Truecrypt i NAS, odsłona druga.

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Wiem że był wcześniej założony taki temat, ale nie przyniósł odpowiedzi na moje pytania. Chciałbym zrobić tak, że truecrypt (a właściwie to veracrypt) zainstalować na NAS. Jeszcze NASa nie posiadam, choć zmieni się to wkrótce, ale zastanawiam się, czy nie będzie problemów. Chciałbym z poziomu root odpalić truecrypta, podmontować plik zlokalizowany na jednej z macierzy, po czym wylogować się z przeglądarki. Mam jednak wątpliwości, czy wylogowanie się z konta root nie spowoduje zamknięcia truecrypta? Może jest jakiś sposób na to, aby truecrypt sobie działał przy zamkniętym interfejscie webowym?
Na zwykłym linuxie uruchamiam terminal root, wpisuję veracrypt. Pokazuje się gui i mogę podmontować dyski. Jak to zrobić na linuxie NAS, do którego jest dostęp przez przeglądarkę lub terminal tekstowy FAQ SSH? Może trzeba skorzystać z tekstowej wersji truecrypta przez FAQ SSH, podmontować plik i zamknąć terminal?
 
Na wirtualnej maszynie sprawdziłem pod kubuntu, że działa takie coś:
Kod:
sudo veracrypt --background-task --mount
veracrypt z gui, po powyższym poleceniu wyskakuje okienko z monitem o plik kontenera, hasło. Po zamknięciu terminala otworzyłem nowy terminal, wywołałem z prawami root okno menedżera plików i zobaczyłem podmontowany kontener. Sprawdzę jak to działa na żywym organizmie, ale dopiero po zakupie.