Rozbudowa RAID 5

RafZielak

Nowy użytkownik
Noobie
22 Maj 2012
4
0
1
Sochaczew
QNAP
TS-410
Ethernet
1 GbE
Witam.

Użytkuje od blisko 2 lat serwer QNAP TS-410 wraz z 4 dyskami Seagate Barracuda ES.2 1TV każdy. Nadeszłą wiekopomna chwila by zwiększyć ów zasób dyskowy i planuję zamontować w serwerze 4 x 2 TB WD Red.

1. Czy ktoś już posiada te dyski (WD seria Red)? Jak je oceniacie?
2. Jednorazowy wydatek 2000 PLN delikatnie może zaboleć więc planowałem robić to na raty (1 dysk miesięcznie). Czy w okresie przejściowymte dodatkowe GB każdego z dysków, które bym włożył mogę w jakiś sposób wykorzystywać czy do czasu pełnej migracji/rozbudowy RAIDa mogę o nich zapomnieć?

Pozdrawiam
Rafał
 
Witam,
Jakiś czas temu zmieniałem dyski z 500G na 1 T w RAID6 i z tego co pamiętam to nowa pojemność była dostępna dopiero po wymianie wszystkich dysków.
W RAID’ie powinny być dyski o takich samych parametrach, najlepiej z tą samą wersją firmware. Jaką masz pewność że za 4 miesiące będą dostępne jeszcze te same modele.
Po wymianie dysku na nowy będzie robiona synchronizacja i tak 4 razy. Następnie będziesz mógł zrobić rozszerzenie pojemności.

Tutaj masz przykład
http://docs.qnap.com/nas/en/index.html? ... gement.htm
 
Witam ponownie.
Nie zauważyłem nawet odpowiedzi na wcześniej zadane przeze mnie pytanie, ale ...
Właśnie zamówiłem owe 4 dyski po 2 TB każdy i zastanawiam się na jak długi czas wykonywania operacji powinienem się nastawić? Ile czasu trwa każda odbudowa RAIDa 5 z 4x1 TB do 4x2TB i ile później potrwa rozszerzenie z ok. 3 do ok. 6 TB? Będę wdzięczny za przynajmniej orientacyjne czasy nawet dla dwa razy mniejszych dysków.
Pozdrawiam
RafZielak