Przy piwie TS-1079 Pro - wrażenia po pierwszych dniach użytkowania

kaugustyn

Moderator
Q's Excellence
27 Styczeń 2014
62
32
18
QNAP
TS-x79 Pro
Ethernet
10 GbE
Cześć
Jako, że nie spotkałem podobnego tematu, to napiszę trochę o nowej zabawce. Zabaweczka jak w tytule + 10 x 3TB. Żeby nie było, to różne sprzęty przewinęły mi się przez rączki i trochę porównania mam. Nie będę się doktoryzował nad wydajnością SMB czy innego protokołu, bo to jest tak obiektywne jak... - dla mnie na przykład 100-300k IOPS i 2,5MB transferu danych to nic nadzwyczajnego (bez dysków SSD).
  1. Budowa - ze wszystkich produktów SOHO, SMB, HOME jakie miałem/mam u siebie, QNAP zdecydowanie na polu odstaje od reszty. Budowa całego urządzenia jest na prawdę przemyślana i wykonana porządnie. Jedyna rzecz do której mogę się przyczepić (albo trochę pomarudzić) to słaby dostęp do pamięci, przy chęci wymiany na inne. Nie to że niemożliwy, ale urządzonka S mają to trochę lepiej rozwiązane. I bez ew. utraty gwarancji. Żeby być obiektywnym - inni producenci, których urządzenia miałem/mam są daleko w tyle
  2. Oprogramowanie - tutaj się długo zastanawiałem, ale na chwilę obecną chyba najlepiej oceniłbym DSM - więcej gotowych paczek, bardziej aktualne. Przy QTS nie bardzo rozumiem podejścia np. przy paczce HD Station - u siebie normalnie nie zainstaluję, a sądzę że 1079 dałby z powodzeniem radę. To, że 1079 nie jest "targetowany" do domowych zastosowań, nie znaczy, że nie znajdzie się osoba, która będzie go miała w domu. Natomiast generalnie inni producenci mają na czym się wzorować - QTS i DSM wyznaczają pewne standardy i kierunki przy tego typu sprzętach (Asustora nie miałem jeszcze możliwości potestować) :)
  3. Praca - zdecydowanie najgłośniejszy model jaki miałem/mam. Z drugiej strony dyski zazwyczaj zamykały mi się w pojemności 1TB, a tutaj mam 3TB - trochę więcej się grzeją, więc całość więcej szumi. Zobaczę, może inne, lepsze wentylatorki coś pomogą
Generalnie urządzonko zacne, chociaż jakbym miał wybrzydzać, to sprzęt QNAPa (na prawdę solidne wykonanie), a system operacyjny DSM. Zastanawiam się też cały czas, ile pamięci RAM 1079 przyjmie na pokład - teoria mówi o 32GB, więc musiały to by być dwie kostki po 16GB. Przy zabawach z Virtualization Station jak znalazł. Oczywiście nie byłbym sobą, gdyby nie rozwalił czegoś na początek, więc procedurkę "Firmware Recovery" już zaliczyłem - zabawy z instalacją innych systemów :)

Jeżeli macie jakieś pytania - postaram się odpowiedzieć

Pozdrawiam
August
kaktus -poprawiłem całą masę literówek ... :p
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Heh, tak to jest jak sie pisze coś na pół-śpiąco. Dzięki :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Niby tak, ale bardziej miałem na myśli paczki budowane przez społeczność skupioną dookoła Syno. Generalnie wiadomo, że bardziej zaawansowani użyszkodnicy wybiorą bardziej zaawansowane zabawy jak Debian i inne. Na pewno i Qnap i S podpatrują siebie wzajemnie i to mi sie podoba. Tak czy inaczej teraz jeszcze musze włożyć kartę 10G i zobacze jak to śmiga z VMware, bo zapowiada sie na prawde nieźle



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus