Pomoc QTS 4.3.5 zarządzanie pamięcią

wojtekdu

Systems Admin...
Q's Expert
6 Marzec 2015
387
34
28
63
Lisów
lisow.eu
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Dzisiaj zauważyłem, że nowy QTS jakby lepiej gospodarował pamięcią. Tak przynajmniej wynika ze wskazań QBoost`a. Do tej pory QBoost pokazywał jakieś 3-4% wolnej pamięci i dopiero po optymalizacji okazywało się, że do dyspozycji ma 70%. Dzisiaj przypadkiem sprawdzam, a tam 69%, po optymalizacji 70%. W końcu opanowali chyba te cachowe pliki. Wy macie podobnie?
upload_2018-10-2_12-18-3.png


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.5.0713 Build 20180928
Model serwera: QNAP TS-251
 
Ja nie widzę znaczącej różnicy - sprawdzam w monitorze zasobów. Ręki uciąć sobie nie dam, ale z tego co pamiętam, wskazanie QBoost'a bazuje na "wolnej" pamięci. Zapuść antywirusa i zobaczysz, że nawet po skończeniu skanowania, QBoost wskaże wspomniane kilka %. Wykorzystana część będzie zalegać w pamięci podręcznej.
 
Poniżej poglądowy wycinek z życia mojego Qnap'a.;) Jak widać, Qboost wywala bufor i pamięć podręczną. W większości przypadków, ilość wolnej pamięci pokazywana przez Qboost'a jest odwrotnie proporcjonalna do uptime'u serwera, w przypadku braku "czyszczenia" po drodze. Nie wiem natomiast jak zachowa się QTS w przypadku braku zasobów, tj. czy w pierwszej kolejności skorzysta z pliku wymiany.

upload_2018-10-2_13-10-55.png
 
Ja nie widzę znaczącej różnicy - sprawdzam w monitorze zasobów. Ręki uciąć sobie nie dam, ale z tego co pamiętam, wskazanie QBoost'a bazuje na "wolnej" pamięci. Zapuść antywirusa i zobaczysz, że nawet po skończeniu skanowania, QBoost wskaże wspomniane kilka %. Wykorzystana część będzie zalegać w pamięci podręcznej.
No właśnie chodzi o tę zalegającą część marnowaną w pamięci podręcznej. A nawiasem mówiąc jakim narzędziem to robiłeś? OK już wiem.