Pomoc TR-004 - Multiple RAID Groups

siwyboy

siwyboy

Passing Basics
Beginner
7 Kwiecień 2021
15
6
3
37
Ruda Śląska
QNAP
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Jakiś czas temu zakupiłem TR-004 i jak na razie bawię się w ustawienia i planowanie. Domyślnie chciałem wsadzić tam 4 dyski 3TB i zrobić RAID 5, ale w instrukcji https://download.qnap.com/Storage/TechnicalDocument/Storage/Expansion Unit/TR Series/tr-00x-ug-03-en-us.pdf na stronie 28 wyczytałem coś takiego:

Screenshot   2021 04 09 15 46 20

Wsadziłem więc dwa dyski po 3TB oraz dwa dyski po 1TB i wymyśliłem sobie, że zrobię dwie macierze RAID 1.

Gdy zacząłem grzebać w ustawieniach NASa to okazuje się, że taka konfiguracja chyba jest niemożliwa:
Screenshot   2021 04 09 15 31 18
Screenshot   2021 04 09 15 30 03
Screenshot   2021 04 09 13 53 22

Nawet gdy jestem w kreatorze konfiguracji, to jest tam taka informacja:
Screenshot   2021 04 09 15 35 04

Niestety nie jestem w stanie stworzyć nowej Storage Pool. Mogę tylko użyć Volume i to na dodatek tylko w konfiguracji RAID 1... Gdy zaznaczam dwa dyski 3TB to pokazuje się komunikat, że pozostałe dwa (2x 1TB) nie będą mogły zostać użyte.

Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć jak mam interpretować te zapisy? Może lepiej po prostu jak dokupię te dwa dyski 3TB i wszystkie cztery sztuki ustawię jako RAID 5?

Z góry dzięki!

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2.1630 (TR-004 v1.1.1)
Model serwera: QNAP TS-332X + TR-004
 
Wieczorem spróbuję Ci pomóc w temacie, ale możesz spróbować samemu pokombinować.

Siedze i kombinuje już od rana ale nie potrafię stworzyć dwóch osobnych RAIDów ani nie potrafię utworzyć Storage Pool na tym ustrojstwie :|
Witajcie po weekendzie ;)

Udało mi się to rozkminić:

  1. Podpinając TR-004 do NASa można stworzyć tylko jedną partycję RAID obejmującą tylko dyski o tej samej pojemności. W moim przypadku nie ma opcji aby użyć dwóch dysków o pojemności 1TB i dwóch 3TB. Muszę dokupić dwa dyski 3TB i stworzyć jedną macierz RAID5 lub RAID6.
    Naturalnie można stworzyć też RAID0 lub RAID1 z czterech dysków, ale dla mnie jest to bezsensowne.

  2. Gdy podepniecie TR-004 do komputera za pomocą USB, możecie zainstalować apkę "QNAP External RAID Manager" ze strony Narzędzia QNAP i za jej pomocą stworzyć dwie macierze RAID pod warunkiem, że macie dwie pary dysków o tej samej pojemności.
Myślę, że temat można uznać za rozwiązany.

Dzięki za zaangażowanie :)