Pomoc Reinicjalizacja QTS bez utraty danych - 2xHDD RAID 1

sk8cik2

Nowy użytkownik
Noobie
17 Wrzesień 2016
9
1
3
32
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam,
Mam pytanie odnośnie reinicjalizacji systemu QTS bez utraty danych na dyskach. Posiadam QNAP TS-451+ z dwoma dyskami HDD WD RED 3TB w konfiguracji RAID1. Zależy mi na zachowaniu wszystkich prywatnych danych, a niestety nie mam możliwości backapu na inny nośnik.

Czy istnieje możliwość sformatowania jedynie partycji z systemem QTS i ponowna jej inicjalizacja tak, aby moje zasoby nie zostały utracone?

Zapoznałem się z poniższym tematem jednakże kolega był w lepszej sytuacji, ponieważ miał oddzielny dysk systemowy.
https://forum.qnap.net.pl/threads/ponowna-inicjalizacja-systemu-bez-usuni%C4%99cia-danych.22888/

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.5 Build 20180928
Model serwera: QNAP TS-451+
 
Obawiam się, że przywrócenie do ustawień fabrycznych nie rozwiąże problemu.

Ostatnio NAS zaczął się dziwnie zachowywać. Rozłączał się z internetem (tylko system QTS). Po aktualizacji do wersji 4.3.5 mam problemy z wirtualnym przełącznikiem. Zacząłem badać sprawę i okazało się, że NAS został pod koniec sierpnia zainfekowany znanym już malware stąd też decyzja o reinstalacji systemu.
 
autorun.sh już usunięty, dodatkowo trochę uprzątnąłem ręcznie ale wydaje mi się że pewniejsze i być może szybsze rozwiązanie niż witamina to reinstalacja QTS. Ponadto z NAS korzystam już ponad dwa lata więc zawsze przyda się mu trochę świeżości i usunięcie śmieci po programach z których już np nie korzystam.

Trochę zastanawiałem się nad tematem i przyszedł mi do głowy poniższy scenraiusz, jednakże nie wiem czy jest możliwy. Prośba o potwierdzenie czy to zagra ewentualnie jakie się wiąże ryzyko.

1. Wyjęcie jednego z dysków z macierzy RAID 1 i odłożenie "na półkę".
2. Instalacja NAS od zera na drugim dysku z macierzy (całkowity format i inicjalizacja jako Single).
3. Po wykonaniu instalacji podpięcie obydwu dysków do laptopa z linuksem na VM i zamontowanie ich w systemie. Pytanie czy linux wykryje jeden dysk z macierzy, która pierwotnie składała się z dwóch dysków?
4. Kopiowanie danych z dysku drugiego (ten "z półki":) ) na dysk z zainicjowanym nowym systemem. (pytanie jak kwestia uprawnień itp)
5. Umieszczenie obydwu dysków w NAS i migracja z Single do RAID 1. (nie mam pewności czy możliwa ale chyba tak)
 
Hm... W sumie z tego co pamiętam istnieje możliwość odbudowania dysku jeśli jeden zostanie "uszkodzony". Tutaj pomoże Ci @pigers .

W takim wypadku jeden dysk wyciągasz robisz reinstalację, wkładasz drugi i odzyskujesz obraz dysku.
 
Witam. Z tego co widzę u siebie (TS-251 + 2HDD RAID 1), dyski fizyczne montowane są z pomaca LVM'a (by był RAID). cały OS znajduje sie na dysku /dev/sdc który jest (tak mi sie wydaje) wbudowana pamięcia z której startuje QNAP.

Kod:
[~] # fdisk -l

Disk /dev/sda: 4000.7 GB, 4000787030016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 486401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1      267350  2147483647+  ee  EFI GPT

Disk /dev/sdb: 4000.7 GB, 4000787030016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 486401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1               1      267350  2147483647+  ee  EFI GPT

Disk /dev/sdc: 515 MB, 515899392 bytes
8 heads, 32 sectors/track, 3936 cylinders
Units = cylinders of 256 * 512 = 131072 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdc1               1          41        5244   83  Linux
/dev/sdc2   *          42        1922      240768   83  Linux
/dev/sdc3            1923        3803      240768   83  Linux
/dev/sdc4            3804        3936       17024    5  Extended
/dev/sdc5            3804        3868        8304   83  Linux
/dev/sdc6            3869        3936        8688   83  Linux

Wiec idac na logikę, wyjecie obu dysków i reinstalacja OS'a. Włozenie 1go dysku, sprawdzenie "MADAM" czy sa dane, włozenie 2go dysku i dobudowa macierzy. Czy zadziała - NIE WIEM. Czy można popsuć dane - Prawdopodobnie....

QNAP TS-212 How to rebuild RAID manually from telnet
 
@dkurzelewski dzięki za podpowiedź ale coś mi się wydaje, że wskazana przez Ciebie partycja /dev/sdc to jest pamięć DOM na płycie głównej urządzenia, która przechowuje "świeży" obraz QTS, wykorzystywany podczas instalacji systemu na dyskach montowanych w kieszeniach (inicjalizacja NAS). Przypuszczam, iż po włożeniu pierwszego z dysków, QTS i tak wystartuje z HDD z macierzy. Niech ktoś skoryguje jeśli się mylę.
 
  • Sad
Reakcje: _Floyd
A czemu nie zgłosisz tego do helpdesku że masz/miałes infekcję, jest łatka , ale trzeba o nią poprosić bo to wersja deweloperska >.>

jak masz RAID1 - to na obu dyskach są takie same dane (inna nazwa tego to lustro).

Więc wyłączasz grzecznie NASa, wypinasz dysk nr 2, włączasz NASAa, instalujesz na nowo go (jest na forum , w FAQ ...), po całej zabawie z instalacją , wpinasz na gorąco dysk nr 2 - czekasz na pipnięcie nasa ze znalazł dysk , w managierze dysków każesz mu się odzyskać i masz dane - jak skończysz kopiowanie danych to format dysku nr 2 i dołączenie do RAID - ale pamiętaj że kopia danych być musi !!!
 
Dzięki za odpowiedź. Dopiero dziś miałem chwile się za to zabrać.

Zrobiłem jak napisałeś, jednakże po kliknięciu "Odzyskaj" mam dostępną tylko opcję "Skanuj wszystkie wolne napędy", pozostałe dwie są nieaktywne (szare). Kliknięcie "Skanuj wszystkie wolne napędy" nie wykryło dysku. Masz pomysł co dalej z tym zrobić?
 

Mogą Cię zainteresować

Odpowiedzi
11
Wyświetleń
{liczba}K
Backup i synchronizacja
Usunięty użytkownik pigers
U

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ponowna inicjalizacja bez utraty danych
  2. migracja danych z dysków
  3. reinicjalizacja
  4. Reset
  5. na gorąco
  6. usuniecie raid