Kawa i papierosy Serwer NAS do użytku domowego

brio11

Nowy użytkownik
Noobie
7 Czerwiec 2017
7
1
3
36
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Hej,

Tak jak część osób z tego działu planuję zakup serwera nas do użytku domowego.
Postaram się opisać wymagania w dość konkretny sposób żeby ułatwić sprawę
aforum.pclab.pl_public_style_emoticons_default_smilies_wink.gif

A więc, NAS ma być 2 dyskowy i obsługiwać RAID 1, z którego będę korzystał od samego początku, ponieważ serwer będzie głównie służył jako magazyn danych.
Kolejnym priorytetem jest obsługa z internetu co zapewne każdy z nich potrafi, ale chciałbym żeby funkcjonalność była zbliżona do google drive.
Na pewno będę też korzystał z klienta torrent, DLNA. W użytku będą 2/3 telefony na Androidzie 6+, laptop, TV, w przyszłości może coś jeszcze.
Serwer będzie chodził 24/7. Producenci nad jakimi się zastanawiałem, uwaga, to QNAP i S
aforum.pclab.pl_public_style_emoticons_default_smilies_wink.gif

Zastanawiam się na wyjściem HDMI, jak bardzo jego brak może być uciążliwy.
Kwota jaką chce przeznaczyć na sam serwer to max 1000 zł. Do tego zapewne 2xWD red 1/2TB lub coś pokrewnego.

Pozdrawiam
 
Hm.. Raid 1 pewnie nie będzie Ci potrzebny.
Jeśli chodzi o łatwość obsługi polecam jednak S. Chociaż obydwa produkty spełnią Twoje wymagania.
HDMI w moim wypadku to konieczność jeśli chodzi o filmy w CH**HD. Niestety DLNA nie wszystkie filmy działają.
Jeśli chodzi o ilość urządzeń to nie ma aż takiego wielkiego znaczenia (oczywiście procesor, ale nie przejmował bym się bardzo). Ważne jest w tym wypadku przepustowość sieci.
Szukaj NAS na procesorze Intela.

To tak od siebie.
 
Dziękuję za odpowiedź. Tak jak pisałem RAID 1 przyda mi się na pewno, ponieważ będę przetrzymywał wrażliwe dane.Co do HDMI to faktycznie dobry argument.
Jeśli chodzi o firmę nie upieram się przy konkretnej.
Decyzja będzie podyktowana praktycznością, nie sądzę żebym miał wygórowane wymagania dlatego też zależy mi na współczynniku cena/jakość.
Polecacie konkretny model, który sprawdziłby się w moich zastosowaniach?
 
Hm... Kiedyś też myślałem że Raid 1 to obowiązek. Od kiedy jestem na tym forum uważam że jednak Raid 1 to nie takie "cudo" jak mi się wydawało.

W moim odczuciu lepszym rozwiązaniem jest ustawić RAID 0 i dodatkowo ustawić żeby wrażliwe dane kopiowały się na oddzielnego Pendriva itp.

Q ma lepszą moc za lepsze pieniądze (przynajmniej tak czułem wybierając swojego NAS-a. Dlatego zrezygnowałem z S.

HDMI było mi potrzebne ponieważ nie mam komputera. Docelowo chce kupić małą klawiaturę z "mychą" i korzystać z TV jak z komputera dzięki LinuxStation (boje się ze przy tej cenie nie ma Q z LS, ale mogę się mylić).

Poszukaj jakiś używek aby miał procesor Intela (jestem uparty przy tym).
 
Jakie inne rozwiązanie proponujesz zamiast RAID 1?
Kompa osobnego mam wiec linuxa stawiac nie potrzebuje, jeśli chodzi o filmy to w 99% bede to minimum FHD z czym TV może mieć problem przy DLNA, także hdmi bedzie przydatne.
Chciałbym skupić się mimo wszystko na nowym sprzęcie.
 
Tak jak wspomniałem w przypadku wrażliwych danych, lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie (ustawienie kopi, synchronizacji) na zewnętrzne urządzenia takie jak dysk po USB podłączony do NAS lub chmura np. Google itp.

RAID 1 nie jest ochrona danych. Jeśli kupisz dyski z tej samej partii która była trefna to prawie na pewno pójdą dane z obydwu dysków. Kopia bezpieczeństwa na inne urządzenia jest bardziej pewnym narzędziem do ochrony danych.

Ja najważniejsze dane trzymam na dodatkowym dysku 2,5" który leży gdzieś w szafie, a aktualnie jest podłączony do NAS.

Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
 
Brzmi rozsądnie, muszę to przemyśleć.
Ale wracając do głównego pytania, który model wybrać serwera wybrać?
 
Wybierz który Ci pasuje, najbardziej się podoba, ma odpowiednie rozmiary cokolwiek...

Dobrze by było żeby był na Intelu, jakimkolwiek, dobrze by miał chociaż 2 GB ram, ewentualnie HDMI. Cała reszta to szczegóły co byś chciał więcej robić. To co opisałeś wystarczy w zupełności. Co wybierzesz to już Twoja sprawa.
 
Wszystko fajnie, ale RAID1 w górę zapobiegnie sytuacji, że w czasie awarii dysku na NAS masz tylko jedną kopię danych. Kopia bezpieczeństwa nie jest w 100% niezawodna, też może w którymś momencie paść. Mało prawdopodobne? Dobra, powiedzmy że przenosisz bezcenny dysk z kopią danych aby podłączyć go do NAS. Nieopatrznie wyślizguje ci się z ręki, upada i masz po dysku, a danych na NAS jeszcze nie ma. To tzw. czynnik ludzki, nie da się przewidzieć. Kopia na innym urządzeniu jest obligatoryjna, najlepiej w innym geograficznie miejscu. Jednak przy RAID1 jeśli padnie tylko jeden dysk, to po prostu wymieniasz go, a NAS zsynchronizuje co trzeba i nadal masz dwie kopie danych. Jak padną obydwa na raz, to kopiujesz z innego urządzenia. Tylko jeśli masz ustawione powiadamianie mailem o usterkach urządzenia, to możesz zareagować bardzo szybko i usterka obydwu dysków jest wtedy mniej prawdopodobna (SMART powiadamia o bad-sectorach i innych zdarzeniach). Trzeba tylko po jakichś 5 latach mieć przygotowany nowy komplet dysków na podmianę.
 
Porównując modele qnap i S do mich zastosowań chyba najlepiej nada się QNAP TS-251
 
I ostatnie już pytanie - dysk, WD red czy może coś innego?
 
Mam te dyski bo mam do nich "zaufanie" =].

Są w miarę ciche, nie za szybkie i przystosowane do tego typu czynności.

Mój znajomy kupił teraz Toshiby i żałuje bo są za głośne.
 
Dzięki za info, a możesz jeszcze podpowiedzieć czy u Ciebie występuje w nich efekt stukania, który można programowo wyłączyć?
 
Przepraszam ale nie wiem co masz na myśli. Działają jak dysk w moim starym P4. NAS stoi w salonie i mimo tego że czasem je się słyszy to w niczym nie przeszkadzają. Należę do ludzi którzy są wyczuleni na dźwięki.
 
jako ze temat jest o domowych zastosowaniach serwerow,ktore glownie sluza jako magazyn danych,udostepnianie plikow,itp,a kryteria cenowe sa ok.1tys,ma ktos wiedzena na temat serwera,uzywa ts-328?Przypadkiem wyczytalem wlasnie o tym serwerze,ze jako najtanszy 3-dyskowy nas zdobył nagrodę Computex Best Choice Award w kategorii Computer & System 2018