Pomoc RAID i inne rady - wykorzystanie NAS w studiu graficznym

ponad

Passing Basics
Beginner
26 Wrzesień 2017
28
2
3
47
ponad.pl
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć. Jestem laikiem w kwestii serwerów i od strony informatycznej. Stąd moje pytanie.

Posiadam QNAP TS-451+ do tego 4 dyski Seagate IronWolf 4TB każdy.

Prowadzę studio graficzne, więc pliki jakie zamierzam przechowywać (i pracować na nich) na serwerze są zazwyczaj duże ok. 100-200 MB to norma. Są i takie po 3-5 GB. Serwer będzie wykorzystywany przez 2-3 osoby na raz, głównie po LAN-ie. Bezpieczeństwo danych jest dla mnie bardzo ważne i pod tym kątem został zakupiony NAS + dodatkowy dysk do backupu.

I pojawia się pytanie jaki RAID wybrać dla takiego zapotrzebowania jak moje? A może to ma być JBOD? Nie mam bladego pojęcia. Znajduje informacje techniczne, które kompletnie nic mi nie mówią, lub tyczą serwerów plików web i pocztowych, a tu chodzi o zupełnie inny tryb pracy oraz wykorzystanie NAS. Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii. A jeśli ktoś miał doświadczenie z wykorzystaniem serwera NAS w studiach graficznych, może jeszcze o inne rady, co powinienem zrobić, zainstalować lub jak to ustawić w konfiguracji.

Do admina: Poprzedni post nie wiem gdzie umieściłem :( bo pisałem z komórki jest tu: Pomoc - Jaki typ RAID wybrać pod serwer plików graficznych dla małej firmy? - można go skasować


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0299
Model serwera: QNAP TS-451+
 
Do admina: Poprzedni post nie wiem gdzie umieściłem :-( bo pisałem z komórki jest tu: Pomoc - Jaki typ RAID wybrać pod serwer plików graficznych dla małej firmy? - można go skasować
Posprzątane.

A jeśli ktoś miał doświadczenie z wykorzystaniem serwera NAS w studiach graficznych
Co za różnica , studio foto , apteka czy magazyn truskawek. A ja jestem prawnikiem i się tym nie chwalę !

Bezpieczeństwo danych jest dla mnie bardzo ważne i pod tym kątem został zakupiony NAS + dodatkowy dysk do backupu.
NAS to nie backup ! Gdzie kopia poza siedzibą firmy i poza NASem ? Możesz dane trzymać w chmurze , są tanie cloudy które za śmieszne pieniądze przechowają twoje dane.

Czy masz NASa podłączonego do UPSa ? Czy sieć lokalna jest podtrzymywana bateryjnie ?

Widzę dwa warianty:
A) Dwa raid 1 - na jednym pracujesz (aka bieżące dane) na drugim robisz kopię tych danych, powiedzmy raz na dobę za pomoca Hybrid Backup Station
upload_2017-9-27_0-5-57.png


B) Jeden raid 5 na 4 HDD
upload_2017-9-27_0-5-33.png


Co do bezpieczeństwa samych danych, warto poświęcić część miejsca na dyskach na migawki - więc tworzysz wolumeny z funkcją migawek (czyli nie proste), w razie wpadku - zaszyfrowanie danych przez malware bądź ktoś nadpisał arcyważny plik, przywracasz migawkę i masz problem z głowy.
 
Dziękuję za informacje.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że NAS to nie backup. Mam osobny dysk na USB do backupu, który podepne do serwera. Pisząc o bezpieczeństwie danych miałem na myśli ich ilość oraz ilość dysków potrzebnych na nie i wpiętych do stacji graficznych. To moim zdaniem już ilość krytyczna w moim przypadku.

A jak zapatrujesz się na JBOD? Zważywszy, że mam dysk do backupu. Czy taka struktura nie sprawdzi się lepiej niż RAID? Na to pytanie nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Można by zrobić 2 JBOD jeden 3 dyski na dane + smieci. Drugi jako backup na dane wrażliwe z pierwszego JBOD i dodatkowo ten backupowac na dysk zewnętrzny.
 
Do admina: Poprzedni post nie wiem gdzie umieściłem :-( bo pisałem z komórki jest tu: Pomoc - Jaki typ RAID wybrać pod serwer plików graficznych dla małej firmy? - można go skasować
Posprzątane.

A jeśli ktoś miał doświadczenie z wykorzystaniem serwera NAS w studiach graficznych
Co za różnica , studio foto , apteka czy magazyn truskawek. A ja jestem prawnikiem i się tym nie chwalę !

Bezpieczeństwo danych jest dla mnie bardzo ważne i pod tym kątem został zakupiony NAS + dodatkowy dysk do backupu.
NAS to nie backup ! Gdzie kopia poza siedzibą firmy i poza NASem ? Możesz dane trzymać w chmurze , są tanie cloudy które za śmieszne pieniądze przechowają twoje dane.

Czy masz NASa podłączonego do UPSa ? Czy sieć lokalna jest podtrzymywana bateryjnie ?

Widzę dwa warianty:
A) Dwa raid 1 - na jednym pracujesz (aka bieżące dane) na drugim robisz kopię tych danych, powiedzmy raz na dobę za pomoca Hybrid Backup Station
20492.png


B) Jeden raid 5 na 4 HDD
20491.png


Co do bezpieczeństwa samych danych, warto poświęcić część miejsca na dyskach na migawki - więc tworzysz wolumeny z funkcją migawek (czyli nie proste), w razie wpadku - zaszyfrowanie danych przez malware bądź ktoś nadpisał arcyważny plik, przywracasz migawkę i masz problem z głowy.


Witam,

Podlacze sie pod temat jako pracownik z grafika na ts-253a 2x 3TB.
Nie bardzo rozumiem,co Autor w/w ma na mysli piszac: na jednym pracujesz a na drugi robisz kopie np.Hybrid etc etc.
Skoro dyski sa na RAID Typ 1 w mirrorze/lustrzane/ to pracuje na wolumenie takim,jaki jest czyli ca.pojemnoisc jednego dysku. System sam duplikuje i synchronizuje na biezaco RAIDa.
 
Piszesz o hipotetycznej sytuacji. Prawdopodobieństwo, że w tym samym czasie padną 2 dyski dąży do zera. TS-451+ jest na Intelu i odbudowanie RAID zajmie 1-2 dni - także bez przesady.
Przy takim podejściu, to może w takim razie zrezygnować w ogóle z RAID?
Ja jednak odrobinę ufam tej technologii i przez ostatnie 5 lat nawet jak mi padały dyski, to w RAID 5 i 10 danych nie straciłem.
W zasadzie to po 2 latach korzystania z RAID 10 przeszedłem na RAID 5 jako akceptowalne ryzyko.