Pomoc RAID6 8xHDD podział na mniejsze

Paffcio

Nowy użytkownik
Noobie
12 Grudzień 2012
1
0
1
53
QNAP
TS-809U-RP
Ethernet
10 Mbps
Witam.
Jestem średnio obeznany w konfigurowaniu czy zmianach, które można zrobić na moim urządzeniu.
Domyślnie, urządzenie było skonfigurowane w RAID 6 na 8 dyskach 2TB. Jak to bywa, zaczęło brakować miejsca, w odstępie 2 miesięcy podały kolejno dwa dyski. Zostały zakupione jednakowe, 4 TB dyski, które kolejno były podmieniane w urządzeniu. Być może nie było to zbyt profesjonalne ale fakt, że raid pięknie się odbudowywał i tych blisko 8 TB danych, nie trzeba było przenosić.
Jednym z powodów dla których kupiono dyski 4TB był pomysł by po ich zainstalowaniu uzyskać większą przestrzeń dyskową w ramach tej samej macierzy lub utworzyć jedną dużą i drugą mniejszą.
Jednakże, po zainstalowaniu ostatniego dysku i odbudowie raida, w "Menadżerze pamięci" -> "Zarządzanie macierzami RAID" chciałem skorzystać z "Akcji" -> "Zwiększ pojemność". Wskazałem jedyny RAID na urządzeniu i przeczytałem informację, że "system umożliwia powiększenie pojemności wolumenu do 16 TB".
I po tym przydługim wstępie właściwe pytania i prośba o pomoc.
1. Czy bez przenoszenia danych mogę coś zrobić aby wykorzystać dostępną (przypominam, obecnie jest 8 dysków po 4 TB każdy) pojemność na dyskach?
2. Teoretycznie, skoro obecnie wykorzystuję 10 TB, a system dopuszcza 16 TB, to czy mogę chociaż tych kilka dodatkowych tera jakoś "dołączyć" do istniejącej macierzy?
3. Czy mogę zmienić istniejącego RAID 6 z 8 dysków, na RAID 6 z 7 dysków (jeżeli się nie mylę, powinna wyjść macierz 16 TB) plus dodatkowy wolumen z jednego HDD?

Może jakieś inne sugestie? Warunek: bez przenoszenia danych ;-)

PS> Zakładam, że najlepiej, byłoby przenieść dane, zrobić z dyskami i raid'em to co chcę, a później przywrócić dane ale na taką operację mam wyłącznie weekend i to nie zawsze.

Z góry dziękuję za weryfikację, nawet jeżeli potwierdzicie, że tylko "PS>" wchodzi w grę ;-)
Pozdrawiam
Paweł

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.6 Build 20170628
Model serwera: QNAP TS-809U
 
hmm - największy raid jaki stawiałem miał 12 TB
co do 16 TB to myśle granica ustawiona przez QNAPa - mdadm ma góry limit w 8 zettabajtach, więc tym raczej bym się nie martwił
jestem zdania że trzeba operację "poszerzenia" raid zrobić po prostu ręcznie za pomocą komend.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/raid6-8xhdd-podzia%C5%82-na-mniejsze.21814/