Rozszerzanie macierzy RAID na TVS-871

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Wciąż zbieram fundusze na wymarzonego qnapa, więc mam czas na zagłębianie się w drobiazgi. Zastanawiam się nad wyborem dysków. Na razie planuję:
1x2TB na system i dane często zmieniane (pobieranie i inne)
4x2TB w RAID 6 na dane archiwalne.
Teraz pozostaną mi 3 wolne sloty na dyski. Z biegiem czasu będę je zapełniał dyskami 2TB lub większymi, ale zdaję sobie sprawę, że całkowita pojemność macierzy jest limitowana pojemnością najmniejszego dysku. Zresztą S popełnił bardzo wygodny kalkulator: Kalkulator RAID - Pomoc techniczna - Rozwiązania NAS S.
Wreszcie nadejdzie czas, że mam ileś tam dysków o różnych pojemnościach, ale dochodzę do wniosku, że wyrzucenie najmniejszego z nich, będzie powodowało zniesienie ograniczenia macierzy. No i tu przechodzimy do meritum: Czy jest możliwe przebudowanie macierzy bez utraty danych w taki sposób, że dyski są ponownie ograniczane najmniejszym dyskiem, ale tym razem większym niż ten wyrzucony najmniejszy? A może po prostu trzeba dane zrzucić na inny NAS i przeformatować macierz?
 
Czy jest możliwe przebudowanie macierzy bez utraty danych w taki sposób, że dyski są ponownie ograniczane najmniejszym dyskiem, ale tym razem większym niż ten wyrzucony najmniejszy?

Tak, jest to operacja online, bez wyłączania NASa, jest to w zasadzie równoznaczne z wymianą uszkodzonego dysku z RAIDa. Testowane na forum dziesiątki razy.

A może po prostu trzeba dane zrzucić na inny NAS i przeformatować macierz?
Nie ma takiej potrzeby.
 
Odgrzewam kotleta: Jeśli mam macierz składającą się z wybranych dysków i jest ona zaszyfrowana, czy można dodawać/wymieniać dyski jak w macierzy niezaszyfrowanej?
Sprawa druga: Na PC z I7 4820K 3,7GHz, przepustowość szyfrowania z włączoną obsługą AES jest ponad 3GB/s (sprawdzane na open suse i windows za pomocą truecrypt, opcja benchmark). Prędkość kopiowania dużych plików z zaszyfrowanego dysku na zaszyfrowany dysk była rzędu 150MB/s, SATA 3, algorytm AES. Podejrzewam ograniczenia samych dysków. Czy na NAS z I7 będzie podobnie, czy będzie drastyczny spadek prędkości transferu danych? Mowa o pojedynczym kablu sieciowym do NAS.
 
Odgrzewam kotleta: Jeśli mam macierz składającą się z wybranych dysków i jest ona zaszyfrowana, czy można dodawać/wymieniać dyski jak w macierzy niezaszyfrowanej?
I tak musisz ją odszyfrować żeby dostać się do danych , więc tak jak w niezaszyfrowanej macierzy.

Nie wiem - trzeba googlować z tymi prędkościami szyfrowania.
 
Odgrzewam kotleta: Jeśli mam macierz składającą się z wybranych dysków i jest ona zaszyfrowana, czy można dodawać/wymieniać dyski jak w macierzy niezaszyfrowanej?
I tak musisz ją odszyfrować żeby dostać się do danych , więc tak jak w niezaszyfrowanej macierzy.

(...)
Czyli po prostu dokłada się dysk, wskazuje w storage manager i to wszystko?