QNAP w domu

p_p

Nowy użytkownik
Noobie
14 Styczeń 2012
2
0
1
Witajcie,
Od jakiegoś czasu myślę o zakupie porządnego NASa, który uporządkowałby kwestię storage'u w moim domowym środowisku. W związku z powyższym proszę Szanownych Forumowiczów o opinię nt. optymalnego dla moich potrzeb rozwiązania. Do rzeczy.

Zastosowanie:
- przechowywanie filmów 720p/1080p, muzyki, sampli do produkcji audio
- download center: SABnzbd+, couchpotato, sickbird, transmission
- klientem na NASa będzie: 2 HDTV, 2 PCty (spięte Gigabitem), 4 laptopy, 3 smartfony, iPad (wifi n) - linux, windows (iOS być może)
- RAID 5
- online 24/7

Wymagania:
- min 5 dysków po 2TB każdy (obsługa SATA3 mile widziana)
- wystarczająco mocny, żeby obsłużyć 2 HDTV odtwarzające full hd
- możliwość konfiguracji userów i grup
- możliwość szyfrowania zasobów wrażliwych np. truecryptem

Co nie ma dla mnie znaczenia:
- wirtualizacja

Pytanie brzmi: TS-559 PRO II? Czy to nie overkill? Jakie podalibyście alternatywy, co bym zyskał/stracił. Szukam optymalnego rozwiązania w kategorii jakość do ceny:)
Równie ważnym pytaniem jest wybór dysków - myślę o 2TB, dyski będą najczęściej używane w scenariuszu zapisz raz, odczytaj wielokrotnie (filmy, muzyka). Nie chcę wydawać na nie fortuny, ale też nie po to kupuję NASa, żeby mieć za chwilę problemy z padającymi dyskami.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Piotrek
 

Witamy


- przechowywanie filmów 720p/1080p, muzyki, sampli do produkcji audio

Zaden problem.


- download center: SABnzbd+, couchpotato, sickbird, transmission

Sa gotowe paczki z QPKG. Z konfigiem trzeba sie chwile pobawic, ale powinno po ustawieniu wszystkiego dzialac ok.

- klientem na NASa będzie: 2 HDTV, 2 PCty (spięte Gigabitem), 4 laptopy, 3 smartfony, iPad (wifi n) - linux, windows (iOS być może)

U mnie juz chyba z 10 urzadzen korzysta z NASa. Dziala calkiem ok.


To chyba oczywiste.


Wymagania:
- min 5 dysków po 2TB każdy (obsługa SATA3 mile widziana)

Tu sobie musisz posiedziec na specyfikacjami i troche poczytac.

- wystarczająco mocny, żeby obsłużyć 2 HDTV odtwarzające full hd

Bez szyfrowania dyskow nie ma problemu.

- możliwość konfiguracji userów i grup
To ma kazdy Qnap, no, ale chyba to oczywiste.

- możliwość szyfrowania zasobów wrażliwych np. truecryptem
Te opcje posiadaja tylko Qnapy z procesorami Intela, czyli te drozsze modele. Tez konieczne przestudiowanie specyfikacji. Jednakze musisz pamietac, ze szyfrowanie woluminu znacznie zmniejsza wydajnosc i z tymi HD moga wystapic problemy (choc z drugiej strony przyczyna moze byc waskie gardlo mojego Popcorna). Tak przynajmniej bylo u mnie, no, ale ja mam TS-459 pierwszy model, wiec moze od tego czasu troche sie zmienilo.


Pytanie brzmi: TS-559 PRO II? Czy to nie overkill? Jakie podalibyście alternatywy, co bym zyskał/stracił. Szukam optymalnego rozwiązania w kategorii jakość do ceny:)
Równie ważnym pytaniem jest wybór dysków - myślę o 2TB, dyski będą najczęściej używane w scenariuszu zapisz raz, odczytaj wielokrotnie (filmy, muzyka). Nie chcę wydawać na nie fortuny, ale też nie po to kupuję NASa, żeby mieć za chwilę problemy z padającymi dyskami.

Zerknij moze na tabele zalecanych modeli dyskow. Moze troche naswietli sytuacje. W sumie ja mam podobne wymagania wzgledem NASa i kupilem zwykle Seagaty ST31500341AS. Od dwoch lat nie mam z nimi najmniejszych problemow, no, ale polecalbym jednak bardziej sugerowac sie tabela kompatybilnych modeli ( http://www.qnap.com/pro_compatibility.asp )

Jak sie wszystko poustawia QNAP to fajne, stabilne urzadzenie (chodz czasem sie humory zdarzaja). Moze nieco za drogie, ale spelnia swoje funkcje dobrze. Ja polecam.



Pozdrawiam,
Piotrek

Rowniez pozdrawiam
 
Skłaniam się w kierunku tego QNAPa ale chyba chwilę poczekam aż minie powódź na Tajwanie i dolar trochę poleci, bo jak zobaczyłem aktualne ceny dysków to się za głowę złapałem:)

Dzięki za pomoc