SMB Jak uniknąć nadpisania pliku przy jednoczesnym dostępie?

Glon

Nowy użytkownik
Noobie
18 Marzec 2009
5
0
1
Witam!

Zauważyłem bardzo niepokojącą sytuację , któa kończy się utratą części danych:

a) U1 otwiera plik test.txt
b) U1 dokonuje edycji pliku test.txt
c) U2 otwiera plik test.txt
d) U1 zapisuje zmiany
e) U2 modyfikuje plik
f) U2 zapisuje zmiany.

Efekt końcowy to plik test.txt w postaci stworzonej WYŁĄCZNIE przez U2. Wszystko co zrobił U1 poszło w nicość bez żadnego ostrzeżenia, mimo iż to U1 jako pierwszy zmodyfikował plik. U1 oczywiście nic nie wie, nie ma już tego co napisał. U2 z kolie też nie wie, że zrobił U1 takiego psikusa.

Ja to widzę tak: każdy następny użytkownik poza pierwszym który otworzył plik - dostaje przy otwarciu komunikat w stylu że plik jest w użyciu i może go otworzyć tylko do odczytu. Ewentualnie w inny sposób: próba zapisu zmian w pliku skończyła by się odmową w przypadku gdy inni użytkownicy go właśnie użytkują. Lub jakakolwiek inna metoda zapobiegająca opisanej wyżej sytuacji.

Czy można a jeśli tak to gdzie skonfigurować SMB żeby uniknąć nieświadomego nadpisania pliku edytowanego właśnie przez kogoś innego?


Powyższy problem stwierdziłem na QNAP TS-119 (wersja firmware 3.0.0 (0306T)) ?

Spodziewam się że ktoś z forumowiczów zaproponuje mi upgrade firmware, ale w tej chwili nie mam na czym zrobić kopii bezpieczeństwa, więc proszę o informację czy u kogoś faktycznie działa to prawidłowo (jeśli upgrade faktycznie rozwiązuje problem, wtedy jakoś się postaram o dodatkowy dysk...) .
 
raczej w sambie nie da się tego ustawić.
Niestety jest to normalne i ciężko znaleść rozwiązanie ( z reguły nie powinno pracować kilka osob na jednym pliku w tym samym czasie).
Pozostaje tylko konfiguracja programu na którym wprowadza się modyfikacje.
Np: w MS Wordzie w ustawieniach domyślnych.
Jeśli plik jest otwarty, world tworzy plik o tej samej nazwie(z dodatkiem chyba read) o atrybutach ukryty.
Dzięki temu inna osoba wie czy plik jest uruchomiony(trzeba we właściwościach exploratora Windows zaznaczyć aby pokazywał pliki ukryte).
Musisz poprostu pogrzebać w konfiguracji danego programu operującego na pliku czy jest jakaś opcja ochrony/informowania.
 
Czy przypadkiem do jednoczesnych prac nad plikami nie sa repozytoria SVN? Moge sie mylic ale poczytaj o tym. Zreszta jest tez opis jak to instalowa cna QNAP'ie.

źródło: http://www-stary.gust.org.pl/e-learning ... vn-qs.html
Subversion (SVN) to system kontroli wersji. Higiena pracy z SVN polega na sprawdzaniu co jakiś czas czy nie nastąpiła zmiana dokumentów w repozytorium (czy ktoś czegoś nie zmienił), za pomocą svn update oraz równie częstego dodawania własnych zmian za pomocą svn commit, poprzedzonego svn status. Dzięki temu uniknie się rozsynchronizowania.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ukryte