Pomoc Tajemniczy użytkownik z dostępem do folderow

vitoldo

Entry Technician
Q Associate
1 Styczeń 2019
49
3
8
44
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam,

Podobny temat Pomoc - nieznany użytkownik i grupa nie doczekał się niestety odpowiedzi 3 lata.

U siebie zauważyłem analogiczne niepokojące zjawisko. Ukryty użytkownik nazywa się 1003. Miał prawa RO do kilku współdzielonych folderów systemowych (m. in. Multimedia, Public) ale również do utworzonych przeze mnie. Nie był widoczny na liście użytkowników.Usunąłem dostępy dla 1003. NAS na razie nie krzyczy.

Faktu pojawienia się tego tajemniczego usera nie łączę z żadnym swoim świadomym czy nieświadomym działaniem, Na razie robię jedynie b. proste rzeczy: synchronizuję z NAS-em foldery PC, robię do NAS ręczne zrzuty plików z kilku mobilnych urządzeń, transkoduję pliki MOV i MP4 etc. Uruchomiłem DLNA z dostępem dla TV i BD. Na routerze oraz w NAS-ie mam wyłączone UPnP. Nie uaktywniłem dostępu z zewnątrz (żadne tam myQNAPCloud).

Nie zakładam na razie ataku hakerów. Czy to może jakiś proces systemowy w taki ekstrawagancki sposób daje sobie wjazd do niektórych folderów? Nie znam póki co linucha więc nie potrafię grzebnąć w logach i zobaczyć kiedy taki user został dodany do folderów. Jakąś podpowiedź poproszę.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.5.0760
Model serwera: QNAP TS-251B
 
To raczej nie jest nic niepokojącego dla Linuxa. Jest to typowy "objaw" dla przypadku usunięcia użytkownika/grupy lub montowania pod innym systemem - grupy/użytkownicy niekoniecznie muszą wtedy korespondować i są przedstawiani za pomocą ID zamiast nazwy oraz oczywiście nie są prezentowani na liście użytkowników.
 
A kojarzysz czy któryś z przytoczonych przeze mnie przypadków miał u Ciebie miejsce?
Może był to przypadek gdy zakładano sub-foldery w obrębie Multimedia aplikacją Qfile z Androida lub dodawano / usuwano foldery w obu volumenach Total Commanderem od strony WinXP i/lub Win7. Wprawdzie w obu przypadkach użytkownik był zalogowany userem QNAPa, ale ewidentnie były to punkty styku z QTS z innymi OSami.

Co do tego czy któraś aplikacja nie zrobiła sobie takiego ukrytego usera - przyznaję, że przemknęło mi to przez myśl ale nie umiem tego zweryfikować.
Usunąłem kilka tygodni tego usera i nie pojawił się ponownie.