Roszerzenie pojemności RAID5 w TS409

Paollo

Entry Technician
Q Associate
1 Grudzień 2008
86
23
8
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Mam zamiar rozszerzyć pojemność (expand capacity). Obecne 4 dyski 1TB Samsung HD103UJ zastępuję 4 x 2 TB WD20EVDS. Proszę o Wasze wskazówki i rady z tym związane. Pozdrawiam
 
Co do hdd 2TB, to oficjalnie tylko caviar jest na liście referencyjnej, więc jest to pewnego rodzaju "eksperyment na żywym organizmie", więc zanim do niego przystąpisz, zrób backup wszystkiego co masz na tym NASie, żeby się nie okazało, że "operacja się udała, pacjent zmarł".

Jeśli chodzi o taką migrację jaką chcesz przeprowadzić, to na twoim miejscu uzbroiłbym się w cierpliwość, bo zajmie Ci to na oko z tydzień.
Dyski trzeba wyjmować pojedynczo, po wymienia pojedynczego hdd rebuilduje sie raid (trzeba liczyć ładnych parę godzin na każdy rebuild) a jak już wszystkie wymienisz, to dopiero wtedy robisz expand i kolejne (jakbym miał zgadywać to kilka dni nawet) godziny w plecy.

Dokładny opis procedury masz w swoim qnapie w panelu zarządzania raidem.

P.S. Jedynymi dyskami większymi niż 1 TB będącymi na comptability list są:
Kod:
WD  	WD Caviar Green  	WD20EADS  	2000 GB 	 
WD 	WD Caviar Green 	WD15EADS 	1500 GB	
Seagate  	Barracuda 7200.11  	ST31500341AS  	1500 GB
 
Hej, dzięki za odpowiedź.

Jedynym 2TB dyskiem dostępnym obecnie jest WD, więc nie bardzo miałem wybór.
Chodziło mi raczej o ewentualne"myki" typu ile wolnego miejsce powinno być przy migracji, jakie usługi powinny być wyłączone (moja konfiguracja jest raczej bogata) itd.
Z liczby odpowiedzi wynika, że raczej mało qnapowcy migrują.
Pozdrawiam na i czas się przekonać...
 
Podzielę się z Wami krótko wrażeniami z migracji.
Sama migracja nie powiodła się. Już po wymianie pierwszego dysku na większy po osiągnięciu przez proces synchronizacji 99% TS-409 bardzo zwolnił swoje działanie. Odczekałem dobę i zresetowałem sprzęt. Synchronizację próbowałem przeprowadzić jeszcze 3-krotnie, synchronizacja zaczynała się od 0% i stawała na 99% - ten sam efekt nawet po przegraniu wszystkich moich plików na zewnątrz i pozostawieniu w spokoju urządzenia. Dyski fizycznie - okazało się - nie miały żadnych uzkodzeń. Przechodzuły również dobrze testy logiczne, qnapwskie. Podczas synchronizacji dotychczasowe dyski pokazywały w GUI QNapa bardzo dziwne wartości SMART, świadczące o uszkodzeniu dysków. Wartości te zmieniały się w różne strony (nie mówię o temperaturze ;) ) i dotyczyły również nowego, większego dysku. Później wartości wróciły do poprawnych, oznaczonych OK.

Zatem nie obyło się bez całkowitej reinstalcji Qnapa. Wniosek jest taki, że mechanizm "capacity expansion" w moim przypadku nie zadział poprawnie. No cóż, można zwalić na beta firmware. Polecam deweloperom sprawdzenie i poprawienie mechanizmu. Pracującym produkcyjnie na firmwarze 3.0.0 z kwietnia nie polecam przeprowadzania wymiany dysków w RAID5 na większ, choć nie doszło do utraty danych. Wymiana dotyczyła - przypomnę - 4 dysków Samsung F1 1TB (HD103UJ) na dyski WD Caviar Green 2TB (WD20EADS). Jeśli ktoś będzie zainteresowany szczegółami, być może dam radę udzielić kilku dalszych informacji.
Pozdrawiam!

PS. Dyski WD (w porównaniu z Samsunga) minimalnie szybsze, cichsze, średnio 5 st.C cieplejsze i w sumie po migracji Qnap pobiera 6W więcej energii.
 
Marquiz napisał:
A tak z czystej ciekawości, powiedz ile czasu Ci to zajeło?

Całość procesu zajęła 2 tygodnie, oczywiście z przerwami, bo Qnap często nie odpowiadał.

Jeśli Qnap poprawnie przeprowadziłby proces, rebuilding raid po wymianie każdeo dysku zajmował 18 godz.
Następnie, po wymianie wszystkich dysków, zwiększenie pojemności trwało 6 godz.

Cały czas Qnap miał włączone pewne usługi. ale nie obciążały one procesora Qnapa więcej niż na 10%.

W czasie wymiany dysków zasoby były dostępne, w czasie zwiększania pojemności - nie.

PS. Zwiększanie pojemności w wersji FW 3.0 beta nie funkcjonowało. Udało się dopiero po upgradzie do 3.1.

Pozdrawiam
 
Przygotowuję identyczną migrację z 4x1TB Seagate na 4x2TB WD20EVDS.

RAID 5 zajetość ~90%. Wersja firmwaru: 3.1.0 Build 0708T.

Z powyższych informacji wnioskuje, ze migracja sie powiodła. Zanim jednak zacznę to realizować chciałbym się upewnić.

Czy podczas migracji były jakieś kłopoty ?
Na co powinienem zwrócic szczególną uwagę ?
Jaka jest wynikowa pojemność RAID 5 po całej operacji ?

Z góry dziękuję za dodatkowe informacje.
 
Powiodła się, ale strach pomyśleć ile będzie trwała migracja z dysków 2tb na większe ;)
Po migracji - oczywiście jak to w RAID5 - pojemność wynosi 6tb czyli 5,5 TB informatycznych...
 
Waland, kogo pytasz o czas ? Ja opisałem. Jeśli zbyt mało dokładnie, proszę spytaj konkretnie, co Cię interesuje.

Co do zastosowania 3TB dysków, to może być trudniej, niż w przypadku ówczesnie spodziewanych problemów z 2 terabajtowymi. Przekroczenie granicy (2^31)TB może mieć znaczenie dla sterowników w 32-bitowym OS-ie (głównie Windows 32-bit mają z tym problemy z racji trudności w używaniu innego niż 32-bitowego adresowania) i kontrolerów dysków na płycie Qnapa. Nie wiemy jak się te elementy zachowają, ale przy zmianie adresacji zapisu polegającej na stosowaniu mniejszej liczby więksych sektorów (4K zamiast 512 bitów) powinno działać. Na pewno w teorii nie będzie problemu z partycjami qnapowymi RAID5 o wielkości 12TB (użyteczne 9TB). Na liście kompatybilności dyski pojawią się zapewne dopiero po przejściu przez nie jakichś qnapowskich autoryzowanych testów. Pozdrawiam
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. migracja danych z dysków