Pomoc qnap zawieszanie, komputery nie logują się do windowsa

tomeksup

Entry Technician
Q Associate
4 Czerwiec 2019
55
2
8
34
QNAP
TS-100
Ethernet
802.11g (Wi-Fi 3)
Witajcie

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.1154 Build 12.12.2019
Model serwera: QNAP TS-431

Chciałem zapytać was o zadanie.

1. W hybryd backup Sync - kiedy chcę pobrać raport debugowania to wywala mi komunikat

{
"error": {
"error_code": "bad_request",
"message": "'utf-8' codec can't decode byte 0xfc in position 2764: invalid start byte"
}
}

Czy to błąd firmware ?



2. Podczas robienia zadania symchronizacji jednokierunkowej qnap się zawiesił. Nastąpił brak możliwości połączenia się z qnapem. Komputery w sieci, w której qnap jest nie mogły się uruchomić. Objawiało się to czarnym ekranem przy próbie logowania do windowsa.

O co chodzi z tym logowaniem ? Po restarcie qnapa wszystkie komputery się połączyły.
 
O co chodzi z tym logowaniem ? Po restarcie qnapa wszystkie komputery się połączyły.

A nie masz czasem ustawionej lokalizacji dla "Pulpitu", "Dokumentów" itd. na zdalnym zasobie właśnie hostowanym na Qnap'ie? Bo nawet jeżeli miałbyś NAS'a ustawionego jako Kontroler domeny - to prędzej czy później system by się zalogował odczytując lokalnie zapisany hash poświadczeń.

Czy to błąd firmware ?
Tak właśnie to wygląda, tylko pytanie, czy ten błąd nie został spowodowany np. zbyt długą ścieżką miejsca źródłowego, czy chociażby nazwą katalogu/pliku zawierającą "jakiś niedozwolony znak".

Obstawiam, że trzeba by było zalogować się do systemu operacyjnego (nie GUI!) i tam w logach pogrzebać.

P.S. Wybacz proszę, jeżeli moja odpowiedź jest w jakiś sposób niezrozumiała, przerzucam myśli do posta w locie i brak czasu na przetłumaczenie na nasz rodzimy język :)
 
Logi windowsa ?
nie nie... logi systemu operacyjnego NAS'a. Qnap to nic innego jak swego rodzaju "komputer" z odpowiednią dystrybucją systemu Linux na pokładzie.


Dostań się do urządzenia poprzez SSH... tam zacząłbym poszukiwania w katalogu /var/logs (to jest miejsce gdzie zapisywane są wszelkiego rodzaju logi, podejrzewam, że nawet te, których nie widać poprzez aplikację z poziomu przeglądarki).

Alternatywą jest kontakt z supportem... wtenczas Oni sami sobie sprawdzą Twoje logi i na tej podstawie będą w stanie coś podpowiedzieć... no chyba, że mają już gotową odpowiedź? ale tego się nie dowiemy, dopóki się z Nimi nie skontaktujesz

Powodzenia
 
Przeglądam pliki kolejno. Jakieś sugestie ?
Przejrzałem wszystkie. Dziwne logi są trzymane 1 dzień wstecz!!!! Żadnych starszych wpisów.
Te pobrane z qnapa mają tyle wpisów, że ... hoho
 
Mam logi z var\logs uzyskane przez putty. Przejrzałem wszystkie. Maks. zapisy to 24h wstecz. Z czasu awarii nic nie ma.
Logi pobrane z poziomu konta admina - dużo więcej ale nie dokopałem się do żadnej historii.
Wysłałem ticket do supportu.

Ta ostatnia aktualizacja firmware to dramat.
 
u mnie nic się nie dzieje, ALE zarządzając kilkudziesięcioma Qnap'ami rozlokowanymi w kilkudziesięciu placówkach - z automatu staram się wsiąkać wszelkie możliwe do ogarnięcie przeze mnie informacje o wszelkich anomaliach... a nóż coś podobnego mi się przydarzy - warto więc posiadać już jakąkolwiek wiedzę... o ile oczywiście zachcesz się nią z nami podzielić :)
 
Support qnapa to dno.

Facet mi lakonicznie odpisał na moje wywody, w skrócie.

Zwiecha = biegniesz i wyciągasz wtyczke z prądu.
Padł mi dysk =uszkodzony backplane. Już raz wymieniałem back plane, co roku mam wymieniać ? Kto za to zapłaci ?
Ku..aaaa, znowu back plane, uszkodzony dysk. Dysk startuje, pyka, kluczy i wyłącza się.
Moim zdaniem qnap sprzedaje wadliwe produkty i ukrywa to.
Wymieniałem backplane w zeszłym roku w kwietniu. Mamy luty. Przypadek ?

Nie polecam nikomu tego produktu. Może warto spróbować S lub asustor.
 
Ku..aaaa, znowu back plane, uszkodzony dysk. Dysk startuje, pyka, kluczy i wyłącza się.
Kolejny raz dzieje się to samo - nie pomyślałeś żeby sprawdzić czy prąd OKej ? zasilacz OKej ? UPS jest ?
mówisz że QNAP jest be , a możesz o czymś nie piszesz bo myślisz że to pozornie nie ma nic do rzeczy ?
miałem case że prąd do routera/switcha był na innej fazie (niż nas) i palił urządzenie , ktoś się śmieje .. taka była konkluzja ..

niewykluczam że możesz mieć pecha (prawo Murphiego w całej rozciągłości) , buble zawsze się trafiały i nic na to nie poradzisz - tylko reklamacja
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Na tej lini jest podpięty qnap, 2x router i jeszcze jakieśurządzenie, którego nie pamiętam. Jest to linia specjalnie pociągnięta pod urządzenia. Inne urządzenia nie ulegają awarii.
 
A może są jakieś przepięcia w sieci, mikro skoki napięcia itp.

Słuchaj kilka lat temu tutaj na forum pisał koleś że ma problemu ze stabilnością QNAP i regularnie robił się hard reboot raz dziennie. Tlumaczyl że ma podłączony do UPSa, że zasilacz jest w porządku. Ale zapomniał nadmienic, że do QNAPa ma podłączony tuner DVB-T a ten podłączony do anteny ze wzmacniaczem telewizyjnym. Kiedy tylko polało deszczem po elewacji budynku gdzie była zainstalowana antena QNAP regularnie się rebootowal. Co ciekawe odłączenie i przylaczenie tunera DVB-T na USB też powodowało reboot. Sprawa była już jasna. Ale użytkownik szedł w zaparte że coś jest nie tak ze sterownikami w QNAPie, a rozwiązanie okazało się trywialne. Wzmacniacz antenowy był podłączony do innej fazy w budynku. Konieczne było też odizolowanie anteny od elewacji na budynku.

Uważam, że pigers ma rację. Padający backpane się zdarza, ale nie tak często.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Tuner
  2. KONTROLER DOMENY