Temperatury pracy TS-x51/TS-x51+

sagemini

Nowy użytkownik
Noobie
24 Listopad 2016
5
2
3
41
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć Wszystkim,

Przeszukałem forum i nie znalazłem identycznego tematu a te które istnieją są już bardzo wiekowe. Zatem do rzeczy - chciałem Was zapytać jakie temperatury osiągają Wasze NASy w idle?. Swojego TS-251+ użytkuję od niespełna dwóch tygodni i zastanawiam się czy poniższe wartości mieszczą się w granicach normy:

Procesor: 42 - 45 stopni C
System 39 - 42 stopnie C
Dyski (2x WD RED 1TB): 35 - 36 stopni C

Przy powyższych temperaturach prędkość wentylatora oscyluje w granicach 1040 RPM. NAS stoi w miejscu o raczej dość swobodnej cyrkulacji powietrza.
W Internecie ciężko o miarodajne dane dotyczące temperatur osiąganych przez te modele zatem liczę na Waszą pomoc w zebraniu wiarygodnych informacji.
 
w normie

mój zawalony NAS:

upload_2016-11-24_21-10-33.png
 
U mnie niestety tej cyrkulacji za bardzo nie ma i stąd lekko wyższe temperatury

upload_2016-12-14_0-36-53.png


Czy przy niskim obciążeniu i takich temperaturach QNAP bardzo jest narażony na uszkodzenie?
 
U mnie temperatury wyglądają tak (TS-251+ zamknięty w szafie w przedpokoju):

upload_2016-12-15_8-54-17.png
 
Jak widać temat przynosi dość ciekawe rezultaty. U mnie przy relatywnie dość niskich temperaturach dysków, temperatura CPU i systemu jest jednak dość wysoka. U alxfrk jest znowu odwrotnie. Dyski są bardzo ciepłe ale temperatury CPU i systemu utrzymywane są na niższym poziomie przy niemal identycznej prędkości wentylatora. Aż dziwne że tak wysoka temperatura dysków nie wpływa negatywnie na temperaturę całego systemu. Dziwne...

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
Nie właśnie więc tym bardziej dziwią mnie trochę te temperatury. Wieczorem wkleję zrzut z temperaturami w idle.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
Odpalony Linux, Chrome z ok. 10 zakładkami. U mnie wygląda tak:

Zrzut ekranu z 2016-12-16 21-10-00.jpg
Zrzut ekranu z 2016-12-16 21-10-00.jpg
 
@pigers
Sądzę, że nawet nieco więcej niż 60 to jak siedzenie na kanapie z paczką chipsów. Kolega @sagemini zaniepokojony jest temp. ~40. Oczywiście zupełnie niepotrzebnie.
 
niechce mi sie rozwijać czemu podałem 60, polecam zerknięcie do domyślnych ustawień QNAPa w sprawach temp ;)
poza tym alarmy w współczesnych kompach włączają sie przy około 60 stopniach Celsjusza.

moim zdaniem temp. ma w normie, tylko zmieniłbym bym paste na CPU jak może
 
To bez różnicy, naprawdę, jakie są domyślne ustawienia QN. Temp. ok. 60 nie ma (nie może mieć) widocznego (dla uzytkownika) wpływu na działanie (wydajność) cpu/gpu/ram i całego systemu. Zwyczajnie jest zbyt niska.
Jeśli producent twierdzi inaczej to albo kłamie albo daje sobie duży bufor bezpieczeństwa albo spierdzielił konstrukcję urządzenia i nie chce ryzykować.
A tak w ogóle to pokój i nowych nasów i dysków pod chojną i dolara za 3 PLN :)
 
Obiecałem wczoraj, że dodam screen od siebie więc niniejszym do czynie. W tle uruchomione w zasadzie wyłącznie standardowe usługi + Linux Station.
temp.JPG