Serwer NAS do małej firmy

los_iek

Nowy użytkownik
Noobie
12 Styczeń 2023
3
0
1
38
QNAP
null
Ethernet
null
Dzień dobry,
jestem na etapie wyboru serwera NAS do małej firmy.

Zastosowanie:
- głównie pod dokumenty bieżące i archiwizację
- Z racji pracy części pracowników zdalnie w PL lub za granicą, konieczność dostępu zdalnego
- bezpieczeństwo mega ważne
- Działalność firmy opiera się o video, więc wskazane możliwość rozbudowy o większe dyski.

Zastosowanie stricte jak domowe z opcją ewentualnej rozbudowy. Widzę, że dostępnością różnie- wstępnie dobrałem QNAP TS-462-2G

1. Dysk twardy/SSD/NVMe - Dyski twarde + ewentualnie SSD

Jakie złącze dysku (masz to w opisie modelu na stronie producenta - TS-653D | Specyfikacja sprzętowa)
  • RAM - nie mam (czytaj nie znam) ograniczeń
  • NAS:
    Ile kieszeni na dyski - 4
    Jaki procesor - nie mam (czytaj nie znam) ograniczeń
  • Extra złącza - Rozpatrują jako opcję 2,5Gb. Opcją jest też Thunderbolt
2. Budżet - 2-2,5k max.
3. Elementy dodatkowe, opcjonalne - Funkcja Print Servera?
 
no ja jestem ciekaw , co forum napisze - wstrzymam się z swoją wypowiedzią

@Ice co doradzisz ?
 
Jak kolega wcześniej napisał :

wymagania duże (norma w dzisiejszych czasach), budżetu na to brak.

Po pierwsze, primo : serwer i tylko 2 GB RAM ?

To na PEWNO odpada, 8 GB RAM to minimum na dziś.

Do tego system stawiasz na dysku NVME, 500 GB pojemności na start, bo od tego poziomu zaczynają się sensownie szybkie dyski, a cenowo nie zabiją Cię w stosunku do 256 czy 128 GB.

Po instalacji systemu dokładasz 4 dyski po 8 TB każdy na składowanie danych, łączysz je w RAID 5 lub 6 (opcja 5 jest dobra, opcja 6 jest lepsza), następnie, a właściwie wcześniej, kupujesz UPS, by zapewnić stabilne zasilanie, a w kolejnym kroku robisz backup danych na zasadzie 3-2-1.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o start.

Pytania ?

Pisz, z chęcią odpowiem, drążę ten wątek od 15 lat co najmniej.

S.
 
Witam Panowie.
@los_iek przemyśl budżet, bo będziesz rzucał mięsem na serwer od pierwszego dnia. Ile danych jakie pliki?
 
Noooo wymagania premium w budżecie eko

Po pierwsze - wybaczcie naiwne pytanie... forum przejrzałem zanim zapytałem. Tematyka dla osob niesiedzącej w temacie bywa ciężka.Ponadto każdy ma inne wymagania i perspektywe, a z tego co widzę dostępnosć ofert jest różna i posty sprzed kilku miesięcy nie mają pokrycia w obecnie dostępnym sprzęcie. Napisałem tu, a nie uderzałem do handlowców, bo miałem zamiar się czegoś nauczyć i samemu wnioski wyciągnąć. Nie oceniajmy proszę :)

W moim odczuciu mała firma (4-6 pracowników), a rodzina z 2-3ką nastolatów to podobne zastosowanie jeśli mówimy o bazie, ale pewnie jestem naiwny. Testy i przerzucanie cięższych materiałów to sporadyczna funkcjonalność, głównie to pliki biurowe czy niewielkie pliki graficzne trzymane w bezpiecznym miejscu z łatwym i szybkim dostępem.

Witam Panowie.
@los_iek przemyśl budżet, bo będziesz rzucał mięsem na serwer od pierwszego dnia. Ile danych jakie pliki?

Jeśłi lepsze rozwiązanie jest drozsze to jasne, ze bedzie rozpatrywane. Wszystko do przemyslenia, dobrze mieć więcej opcji znając plusy/minusy. Budzet oczywiscie za sam hardware, bez dysków. Nikt tu nie cebuluje, ale kolejny poziom rozsądnych opcji to powyzej 3,5K brutto.

Po pierwsze, primo : serwer i tylko 2 GB RAM ?

To na PEWNO odpada, 8 GB RAM to minimum na dziś.

Biorąc pod uwagę małe wymagania w mojej ocenie uznałem, że 2G to minimum wystarczajace. Widze, że chocby TS-462 | Specyfikacja sprzętowa ma mozliwosc wymiany RAMu, do max. 2x8Gb, ale bez sprawdzania obstawiam ze to nieoplacalne. Jak to wygląda w praktyce?

Do tego system stawiasz na dysku NVME, 500 GB pojemności na start, bo od tego poziomu zaczynają się sensownie szybkie dyski, a cenowo nie zabiją Cię w stosunku do 256 czy 128 GB.

Po instalacji systemu dokładasz 4 dyski po 8 TB każdy na składowanie danych, łączysz je w RAID 5 lub 6 (opcja 5 jest dobra, opcja 6 jest lepsza), następnie, a właściwie wcześniej, kupujesz UPS, by zapewnić stabilne zasilanie, a w kolejnym kroku robisz backup danych na zasadzie 3-2-1.

OK, dziękuje. RAID5/6 też wydedukowałem wcześniej. Co do dysków widze, ze działa to podobnie jak przy isntalacjach darmowych dystrybucji (bawilem sie w domu z freenas i OMV).


Reasumując, zostawmy 2,5GB/Thunderbolt/Print Sercer - które modele byście polecili z dostępnych w polskiej dystrubucji (ewentualnie amazon z FV) jak rozsądny NAS to małej (mikro?) firmy na kilka lat, pomagający organizować pracę na małych plikach z wygodnym dostępem z biura i z zewnątrz.
 
Dalej nie odpowiedziałeś na pytanie:

Ile i jakie dane ?
Testy i przerzucanie cięższych materiałów to sporadyczna funkcjonalność, głównie to pliki biurowe czy niewielkie pliki graficzne trzymane w bezpiecznym miejscu z łatwym i szybkim dostępem.
- Działalność firmy opiera się o video, więc wskazane możliwość rozbudowy o większe dyski.
Trawa jest czerwona i zielona ? Zdecyduj się proszę.

W moim odczuciu mała firma (4-6 pracowników), a rodzina z 2-3ką nastolatów
Taaa - już widze jak firma czeka tydzień na dostęp do plików. Aha ! Zastosowanie domowe są diametralnie różne od prywatnych.

Póki co dalej czekam na odpowiedzi.

Ale ludki mają rację , budżet jest za mały.
 
Ile i jakie dane ?

Minimum 10Gb na początek.

Trawa jest czerwona i zielona ? Zdecyduj się proszę.

Zastosowanie firmowe, firma zajmująca się sprzedażą. Niezaawansowani użytkownicy i proste wymagania stricte biurowe.

Taaa - już widze jak firma czeka tydzień na dostęp do plików. Aha ! Zastosowanie domowe są diametralnie różne od prywatnych.

Póki co dalej czekam na odpowiedzi.

Ale ludki mają rację , budżet jest za mały.

Nie rozumiem uwagi, ale w porządku.

Mogę liczyć na pomoc czy potrzeba więcej informacji?
 
Mogę liczyć na pomoc czy potrzeba więcej informacji?
Moją odpowiedzią jest:

QNAP TS-453E-8G

jest troszkę za mocny na twoje potrzeby - ale ma wszystko czego chcesz:
1. Dyski M2 ? Check !
2. RAM 8 GB - fakt, nie można rozbudować , ale dla Ciebie w sam raz !
3. 4 kieszenie na dyski twarde
4. dwa porty 2,5 GB - żeby skorzystać z tego , na 90% musisz wymienić kawałek sieci jak router/switch, ale dłuższą metę warto.

Uwagi:
a) Na tym urządzeniu nie zrobisz cache R/W (dwa ssd w raid 1) - brakuje slotów - góra cache R/O (read-only) bezbolesny
b) UPS ma być, kropka - koniec dyskusji. Czy twoje dane są warte kosztu UPS + wymiany baterii co dwa lata ? Twoja decyzja , Twoje dane , Twój problem.
c) naprawdę mocno zalecam - jeden dysk M2 na system , hdd na dane (no plus ewentualnie M2 na cache), jak coś się spierdoli - to prosciej zainstalowac QTS od nowa i wgrac ustawienia , niż bawić sie w przywracanie.
d) wspominasz bezpieczeństwo : więc zadaje pytanie , co to dla ciebie znaczy ?
e) pytam o kopię danych poza NAS. Bo nas to tylko element kopii zapasowej , rozpisz to sobie na papierze, policz koszta/czas
f) Twój czas jest bezcenny , za resztę zapłacisz karta MasterCard (co nie @Ice ?) :)
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dysk m2
  2. jaki dysk
  3. karta pci
  4. cache qnap
  5. nvme
  6. ts-453e
  7. SSD CACHE