Pomoc Słabe wysyłanie plików torrent w Download Station

Fifiel

Passing Basics
Beginner
14 Styczeń 2017
11
2
3
37
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam. Problem polega na tym, że pliki są wysyłane w badzo niskim transferze. Pobieranie idzie po maxie, wysyłanie ledwo co... Mimo, że łącze mam 10 Mbit wysyłania, to pliki wysyłane są 900 bit... Max 2 kbit... Port jest otwarty i widoczny z zewnątrz - sprawdzałem na stronce Open Port Check Tool mimo to jakoś się dławi :-( Dodam, że na speedtestach wszystko idzie po maxie...

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0 Build 20160629
Model serwera: QNAP TS-228
 
1. a masz na tyle peerów żeby torrent się rozpędził ?
2. sprawdź limity w programie
Limity są wsystkie na 0 więc powinno iść bez ograniczeń, co do peerów to jest na jednym pliku 20, ale rozpędził się aż do zawrotnego 150 kb/s:-( Na speed teście dziś sprawdziłem i okazało się, że łącze ma wydajność 50 Mbit / 50 Mbit, bo ostatnio przedłużałem umowę i zapomniałem, że zwiększyli mi szybkość łącza... Pobieranie też nie idzie na maxa... Mogą być powodem ograniczenia sprzętowe? Choć 1 GB RAM i dwurdzeniowy ARM powiniendać sobie radę z pobieraniem...

Dodam, że na komputerze dodatkowo odpaliłem utorrenta i wysyłanie to ponad 1 MB, pobieranie 2 MB, na NAS pobieranie 3,5 MB, wysyłanie zaledwie 100 kbit... Czyli przy pobieraniu zgadzałoby się zsumowane 2+3,5 = 5,5 czyli niecałe 50 Mbit... Tylko dlaczego cała ta prędkość nie jest wykorzystana przes NAS?

Żeby nie było niejasnosci - jak zatrzymam wszystkie pobierania na nas i zostawie jeden to wzrasta pobieranie do 2,5 Mbit, jak włączę resztę to spada i transfer 3,5 Mbit tak jakby się dzieli pomiędzy wszystkie zadania... A całkowita możliwość łącza - czyli 6,25 Mbit jest nie wykorzystana w całości...
 
1. Otwarte porty
Jesteś pewny, że dobrze je otworzyłeś? W S jest tak, że praktycznie każda usługa korzysta z innego portu (w QNAPach pewnie jest podobnie). DSM ma swój, Download Station swój. Jesteś pewny, że dobry port sprawdzasz na stronie? Że nie sprawdzasz portu wykorzystywanego przez QTS albo portu przekierowanego na komputer (i wykorzystywanego przez uTorrenta)?. Poza tym, czy serwer ma IP przydzielane dynamicznie czy statycznie? W pierwszym przypadku dany port raz może być przekierowany poprawnie, a raz nie (bo serwer dostał inne IP). Najlepiej jest przydzielić stałe IP serwerowi i na to stałe IP przekierować port, wykorzystywany przez QNAPowe Download Station. Wtedy będziesz miał pewność, że wszystko jest "cacy".
2. Pobieranie
Procesory ARM nie należą do najmocniejszych i nie radzą sobie z większymi prędkościami. S DS215j na przykład jest w stanie pobierać torrenty przez DS tylko do prędkości 7-8MB/s (56-65Mbit). Ty masz 50Mbitowe łącze, więc powinieneś je jednak wysycić nawet na ARMie ;/ Dlaczego masz z tym problemy? Ciężko powiedzieć... Po ponownym przekierowaniu portów spróbuj dla testów pobrać jakiegoś torrenta z dużą ilością seedów (a małą peerów) i wtedy sprawdź prędkość pobierania. Domyślam się, że mówimy o prywatnym trackerze (bo tylko na takim powiedzmy, że masz "gwarancję" wymaksowania prędkości downloadu)...
3. Wysyłanie
Tu znów... Po ponownym przekierowaniu portów spróbuj pobrać jakiegoś bardzo świeżego torrenta, najlepiej takiego co się jeszcze nie rozszedł i ma tylko jednego seeda i kilkudziesięciu (kilkuset) peerów (a najlepiej pobierz kilka takich torrentów jednocześnie) i wtedy podaj jakie prędkości wysyłania osiągnąłeś. Poza tym musisz mieć świadomość, że na prywatnych trackerach (gdzie wiele osób korzysta z seedboxów) nawet na świeżych torrentach nie zawsze osiągniesz maksymalną prędkość wysyłania. Często jest tak, że jedyny seed wysyła fragmenty pliku do kilkunastu podłączonych do niego seedboxów, które błyskawicznie rozsyłają te fragmenty do całej reszty, więc taki użytkownik z domowym łączem ledwo co zdąży wysłać.

Na koniec... Ciężko jest Ci pomóc, bo nie podałeś wszystkich informacji. Przede wszystkim nie podałeś jaki to tracker (publiczny czy prywatny) i jak wygląda ilość seedów/peerów na pobieranych torrentach. Równie dobrze możesz pobierać jakiś starszy plik, który ma już 100 seedów, 20 peerów (o których wspominasz w ostatnim poście) i narzekasz, że osiągasz tylko 150kb/s. Albo inaczej... Pobierasz plik na prywatnym trackerze, ale taki który jeszcze się nie rozszedł i dlatego nie osiągasz maksymalnego downloadu na jednym pliku (wysycasz łącze dopiero przy kilku jednoczesnych pobieraniach).
 
1. Otwarte porty
Jesteś pewny, że dobrze je otworzyłeś? W S jest tak, że praktycznie każda usługa korzysta z innego portu (w QNAPach pewnie jest podobnie). DSM ma swój, Download Station swój. Jesteś pewny, że dobry port sprawdzasz na stronie? Że nie sprawdzasz portu wykorzystywanego przez QTS albo portu przekierowanego na komputer (i wykorzystywanego przez uTorrenta)?. Poza tym, czy serwer ma IP przydzielane dynamicznie czy statycznie? W pierwszym przypadku dany port raz może być przekierowany poprawnie, a raz nie (bo serwer dostał inne IP). Najlepiej jest przydzielić stałe IP serwerowi i na to stałe IP przekierować port, wykorzystywany przez QNAPowe Download Station. Wtedy będziesz miał pewność, że wszystko jest "cacy".

Mam stałe IP zewnętrzne, a w sieci lokalnej serwer pobiera IP z DHCP - na rauterze w regułach przydzielania IP mam dodane powiązanie MAC serwera z jednym IP i za każdym razem serwer dostaje to samo IP - i sprawdzam port przekierowany do Download Station. Router ma włączoną usługę UPnP więc sam otwiera porty zgodnie z tą usługą, w DS mam też włączoną tą usługę tak więc sam DS otwiera sobie port gdy tylko NAS jest włączony (pomijając fakt, że jest włączony cały czas :) ). Tutaj IP jak i port jest "cacy".

1. Otwarte porty
2. Pobieranie
Procesory ARM nie należą do najmocniejszych i nie radzą sobie z większymi prędkościami. S DS215j na przykład jest w stanie pobierać torrenty przez DS tylko do prędkości 7-8MB/s (56-65Mbit). Ty masz 50Mbitowe łącze, więc powinieneś je jednak wysycić nawet na ARMie ;/ Dlaczego masz z tym problemy? Ciężko powiedzieć... Po ponownym przekierowaniu portów spróbuj dla testów pobrać jakiegoś torrenta z dużą ilością seedów (a małą peerów) i wtedy sprawdź prędkość pobierania. Domyślam się, że mówimy o prywatnym trackerze (bo tylko na takim powiedzmy, że masz "gwarancję" wymaksowania prędkości downloadu)...
3. Wysyłanie
Tu znów... Po ponownym przekierowaniu portów spróbuj pobrać jakiegoś bardzo świeżego torrenta, najlepiej takiego co się jeszcze nie rozszedł i ma tylko jednego seeda i kilkudziesięciu (kilkuset) peerów (a najlepiej pobierz kilka takich torrentów jednocześnie) i wtedy podaj jakie prędkości wysyłania osiągnąłeś. Poza tym musisz mieć świadomość, że na prywatnych trackerach (gdzie wiele osób korzysta z seedboxów) nawet na świeżych torrentach nie zawsze osiągniesz maksymalną prędkość wysyłania. Często jest tak, że jedyny seed wysyła fragmenty pliku do kilkunastu podłączonych do niego seedboxów, które błyskawicznie rozsyłają te fragmenty do całej reszty, więc taki użytkownik z domowym łączem ledwo co zdąży wysłać.

Ja używam publicznego trackera, ale co downloadu to pobierałem kilka plików na raz i jeśli były włączone wszystkie to ten który miał pobieranie 2,5MB spadał do 1,3MB. Kied znów tamte zatrzymałem to wzrastał z powrotem do 2,5MB.
Z Wysyłaniem musiałbym użyć jakiegoś prywatnego trackera i wytestować, choć prędkości powinny być nieco większe niż 150 kb nawet na publicznym trackerze przy ilości 60 peerów i 20 seedów... Jeszcze zgłoszę żeby mój provider sprawdził u siebie ustawienia bo odkąd zmienili mi prędkość na nową to internet zaczął szaleć i rwać mi połączenie w trakcie sesji. Być może jak przestawiali to coś skopali stąd te problemy... Tym bardziej, że dziś łącze miałem "puste" zrobiłem speed testa to download wychodzi 30 Mbit a upload wychodzi na samym pocżatku 60 Mbit a potem spada do 41 Mbit... Oczywiście kilka razy powtórzyłem test... Tak więc download by się zgadzał bo wychodzi 3,75 MB co wyciągał mniej więcej DS... Tylko dlaczego dodatkowo komputer zasysał dodatkowe 2 MB nie mam pojęcia...
 
Chodziło mi o adresy IP wewnątrz Twojej sieci. Skoro jednak przydzieliłeś serwerowi stałe IP i przekierowałeś właściwy port (wykorzystywany przez DS) na właściwy (stały) adres, to "tu faktycznie wszystko jest cacy". Przyczyny problemu trzeba szukać gdzieś indziej, a korzystanie z publicznego trackera tego niestety nie ułatwia. Równie dobrze przyczyną Twoich problemów może być właśnie to, że korzystasz z publika ^^ Ale spróbujmy...

1. Odnośnie prędkości pobierania
Pobieranie kilku plików naraz bardziej obciąża serwer (m.in. procesor, dysk twardy), niż pobieranie tylko jednego pliku. Między innymi dlatego słabsze modele S mają mniejszy limit jednoczesnych pobierań, niż modele z wyższych serii. Nawet w obrębie jednego pliku/jednego torrenta pobieranie od większej ilości seedów jest bardziej obciążające, niż pobieranie od tylko jednego (w ustawieniach można ustawić limit jednoczesnych połączeń na jeden plik torrent). Krótko mówiąc - Dla serwera byłoby łatwiej (szybciej), gdyby Download Station podłączył się do jednego gigabitowego seedboxa i tylko od niego wysycił cały download, niż gdyby musiał dany plik pobierać od kilkunastu (czy nawet kilkudziesięciu albo wręcz kilkuset) różnych osób, od każdego z prędkością np. kilkunastu kb/s i w ten sposób "sumować" prędkość downloadu.
To może tłumaczyć, dlaczego masz słaby download na pojedynczych plikach i dlaczego jego prędkość spada gdy dajesz więcej zadań w tym samym czasie. Korzystasz z publicznego trackera, tam mało kiedy ktoś coś seeduje, a jeśli już to ze słabymi prędkościami (ludzie nie dbają o ratio, więc blokują prędkość uploadu). W efekcie DS musi łączyć się z wieloma osobami, a mimo to nie jest w stanie osiągnąć pełnego downloadu. Dodajesz więc nowe zadania pobieranie, obciążasz dodatkowo serwer (który wydajnością nie grzeszy), w efekcie prędkość downloadu na tym pierwszym zadaniu spada. Na PC możesz tego nie obserwować, bo tam podzespoły są znacznie mocniejsze.

2. Odnośnie prędkości wysyłania
Ta mnie dziwi, bo na publikach powinieneś wysyłać maxem... Dlaczego tak nie jest? Ciężko powiedzieć... Powiedz, czy nie jesteś w stanie wymaksować uploadu na każdej wstawce (nawet na takiej z ogromną liczbą peerów), czy tylko na tej 80 (seedów)/20 (peerów)? Jeśli na tej drugiej, to to raczej normalne. Seedów sporo, peerów mało. Poza tym to pewnie publik zagraniczny, więc większość osób z którymi się łączysz pochodzi zza granicy. Może provider ogranicza takie transfery, może jakieś styki są obciążone. Przyczyn ewentualnych problemów z prędkością może być wiele... Co innego, gdyby to był publik polski i wstawka z mnóstwem peerów. Wtedy nie znam odpowiedzi na pytanie, dlaczego Twój upload to tylko 150kb/s...

Najlepiej by było, gdybyś dostał zaproszenie na jakiś prywatny tracker. Szkoda, że piszesz teraz, bo na święta kilka dobrych polskich stronek sypnęło zapkami i była szansa coś dostać...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/s%C5%82abe-wysy%C5%82anie-plik%C3%B3w-torrent-w-download-station.20403/