System plików ZFS a ram

dafca

Passing Basics
Beginner
28 Wrzesień 2021
13
1
3
54
QNAP
TS-x73A
Ethernet
10 GbE
Witam,
Miałem do tej pory 251+, ale po 5 latach umarł. Po podłączeniu do zasilania tylko zielona dioda świeci i 0 reakcji na cokolwiek. Więc czas kupić coś nowego. Zastanawiam się nad Qnap TS-h973AX on ma obsługę ZFS i QuTS Hero. Chciałbym zakupić wersję 8GB ram (ze względów finansowych) i odpalić na nim ZFS ale (póki co, oczywiście) bez tej kompresji fajnej do której żeby był sens trzeba milion ramu mieć. Moje pytania brzmią :
1. Czy sam system QuTS Hero na ZFS (bez kompresji) potrzebuje więcej ramu niż zwykły QTS przy tych samych zastosowaniach, a może różnica jest, ale marginalna? (Teraz miałem 8gb i starczyło w sumie)
2. Czy po włożeniu dysku m.2 przez przejscie oczywiście z u.2 będę mógł na tym dysku zainstalować system? zapyta się na którym dysku chce mieć system przy pierwszym uruchomieniu? czy na początek nie wkładać innych dysków tylko ten jeden?

Chciałbym od razu jeśli się da iść w ZFS żeby z czasem ram dołożyć i uruchomić kompresję jeśli tak się da. bo z tego co wyczytałem to zrozumiałem że ją się włącza, no i się zastanawiam czy po prostu na razie bez niej żyć na 8gb juz na ZFS, by późnej nie stawiać całego systemu na nowo i czyścić dysków.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
let me google dat for u:
do odpalenia kompresji potrzebujesz mieć 8 GB RAM i więcej https://docs.qnap.com/operating-sys...UID-356784EF-0EA6-4455-9C2F-39844F81EC35.html i Configuring Compression and Deduplication

Czy sam system QuTS Hero na ZFS (bez kompresji) potrzebuje więcej ramu niż zwykły QTS przy tych samych zastosowaniach
Nie - ale zauważ że nie sprzedaje się systemów pod Hero z mniej niż 8GB RAM.

2. Czy po włożeniu dysku m.2 przez przejscie oczywiście z u.2 będę mógł na tym dysku zainstalować system?
Kup dysk NVMe i będzie spokój - adapter = problemy.

zapyta się na którym dysku chce mieć system przy pierwszym uruchomieniu? czy na początek nie wkładać innych dysków tylko ten jeden?
Na czas instalacji zawsze wsadzamy dysk systemowy i nic więcej.
 
let me google dat for u:
do odpalenia kompresji potrzebujesz mieć 8 GB RAM i więcej Data Reduction i Configuring Compression and Deduplication


Nie - ale zauważ że nie sprzedaje się systemów pod Hero z mniej niż 8GB RAM.


Kup dysk NVMe i będzie spokój - adapter = problemy.


Na czas instalacji zawsze wsadzamy dysk systemowy i nic więcej.

tak zauważyłem, ale to pewnie założenie że jak ktoś chce mieć ZFS to i kompresję itd. Ja chciałbym na początek bez, czyli fajnie jak 8gb starczy. Co do dysku to oczywiście że będzie Nvme, jeśli miałby być zwykły SATA to bym kupił 2,5cala, przejściówka ma być tylko z m.2 na u.2, qnap sprzedaje takie do tego serwera jako opcja i nie trafiłem nigdzie na info ze takie coś sprawia problem więc założyłem że nie sprawia, ale dzięki za info, poszukam info w tym temacie.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
jeszcze mam pytanie co do dysku na system, czy warto zwrócić uwagę na jakiś specjalny dedykowany do serwerów, czy jakis samsung nvme 870 lub 970 256gb starczy? rodzi się jeszcze jedno pytanie, takie dyski nie są mocno trwałe, a to jednak dysk systemu. może wsadzić dwa jako raid i jak jeden padnie to drugi uratuje system? a może jeszcze jakieś inne rozwiązania na wypadek awarii dysku nvme z systemem? nie jestem za mocno biegły w temacie

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
tak zauważyłem, ale to pewnie założenie że jak ktoś chce mieć ZFS to i kompresję itd. Ja chciałbym na początek bez, czyli fajnie jak 8gb starczy.
QNAP nie przewiduje takiej sytuacji - kupujesz hero - dostajesz ZFSa na twarz i ma on działać - minimum 8 GB ramu i tyle, bedzie działać kompresja i de-duplikacja

256 GB - generalnie spoko na system + programy (zakładam że dane trzymasz poza dyskiem z systemem - bo jak coś się sypnie , to szybko stawiasz system i przywracasz ustawienia z pliku kopii zapasowej, a wtedy dane masz nie tknięte)

kolejny raz pisze: nie baw się w adaptery - qnap ma swoje fochy, skoro qnap ma wejście nvme - to kup dysk nvme.
 
kolejny raz pisze: nie baw się w adaptery - qnap ma swoje fochy, skoro qnap ma wejście nvme - to kup dysk nvme.

ale napisałem że mam zamiar kupić NVME, chyba przez przypadek pomyliłeś typ pamięci ze złączem. Chcę kupić NVME, ale one występują z różnymi złączami, najbardziej popularne to m.2 i takiego złącza nie ma ten qnap, ma za to u.2 czyli dyski nvme krore gabarytem przyponaja 2,5 całowce. stad chce przejściówkę z m.2 na u.2, ale dysk oczywiscie nvme. Sprawdzone rozwiązanie bo właśnie czytalem o tym.
Dokładnie chodzi o coś takiego
Kieszeń adapter QNAP QDA-UMP NVMe do U.2

Dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam, a jeśli masz jeszcze jakieś ciekawe wskazówki to chętnie skorzystam, zgłębiam temat cały czas
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ups mie włącza
  2. przejście na qts hero
  3. Quts