ST4000VN008 czy WD40EFZX

Bohr

Nowy użytkownik
Noobie
6 Styczeń 2021
2
3
3
44
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć.

Stoję przed wyborem dysków 4TB do czterodyskowej konfiguracji TS-453D w zastosowaniu domowym.

Moim kryterium jest głośność i ewentualnie temperatur (bo wpływa na głośność NASa).
W związku z tym niższa prędkość obrotowa, bo 7000rpm są znacząco głośniejsze, szczególnie w kwartecie.
Miałem zamiar wybrać WD40EFRX, bo takiego już mam w starym NASie i jestem z niego zadowolony, ale dostępność w hurtowniach jest ograniczona (w sklepach jeszcze są, ale cena poszybowała w górę, najwyraźniej w związku z dostępnością).
Przy porównywaniu danych zauważyłem, że w kartach WD pojawił się nowy typ EFZX, który najwyraźniej ma zastąpić EFRX, choć nigdzie nie natknąłem się na takie informacje.
EFZX pojawił się już w hurtowniach i sklepach.
Parametry EFZX i EFRX są zbliżone: wzrósł cache (z 64 do 128 MiB) co wpłynęło na wzrost transferu (ze 150 do 175 MB/s), EFZX jest też minimalnie cichszy ( z 25/28 do 24/27 dBa).
Zatem EFZX wygląda na lepszą konstrukcję niż EFRX.
Nie znalazłem nigdzie testów, jedynie gdzieś "mignęła" mi informacja na temat wyższej temperatury pracy, ale traktuję to jak plotkę, bo link w wyszukiwarce prowadził do nieistniejącego wpisu na Reddit, a w samym Reddit jest tylko kilka wpisów o EFZX, które niewiele wnoszą.
Płacenie więcej za wycofywany EFRX chyba nie do końca ma sens, a wejście w EFZX, który jest jeszcze niesprawdzoną konstrukcją jest ciut ryzykowne.
Zatem chyba jedyną alternatywą na rynku o zbliżonym poziomie prędkości obrotowej i co za tym idzie hałasu, jest ST4000VN008.
Parametry WD40EFZX i ST4000VN008 są zbliżone: transfer katalogowo praktycznie identyczny (175 vs. 180 MB/s) pomimo różnicy w cach-u (128 vs. 64 MiB), hałas (24/27 vs. 24/26) na korzyść Ironwolf-a pomimo wyższej prędkości obrotowej (5400 vs. 5900 rpm).
No i mam dylemat, które dyski wybrać.

Zatem proszę szanowne grono o radę.
Za wszystkie z góry dziękuję.
 
Ja mam 2 x WD40EFRX w nasie i nie przeszkadzają mi spać ale nie mam w raid połączone.
 
Jak chcesz walczyć z "hałasem" to możesz to ograć na zasadzie tylko rozdzielając dane na SSD i HDD. Gdzie na SSD jest na system i wszystko co intensywnie korzysta z dysku. Inaczej będziesz ciągle słuchać głowice HDD.
 
polecam SSD - ZERO HAŁASU
mam pytanko co do SSD? macie dyski w raid? czy pojedynczo i backupy co jakiś czas?
bo właśnie się przymierzam do wymiany dysków na ssd. Samsung 860 EVO SATA III będą dobre?
talerzowe wpakuję do TR-004 system mam na QM2
 
wg ostatnich "trendów" system na SSD w RAID1 , dalej - wg uznania
EVO są spoko :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ST4000VN008