Rozszerzenie na magazyn danych

guffi

ZFS Master on QTS!
Q's Expert
13 Marzec 2020
342
3
17
28
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Przymierzam się do zakupu tego urządzenie qnap tr-002 i tak się zastanawiam czy by nie można było czegoś innego kupić do magazynowania danych bo dla mnie to za drogo trochę bo to kosztuje około 7 stów. Może proponujecie co innego kupić żeby miał funkcję usypiania i wznawiania w razie potrzeby?
 
To super będę musiał wybulić 7 stów, trudno.
 
Albo jednostka rozszerzeń, albo nowy i większy nas albo drugi nas i ustawianie synchronizacji/backupu.
 
Kolega przerabia ścieżkę "apetyt rośnie w miarę jedzenia" ;)
QNAP ma jeszcze karty Q2P - tam wchodzą dyski M2/SSD/NVME
 
Kolega przerabia ścieżkę "apetyt rośnie w miarę jedzenia" ;)
QNAP ma jeszcze karty Q2P - tam wchodzą dyski M2/SSD/NVME
mi na razie 1 dysk ssd starczy na system tylko mi chodzi o hdd
 
tylko ciekawe jakie rachunki za prądu będą za to wszystko bo teraz podwyższyli dziady.
 
jak co roku ?

amedia.tenor.com_images_b846e630b6c00bdde91f708946a0d460_tenor.gif
 
Ja poczekam z zakupem bo muszę wiedzieć ile ciągnie mój nas.
 
Kto to na forum wyliczał, dosłownie grosze. Więcej zapłacisz za tą żarówkę 60W którą zapalasz codziennie w pomieszczeniu gdzie masz NAS.
 
jak widzę takie wypowiedzi to już wiem jedno: nie stać cię na nasa - jak liczysz każdy WATT
 
Kto to na forum wyliczał, dosłownie grosze. Więcej zapłacisz za tą żarówkę 60W którą zapalasz codziennie w pomieszczeniu gdzie masz NAS.
Oj chyba nie do końca się zgodzę. Od jakiegoś czasu monitoruje zużycie energii wielu urządzeń w mieszkaniu, oczywiście wśród nich jest QNAP, a dokładnie model TS-453A który ma 1xSSD + 3xHDD. Miesięcznie zużywa ok. 22kWh co przy moich cenach energii wychodzi jakieś 11zł. I jest to w moim przypadku jakieś 6-7% miesięcznego zużycia energii w mieszkaniu.
Natomiast koszt oświetlenia całego mieszkania jest różny od pory roku, ale wynosi jakieś 2-3 razy więcej niż zużywa QNAP.
Nie chcę dyskutować czy to dużo czy mało, bo to kwestia indywidualna. Podaję to tylko jako przykład poparty ponad rocznymi obserwacjami.
 
Oj chyba nie do końca się zgodzę. Od jakiegoś czasu monitoruje zużycie energii wielu urządzeń w mieszkaniu, oczywiście wśród nich jest QNAP, a dokładnie model TS-453A który ma 1xSSD + 3xHDD. Miesięcznie zużywa ok. 22kWh co przy moich cenach energii wychodzi jakieś 11zł. I jest to w moim przypadku jakieś 6-7% miesięcznego zużycia energii w mieszkaniu.

Tylko rozróżnijmy przypadki o jakich mówimy. Nie chodzi tu o koszt energii dla "mieć" lub "nie mieć" Qnapa (i tu wyliczasz to u siebie na ~11zł, zakładam że z innymi urządzeniami) tylko:
  • QNAP TR-002 z dyskami HDD z usypianiem
  • QNAP TR-002 z dyskami HDD bez usypiania
Wycinek specyfikacji TR-002:
Zasilacz Zasilacz zewnętrzny 36 W, 100–240 V
Pobór mocy: Tryb uśpienia HDD 2,98 W
Pobór mocy: Tryb pracy, typowy 10,15 W Tested with drives fully populated.
Pominę sprawę jakie dyski były używane ale "referencyjnie" producent wylicza na ~7W na dwa dyski.
Realnie to nie jest ciągłe 7W mniejszego zużycia tylko przez część dnia, dajmy bardzo optymistycznie 2/3 dnia (16h). Tutaj na szybko obliczenia: (pierwszy kalkulator z google :) Kalkulator zużycia prądu): 7,12W przez 16h daje dzinnie koszt 7 groszy, miesięcznie 2,26PLN

Konkluzja: 2,26PLN miesięcznie/rocznie ~27PLN a zużycie dysków poprzez kilku-/kilkunastokrotny start dysków dziennie (+ odczuwalne 2 sekundy przy próbie dostępu do uśpiengo dysku :) ) , według mnie, nie jest warte. Wolę żeby HDD za 300-700PLN działał mi kilka lat więcej.

Trochę offtop ale ciekawy materiał na kolejny post z konkretnymi przypadkami/wyliczeniami.
 
Tylko rozróżnijmy przypadki o jakich mówimy. Nie chodzi tu o koszt energii dla "mieć" lub "nie mieć" Qnapa (i tu wyliczasz to u siebie na ~11zł, zakładam że z innymi urządzeniami) tylko:
  • QNAP TR-002 z dyskami HDD z usypianiem
  • QNAP TR-002 z dyskami HDD bez usypiania

Ja to zrozumiałem nieco inaczej, bo kolega wyżej napisał
Ja poczekam z zakupem bo muszę wiedzieć ile ciągnie mój nas.
Dlatego odpisałem jak to wygląda w moim przypadku który dotyczy poboru energii przez cały NAS. Chociaż wiadomo, że dla różnych modeli NASa i różnej ilości dysków wyniki będą się różnić. Ja po prostu odpisałem mój przypadek, dla konkretnego modelu z konkretną liczbą dysków.
Wiadomo, że TR-002 z dyskami będzie pobierał mniej energii niż opisany przeze mnie przypadek.

Dawno temu też tak podchodziłem do tematu i przy kupnie NASa było zastanawianie się "a ile to prądu zjada". Teraz już tak się nie zastawiam, ale mam świadomość, że jednak są to jakieś koszty. Czy duże czy małe to już każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Podkreślę, że podałem mój przykład aby ktoś kto się nad tym zastanawia mógł znaleźć odpowiedź jak to wygląda faktycznie po kilkunastu miesiącach obserwacji.

...i tu wyliczasz to u siebie na ~11zł, zakładam że z innymi urządzeniami
Podane przeze mnie wartości w poprzednim mailu pochodzą TYLKO z QNAPa. Gniazdko mierzące pobór obsługuje tylko QNAPa i nie są tam podłączone żadne inne urządzenia (inne urządzenia mają swoje gniazdka:) ).

Na koniec też dodam, że nie warto nawet zastanawiać się nad tym aby włączyć usypianie dysków aby uzyskać jakieś oszczędności. Tutaj nie będą to duże wartości, a według mojej amatorskiej wiedzy chyba jednak lepiej dla dysków jest aby pracowały ciągle.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. rozszerzenie