Pomoc RAID i dysk systemowy

sequence

Nowy użytkownik
Noobie
17 Lipiec 2016
9
1
3
40
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
W związku z tym iż zaczynam swoją przygodę z NASem mam pytanie jak w temacie.
Moja sytuacja wygląda następująco, sprzęt to TS-451+ 8GB, 4x 3TB
Standardowo przeszedłem proces start.qnap.com, lecz trafiłem tutaj na forum i zacząłem wertować różne tematy - to dało mi do myślenia.
A mianowicie, w chwili obecnej mam zestawiony RAID5 z tych 4 Hddków jako jedna pula (system)
Dodatkowo czytając wychwyciłem iż niektórzy maja np 1szt HDD na system a załóżmy 3x HDD na RAID.
Pytanie co lepsze w przypadku ew. awarii?
Czy 1hdd na system osobno a dodatkowo np. RAID5?
 
Pytanie co lepsze w przypadku ew. awarii?
Kopia zapasowa poza NASem w chmurze - jak trzasnie piorun w NASa to nie masz nasa, danych i urzadzen w sieci lokalnej ;)

Dodatkowo czytając wychwyciłem iż niektórzy maja np 1szt HDD na system a załóżmy 3x HDD na RAID.
1. Dysk z systemem ciagle sie kreci, RAID wlacza sie od czasu do czasu jak jakies dane sa z niego potrzebne.
2. "mniejsze" zuzycie dyskow
3. bo jest fajniej ;>
 
no ok. Symulacja, 1st bay mam 3TB na system, dodatkowo od 2-4bay mam raid5 3x3TB.
Pada dysk z systemem, pytanie co dalej?
wymieniam dysk z systemem, raid 5 jest nietkniety i po instalacji od nowa podpina się automatycznie "stary raid"?
 
ok, czaje kwestie
ale z drugiej strony raid5 w przypadku awarii daje możliwość odzyskania tego 1hdd.
Więc jak sens jest rozdzielać system na single hdd, a z reszty robic raid?
 
Mam podobny dylemat, tylko chcę na dysk systemowy przeznaczyć dysk SSD (a te czasami potrafią płatać figle i się wyłożyć w najmniej przewidywanym momencie).
Czy przywrócenie ustawień z kopii zapasowej (plik QNAP_settings_XXXX-XX-XX.bin) montuje w systemie od razu wszystkie woluminy?
Rozumiem, że aplikacje należy później ręcznie samodzielnie doinstalować.