Pomoc Różnica między katalogami home i homes

wojtekdu

Systems Admin...
Q's Expert
6 Marzec 2015
387
34
28
63
Lisów
lisow.eu
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Mam takie dziwne pytanie. Zauważyłem na moim NAS. Dwa katalogi Home założony przeze mnie i Homes założony przy instalacji systemu automatycznie.
W obydwu katalogach są praktycznie te same dane, które pokazują przy zliczaniu ponad 850GB dla każdego katalogu. Foldery te nie są współdzielone. Nie zgadza się to zupełnie z pojemnością dysku. Czy mogę usunąć któryś z katalogów bez konsekwencji utraty danych?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0883
Model serwera: QNAP TS-251
 
Każdy użytkownik ma swój folder "domowy", czyli 'home' i widzi go jako '/home', a użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami (czyli np. admin) mają dostęp do zbioru wszystkich udziałów "domowych" użytkowników, czyli '/homes'. W dużym skrócie, udział 'home', który widzi użytkownik, jest de facto "linkiem" do udziału '/homes/NAZWA_UŻYTKOWNIKA'. A odpowiadając na Twoje pytanie - nie, foldery i pliki nie są zduplikowane i usunięcie jest równoznaczne z ich utratą.
Dla uzupełnienia informacji, jest możliwość ustawienia tworzenia folderów domowych.
upload_2019-3-29_14-39-20.png
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Wybaczcie za może głupie pytanie, ale czy da się jakoś ustawić, aby admin nie widział zawartości katalogów home innych użytkowników? Oczywiście nie chodzi mi o to, aby użytkownik to sobie gdzieś ustawił, tylko z poziomu admina czy się da? Po to, żeby admina "nie kusiło" przeglądać co tam użytkownicy wrzucili:)
 
A czy jeśli utworzę nowego użytkownika i przypiszę go do grupy administratorów to coś pomoże? Czy wtedy taki użytkownik będzie miał takie same prawa jak konto admin, ale np. można dla niego "ukryć" katalog homes?
 
A to jeszcze w takim razie kolejne pytanie, czy więc tak na prawdę różni się (defaultowo tworzone) konto admin, od utworzonego potem innego konta które jest przypisane do grupy administratorów? Czy takie (jedno bądź kilka) utworzonych kont i dodanych do tej grupy będzie w 100% miało takie same uprawnienia jak "główne" konto admina?
 
No i to jest konkretny przykład - dzięki:)
Chociaż mnie (przynajmniej w tej chwili) wirtualizacja nie dotyczy, na razie bardziej "podstawowe" rzeczy, czyli po prostu trzymanie danych, kopiowanie (ręczne i automatyczne) na dyski USB, qsync, serwer PLEXa...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. home foldery
  2. różnica home homes