ReadyNAS NV+ v2 na Qnap xxxx

BaGRoS

Nowy użytkownik
Noobie
26 Wrzesień 2015
8
2
3
49
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć
Zgodnie z tematem chciałbym zamienić kilka rzeczy na jedną. Tj. ReadyNAS NV+ v2 plus Odroid U3 (robiący za centrum multimediów XBMC i serwer pobierania Transmission, CouchPotato, SickBeard, SABnzbd, httpd, php). Teraz posiadam dyski 2x3TB, 2x4TB seria WD RED. Korzystam z X-RAID2 czyli niezależnie od wielkości dysków zawsze używane są prawie w całości.
Dodatkowo jeśli już będę wydawał pieniądze to myślę o 4 kamerach IP aby zabezpieczyć dom.
Można podobną funkcjonalność jak X-RAID2 czy ZFS RAID lub coś podobnego uzyskać na QNAP? Testowałem kilka kalkulatorów RAID i gdy nie ma dysków tej samej wielkości to po pewnej ilości dysków zwiększa się coraz bardziej nieużywane ilość miejsca. Np. RAID-6 11x4TB i 1x3TB mamy 30TB dostępne, 6TB na zabezpieczenie danych oraz 11TB nieużywanej przestrzeni!!! Przy elastycznym rajdzie S mamy ok. 39TB dostępnego, 8TB na zabezpieczenie danych oraz 0TB nieużywanego...
Nigdy nie miałem do czynienia z klasycznym raidem więc wszystkiego będę się musiał uczyć od nowa jeśli o to chodzi.
Na dzień dzisiejszy chciałbym używać wszystkie dyski najbardziej jak się da.

Chcę kupić jakiś nowy NAS włożyć dwa dyski 4TB przenieść dane i dyski z obecnego NAS'a włożyć w nowego i rozszerzyć pojemność.

Istnieje taki QNAP na którym będę mógł uruchomić XBMC(wyjście HDMI), Transmission, CouchPotato, SickBeard, SABnzbd? Jednocześnie posiadający taki system RAID aby udało się maksymalnie wykorzystać moje dyski, tak bym jak najpóźniej mógł wyrzucić te dwa dyski 3TB, bo jeśli działają...
Ilość kieszeni 8+, cena jest mniej istotnym elementem, dla mnie ważniejsza jest funkcjonalność.
Dużo pytań i wymagań, jednak od tego jest społeczność, aby można było uzyskać pomoc od doświadczonych użytkowników.

Pozdrawiam Was,
jeśli coś wyjdzie gdy ktoś odpowie to jeszcze dopiszę,
BaGRoS :)
 
  • Lubię to
Reakcje: wkrzys
  1. QNAP korzysta z zwykłych RAIDów jakie można znaleźć w Linuxach, żadnych udziwnień w stylu x-RAID, ZFS, w końcu jest to linux, jak coś się skopci to metody odzyskiwania są powszechnie znane w świecie Linuxowym ;)
  2. 4 kamery - jeśli się nie mylę to na to będziesz musiał dokupić EXTRA licencję na kamery
  3. Migracja danych jest tutaj najmniejszym problemem, albo kopiowanie po SMB albo NFS czy tam kopiowanie z gołych dysków (bez shella niewykonalne)
Nigdy nie miałem do czynienia z klasycznym raidem więc wszystkiego będę się musiał uczyć od nowa jeśli o to chodzi.
Tak jak pracuje normalne IT :>

Chcę kupić jakiś nowy NAS włożyć dwa dyski 4TB przenieść dane i dyski z obecnego NAS'a włożyć w nowego i rozszerzyć pojemność.
Rozsądne, tylko rozmiar tych dysków jest ważny.

Istnieje taki QNAP na którym będę mógł uruchomić XBMC(wyjście HDMI), Transmission, CouchPotato, SickBeard, SABnzbd?
XBMC ? Co to ? :p Kodi teraz się ten program nazywa. Na forum @Silas Mariusz posiada paczkę do tego z rtorrentem i bez SABnzbd, ale coś się znajdzie.
Jednocześnie oznacza to wybór NAS z CPU Intela.

Dysk sieciowy QNAP TS-853Pro z HDMI + poszerzenie RAMu do 8 Gb, a z dyskami trzeba bedzie podzielić tak aby miało to ręce i nogi.
 
1. W sumie to i dobrze :p
2. Z kamerami wymyśliłem trochę inny myk, zamiast bawić się w licencje, drogie kamery zrobię własną kamerkę wifi 1080p z rapberry pi 2 plus moduł kamery plus diody IR plus obudowa drukowana na drukarce 3D. Jest taniej, samo się będzie logowało po wifi do udziału i zapisywać będzie już skompresowany strumień!
Elementy: http://www.amazon.co.uk/dp/B00ZX8SMMW ; http://www.amazon.co.uk/dp/B00T2U7R7I
Czyli temat kamer definitywnie zamykamy, zrobi się inteligentne kamery na wifi w ilości nieograniczonej licencjami.
3. O migracji wspomniałem tylko w sprawie tych dysków co teraz są już używane, tak jak piszesz powinno iść gładko.

Co do dysków. Pomyślałem, ze z 2x3TB które mam teraz dodam jeszcze jeden 3TB i zamienię w szybka macierz dla mało wrażliwych danych, monitoring np., temp na pobierane pliki etc, lub zrobię z nich 6GB w raid5 i też wystarczy.
Do dwóch 4TB dokupię kolejne dwa i zrobię 8TB w raid6, później kolejna 4 i będzie 12TB co powinno wystarczać na razie.

Oglądałem rożne modele i spodobał mi sie m.in. ten http://www.amazon.co.uk/dp/B00S7SNNCO niestety nie ma on chyba możliwości rozbudowy o moduł UX-800P?!
Dobrze kojarzę, ze ten UX-800P działa po USB3.0?

Po drodze wpadło mi do głowy, ze wygodnie by było podpiąć tez dwa tunery DVB i telewizje naziemna po sieci udostępnić.

Jeśli chodzi o programy, które chciałem odpalać, to przecież mogę wydzielić miejsce i postawić wirtualny system n ubuntu, na którym te program mogłyby działać w tle?
Reszta gdy dotrę do domu.
 
Oglądałem rożne modele i spodobał mi sie m.in. ten http://www.amazon.co.uk/dp/B00S7SNNCO niestety nie ma on chyba możliwości rozbudowy o moduł UX-800P?!
Huh ? TVS-871 :: QNAP - wydaje mi sie że przed zakupem trzeba zapytać producenta.

Jeśli chodzi o programy, które chciałem odpalać, to przecież mogę wydzielić miejsce i postawić wirtualny system n ubuntu, na którym te program mogłyby działać w tle?
Cudowne rozwiązanie.
 
Wcale - bo nie śmiecisz w podstawowym systemie, tylko w dodatkowym :)
nawet jeśli QTS się sypnie to kopiujesz swoje dane, stawiasz na nowo, przywracasz i masz spokój.
 
Wcale - bo nie śmiecisz w podstawowym systemie, tylko w dodatkowym :)
nawet jeśli QTS się sypnie to kopiujesz swoje dane, stawiasz na nowo, przywracasz i masz spokój.


Co znaczy QTS się sypnie? Raczej powinno działać latami? ReadyNAS działa od czasu postawienia pierwszej macierzy, tylko zmieniałem dyski. Dodatkowo w czasie transportu paczką z Polski do UK NAS rozleciał się na kawałki :/ kupiłem identyczny, włożyłem dyski, NAS się zsynchronizował i działa kolejne półtora roku :p

Gdyby ten NAS miał 10 slotów... Wtedy 3x3TB RAID5, 5x4TB RAID6, no i w wolny slot włożyłbym SSD którego nie ma gdzie użyć i by robił za dysk wirtualnego systemu :) Chyba, że mogę podpiąć go pod USB3 i na nim postawić system wirtualny?
 
TVS-871 :: QNAP wygląda na to, że pojedyńczą jednostkę rozszerzenia obsługuje Storage expansion via QNAP UX-500P / UX-800P expansion unit (Max: 1 unit), zadałem pytanie producentowi, czekam za odpowiedzią.

Czyli pierwsze 3 sloty dyski po 3TB - RAID5 - 6TB
czwarty slot dysk SSD system linux, pobieranie etc
kolejne cztery sloty dyski po 4TB - RAID6 - 8TB
gdy za pół roku zechcę dokupić kolejny dysk 4TB i jednostkę rozszerzeń to mogę przełożyć ten dysk SSD i dalej korzystać bez reinstalacji czegokolwiek?
Czy może lepiej przełożyć RAID5 lub też RAID6?
Ktoś wie może jakie transfery są osiągane między jednostką główną, a rozszerzającą po USB3? Gdyby było dość szybko to najlepsza opcja przeniesienie RAID6 w nowe miejsce. Wtedy miałbym możliwość rozbudowy RAID6 do 24TB, a RAID5 do 18TB, plus jeden slot na SSD. Piękna przyszłość :p

W modelu TVS-871 i3 można w łatwy sposób wymienić cpu do i7? Szukam na youtube, jednak nikt jeszcze chyba nie zrobił filmu z tego, jeśli jest to możliwe.
 
A zamiast kupować dodatkowo jednostkę rozszerzającą nie lepiej/taniej zmienić dyski na większe?

Mobilnie z LG G
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
A zamiast kupować dodatkowo jednostkę rozszerzającą nie lepiej/taniej zmienić dyski na większe?

Mobilnie z LG G

Może coś w tym być.
Można zawsze sprzedać stare dyski na ebay, tylko aby zmienić 4 dyski z 4TB na 6TB trzeba kupić od razu wszystkie dyski, wymieniać je po jednym i później sprzedać te 4TB... Z RAID6 4x4TB (8TB) po zmianie wszystkich uzyskam 4x6TB (12TB) czyli tyle co dodanie jednego dysku 4TB... Wiem, wiem cenowo PLUS urządzenie rozszerzające, tylko kolejne 4TB to znowu wymiana czterech dysków 6TB na dyski 8TB lub z urządzeniem dołożenie jednego dysku 4TB.
Chyba, że się mylę z obliczeniami?
Myślę, że zostanę na razie przy jednym urządzeniu i zostawię sobie ReadyNAS na backup czy jakieś media (monitoring) i miejsce gdzie będę mógł używać zmieniane dyski.

Zostaje pytanie
W modelu TVS-871 i3 można w łatwy sposób wymienić cpu do i7?
Jaki rodzaj pamięci jest używany w TVS-871 SODIMM? Jest sens kupowania "lepszych" pamięci czy i tak system ich nie wykorzysta?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Licencje po migracji dysków
  2. migracja