o czym jak zwykle nie wiem. Taka luźne przemyślenie.

Nie zmienia to faktu że możliwość odpalenia Kodi przez HDMI, jest tym czym Q wyróżnia się na tle innych. Uważam że to jest standard który powinien być w każdym NAS. Chociażby z powodu możliwości odpalenia Linuxa, czy łatwej konfiguracji samego NAS.
 
Hm... Nie rozumiem. Myślałem o takim zastosowaniu, ale łatwiej mi sterować telefonem jako pilotem w Kodi, a niżeli myszką bezprzewodową. Po za tym obciążenie będzie znaczne większe nić przy HDStation (chyba).

//Koniec OFTop.
 
Kodi nie kodi ale hdmi raczej w tym momencie jest dla mnie zbędny gdyż nie mam możliwość podpięcia go do TV
Tzn wolę go podpiąć pod router bezpośrednio niż pod TV na ten moment. Poza tym mam tak umiejscowiony TV, że nie znajdę NASa tak małego aby zmieścić na półce. Zostaje więc DLNA.
Ma ktoś może doświadczenie jak wygląda strumieniowanie wideo ?
 
Wszystko działa. Jak poczytasz na forum, dowiesz się jak ja że to nie jest standard i Q nadal z tym walczy. Można zaopatrzyć się w DLNA od Plex, od Kodi i innych dostawców. Po ostatniej aktualizacji jeden z lepszych DLNA "przestał działać" czytaj trzeba za niego zapłacić. Na S mój znajomy stwierdził że nie ma problemów z żadnym filmem i jeszcze mu się nie zdarzyło by jakiś film nie odpalił na Samsungu, podłączony RJ.

Ogólnie jest i hula i nie ma problemu, a jak jest to ktoś Ci pomoże.
 
Czyli w tym układzie bezpieczniej kupić S niż się martwić z Q :)
 
Tego nie powiedziałem. Nie mam S, już. Kiedyś miałem i przeszedłem na Q. Cena za lepsze parametry w porównaniu do S. W moim odczuciu S ma lepsze programy standardowe typu PhotoStation; DS; MusicStation itp.

Q wiałem też ponieważ chciałem mieć W10 podłączony pod tv (czego od roku nie zrobiłem). Okazało się że Kodii robi robotę i HDMI naprawdę się przydało. Chce po HDMI puścić również system operacyjny ponieważ nie mam PC w moim małym mieszkaniu.

O tyle lepiej jest z Q, że na tym forum jeszcze ktoś coś pomaga i chętnie coś napisze. Słyszałem że na S już umarło towarzystwo, czy tak jest sprać proszę.

Jestem bardzo mile zaskoczony helpdesk od Q. Pan Bartosz bardzo miło odpisuje, chce pomóc i robi to w języku polskim =].
 
Okej.. to dalej kombinuje :)
A tak wogóle..to który Q i który S są najlepsze z tych wymienionych ?
 
Ogólnie hm... Nauczyłem się tutaj że nie wziął bym nic poniżej procesora Intela. Wszystko z uwagi na oprogramowanie. Wiadomo, więcej może. Druga sprawa 4GB ramu to absolutne minimum aby odpalić Wirtualizację. Mam 8GB i mam 30% zajęte, nie mając włączonych jakiś funkcji dodatkowych.

Wybór należy do Ciebie.
 
Ogólnie hm... Nauczyłem się tutaj że nie wziął bym nic poniżej procesora Intela. Wszystko z uwagi na oprogramowanie. Wiadomo, więcej może. Druga sprawa 4GB ramu to absolutne minimum aby odpalić Wirtualizację. Mam 8GB i mam 30% zajęte, nie mając włączonych jakiś funkcji dodatkowych.

Wybór należy do Ciebie.
Pewnie ze nie brać niczego słabszego od Intela. To wrzucenie pieniędzy na zabawkę. A można mieć niezła "zabawke"...na Intelu!

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 
Kupiłem Q. Bardzo żałuję, dla mnie dedykowane oprogramowanie jest kompletnie nie intuicyjne. Dodatkowo tak proste rzeczy jak odtwarzanie filmów Q ma problem bo nie mają jakiejś licencji i mam info "audio not supported", idealnie wydane ponad 2k, żeby teraz nie można obejrzeć nagranych filmów np dla dzieci albo z wakacji. Dla mnie bomba :). Ja chciałem to kupić żeby było out of the box, a zmarnowałem już grube godziny na sprawach które z klucza działają na jakimś najprostszym androidzie.

Pod tym względem S wygrywa. Chciałbym aby aplikacje typu photoStation, VideoStation był chociaż w połowie tak dobry jak ma S. Na szczęście wszystko można zrobić aplikacjami zewnętrznych producentów.
Brakuje mi również aplikacji biurowych oraz prostego klienta do maili. W S to mamy w Q trzeba się pobawić.

Jak do tego doszedłeś, też uważam że Video i Photo ma fatalny interfejs dla użytkownika.

Ps. Tak jestem informatykiem, ale nie po to kupiłem Q żeby spędzać grube godziny na tym jak odtworzyć bajkę dzieciom.
 
No to nie pocieszyłeś mnie pisząc o problemach przy odtwarzaniu filmów..

  1. Supports DLNA/UPnP TVs and players such as PlayStation 4 and Xbox One
  2. Supported audio formats4: AIFF, APE, DSD (DSF, DFF), FLAC, M4A, M4A Apple Lossless (ALAC), MP3, Ogg Vorbis, WAV (PCM, LPCM), WMA, WMA PRO, WMA VBR*
  3. Support CUE indexing file for APE, FLAC audio format.
  4. Video and Audio On-the-fly Transcoding3
i dupa?
Dzisiaj wpadł mi w oczy jeszcze artykuł:

QNAP prezentuje TS-x31P2 oraz TS-431X2 – budżetowe, szybkie NAS-y dla domu i małej firmy z czterordzeniowym CPU i obsługą migawek - BackUp Academy

Może zamiast 453A - warto przyatakować któryś z tych? (chyba 431x2-8G) ?
Jednak w mojej opinii laika 453a > zjada je