Kawa i papierosy Router dla zastosowań domowych, SOHO oraz małej dystrybucji Internetu

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 202
31
2 297
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Cześć Wszystkim,

Ostatnim czasem znajomy zapytał mnie jaki mogę mu polecić router dla zastosowań domowych oraz do małej firmy. Nie bardzo potrafiłem odpowiedzieć mu na pytanie, ponieważ przez bardzo długi okres czasu byłem użytkownikiem klasycznego WRT54GL 1.1 z DD-WRT, a później przełączyłem się na RB-532 z RouterOS'em od Mikrotik'a. To ostatnie rozwiązanie niestety jest dedykowane dla bardziej zaawansowanych użytkowników tak jak dystrybucji internetu.

Postanowiłem więc zadać ogólne pytanie, którego odpowiedzi i otwarta tu dyskusja myślę, że pomoże wielu użytkownikom dokonać właściwego wyboru podczas zakupu routera.

Co dzisiaj ciekawego proponują nam producenci i na co byście się skusili?

Proszę o propozycje...
 
Ostatnio edytowane:
Z jakich "zasobów" sprzętowych będzie chciał skorzystać?

WLAN ?
usb?

ja mogę zarekomendować TL-WR1043ND, po wgraniu "gargulca" przestaje być taki SOHO, choć z firmowym software też nie jest tragiczny, na jednym i drugim oprogramowaniu jest stabilny, i bezawaryjny.

Nie wiem czemu nie chciałbyś koledze przygotować jakiegoś "mniejszego" lub i nie Routerboard, miałby święty spokój do końca dni swoich lub jego. ;)
 
Ostatnio edytowane:
W firmach staram się mieć w miarę jednorodne środowisko:

łącza DSL - przeważnie jakiś Netgear na gigabicie Wireless N300 Gigabit Router and 4-Port Switch (JNR3000) -> wersja tzw. wypas
jeśli nie chcą gigbitu (tak są tacy ludzie!), to stawiam TPLinka TL-WR743ND albo TL-WDR4300.

Neostrady itp cuda - prawie zawsze staje na budżetowym TD-W8951ND ew.TD-W8970 bądź odpowiedniki z wieloma antenami

Co do APków z czystym sumieniem polecam produkty UBIQUITI, zasieg kosmiczny i na dodatek AP zasilany przez POE - po prostu bajka!

USB? A po co w routerze USB? Chyba żeby sobie termometr podłączyć.

A dysku po USB to nie można już podłączyć ? drukarki ? Mam kilku takich wariatów :3
 
nie - "na żywca" podłaczasz drukarkę, oczywiście o skanowaniu z takich kombajnów trzeba zapomnieć :D
 
Co do APków z czystym sumieniem polecam produkty UBIQUITI, zasieg kosmiczny i na dodatek AP zasilany przez POE - po prostu bajka!
Mam kilka NS5 i chociaż rzeczywiście działają przyzwoicie, to uważam, że 300mbps jest mocno przekłamane. W rezultacie: 300mbps / 2 -30%.

to stawiam TPLinka
Czy TP-Link'i to jakieś dobre urządzenia? Pamiętam tą firmę sprzed kilku lat i wtedy nie dałbym za nie złamanego grosza.

do printserwera?
Mam trochę inne scenario. Drukarkę mam w biurze, a router w zupełnie innym pomieszczeniu. Po za tym drukarka spięta w router z funkcją serwera brzmi dla mnie trochę unprofessional. Zdecydowanie omińmy gadżet USB. Szukam routera. Tak? :)
 
bezpieczeństwo się odezwało, ta maszynka jest godna pomimo USB
 
Czyli proponujesz to urządzenie dla rozwiązań domowych tak? Czy dla SOHO również?

A co np. z wspominanym już kiedyś przeze mnie Alix'em od PC Engines (http://www.pcengines.ch ; http://www.pluscom.pl/alix-c467.html) i postawieniu na nim np. Zeroshell (http://www.zeroshell.org) albo Debiana lub Windows Server do dystrybucji internetu?
Czy skusiłby się ktoś na taką zabawę?

Wy linuxowcy powinniście dobrze wiedzieć, że jeszcze kilka lat temu było modne stawianie PC'ta, na nim Linucha i masquarade.

Czekam na opinie :)
 
Czy TP-Link'i to jakieś dobre urządzenia? Pamiętam tą firmę sprzed kilku lat i wtedy nie dałbym za nie złamanego grosza.

To już całe szczęście historyczna zaszłość - teraz TPLink ma poważne plany wobec Europy Wschodniej, szykuje się na atak w Europę Centralną - a sprzęt jest coraz lepszy (patrz jak kaktus zepsuł ruter jakimś softem :p)


Drukarkę mam w biurze, a router w zupełnie innym pomieszczeniu. Po za tym drukarka spięta w router z funkcją serwera brzmi dla mnie trochę unprofessional.

Drukarka bez karty sieciowej - to nawet się nie przyznawaj że masz coś takiego i udostępniasz to w sieci ! Zbrodnia ! :D:D
Jakieś 45% moich wizyt u klienta "bo nie mogę drukować" , przyczyna ... wyłączony komputer udostępniający :<
 
lepiej nie pytaj - całe mnóstwo ... zaczynając od Brotherów
 
Czyli proponujesz to urządzenie dla rozwiązań domowych tak? Czy dla SOHO również?
w jednym i drugim zastosowaniu się sprawdzi, nawet u bardzo wymagającego zarządcy i do bardzo wymyślnego zastosowania. Bardzo fajnie się toto rozbudowywuje, oczywiście po wymianie firmware na "lepszy", nawet są wolne GPIO, i można układy ram przelutować, aby było więcej przestrzeni.
Tak że w tej cenie, moim zdaniem lepszej alternatywy nia ma, tym bardziej, że wiadro prądu na bardzoooo dłuuuuuuuuuuuuugo wystarczy ;) Nawet mógłbym zaryzykować porównania do routerboard choć to zupełnie inna liga.

Wy linuxowcy powinniście dobrze wiedzieć, że jeszcze kilka lat temu było modne stawianie PC'ta, na nim Linucha i masquarade.

mój pierwszy router to było Pentium-MMX z freesco na dyskietce,
kolejny to już "nowoczesna zwarta konstrukcja" dell optiplex GX110 z m0n0wall na karcie pamięci zapiętej do gniazda IDE, ale od tamtego czasu prąd podrożał co najmniej trzykrotnie, więc stoją i się kurzą, he następny temat do działu Wehikuł czasu.

A co np. z wspominanym już kiedyś przeze mnie Alix'em od PC Engines (http://www.pcengines.ch ; http://www.pluscom.pl/alix-c467.html) i postawieniu na nim np. Zeroshell (http://www.zeroshell.org) albo Debiana lub Windows Server do dystrybucji internetu?
Czy skusiłby się ktoś na taką zabawę?

Zaglądając na cennik prędzej zdecydowałbym się na RouterBoard, choć nie przyglądałem się dokładniej możliwością, a konstrukcja jest nawet ciekawa. Pod względem poboru prądu, uzbrojonej uruchomionej płyty, byłby z nimi konkurencyjny? Być może miałem doczynienia z jakimiś wczesnymi modelami tych podobnych PC lub bardzo podobnymi, w pracy ciągłej były zawodne.

Chyba należało by jeszcze zadać istotne pytanie lub zastanowić się - ile za tym sprzętem będzie urządzeń pracowało i jaki ruch będą generować oraz z jakich usług korzystać.
 
Ostatnio edytowane:
Pod względem poboru prądu, uzbrojonej uruchomionej płyty, byłby z nimi konkurencyjny?
Alix cechuje się niskim poborem prądu, ale nie ma tu co nawet porównywać go do Routerboard'a. Alix to x86.

Być może miałem doczynienia z jakimiś wczesnymi modelami tych PC lub bardzo podobnymi, w pracy ciągłej były zawodne.
Porozmawiajmy o tym. Czemu platforma x86 jest zawodna?
 
Szczegółów już za bardzo nie pamiętam, więc nie będę pierdół produkować, z tego co kojarzę problemy były bardziej typu sprzętowego. A ponieważ toto siedziało na podobnej konstrukcji jak opowiadałeś (maszty) więc popracowały do pierwszej awarii.
 
Szczerze? To nie mogły być Alix'y. Dwa powody:
  1. Są nieopłacalne na CPE
  2. Płyty są bardzo mądrze zaprojektowane według sch. referencyjnego AMD Geode.
Skoryguj te informacje.
 
Poprawiłem swoją wypowiedź, a jesteś w posiadaniu informacji od którego roku są produkowane?
 
  • 2002 PC Engines GmbH (Switzerland) founded.
  • 1995 PC Engines (USA) founded.
  • 1989 - 1995 Engineering work for PC manufacturers in the USA.
  • 1989 Dipl. El.Ing. (EE) ETH Zürich
  • Inventor or coinventor of over 30 patents.
  • Languages: German, English, French.
Alix'y od 2010 albo 2009. Wcześniej WRAP'y.