Pomoc TS-1279U Problem z rozszerzeniem puli

lukpal19

Passing Basics
Beginner
23 Październik 2014
18
1
3
40
QNAP
TS-x79U
Ethernet
1 GbE
Witam,

Parametry sprzętu:
QNAP TS-1279U
Firmware 4.1.0

Pula nr 1 6 dysków RAID 10
Pula nr 2 2 dyski RAID 1
2 wolne dopiero zainstalowane dyski

Problem:
Próbuję rozszerzyć Pule nr 1 o 2 dodatkowe dyski ale po wybraniu puli i kliknięciu "Rozszerz pulę", wyborze grupy RAID pokazuje mi się komunikat: "Wybrana grupa RAID nie może być rozszerzona. Z czego to może ywnikać? Testowo próbowałem rozszerzyć również pulę nr 2 z RAID 1 i pokazuje się ten sam komunikat.

Próbowałem również skorzystać z opcji Wyboru grupy RAID-> Dodaj Dysk ale opcja na liście jest niektywna.

Jakiś pomysł co jest nie tak, albo co robię źle?
 
Hmm, ciężko stwierdzić z tego komunikatu. Ale moze nie sprawdza efektywnego tylko całkowity 6x3TB w RAID 10 ?,ale to było wbre temu komunikatowi. Z drugiej strony taki sam mam komunikat jak próbuję dodać dyski do drugiej puli z RAID 1 z 2 dyskami po 3TB. W nocy zrobię jeszcze upgrade do wersji 4.1.1 i zobaczę czy coś ruszy po restarcie.
 
Widziałem to wczesniej, ale u mnie na kroku nr 2 (Expand) wyskakuje ten komunikat i nie jestem w stanie nic dalej zrobić. Niestety nie miałem możliwości dzisiaj zrestartować macierzy, jest wykorzystywana w firmie. Dopiero w weekend pewnie mi się uda. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pomysły będę wdzięczny.
 
Expanding volumes by creating a new RAID group

Follow the steps below:
  1. Click "Expand Volume" to bring up the Volume Resizing Wizard.
  2. Select "Create a new RAID group to expand the available capacity of volume" and click "Next".
  3. Select the enclosure unit, hard disk drive(s), RAID type and hot spare disk and click "Next".
    performance Please note that if the type of the newly create RAID group is different from that of the existing RAID group(s), the performance of the entire volume could be affected.
  4. To continue, click "OK".
  5. Click "Expand".
  6. Please note that all data on the selected hard drive(s) will be erased. Click "OK" if you are certain about this.
  7. The chosen volume is expanded.


Expanding Volumes by adding new hard drives to an existing RAID group

Follow the steps below:
  1. Click "Expand Volume" to bring up the Volume Resizing Wizard.
  2. Select "Adding new hard drive(s) to an existing RAID group", choose an existing RAID group from the drop-down list and click "Next".
    raid types Please note that RAID 0, RAID 1, Single and JBOD are not supported for volume expansion.
  3. Select the hard drive(s) to expand the volume and click "Next".
  4. Click "Expand".
  5. Please note that all data on the selected hard disk drive(s) will be erased. Click "OK" if you are certain about this.
  6. The chosen volume is expanded.
 
Witam,

Dziękuję za odpowiedź ale dotyczy ona rozszerzenia woluminu a nie puli. Przy próbie rozszerzenia puli pokazuje się dziwny komunikat. Po restarcie macierzy i upgradzie firmware do wersji 4.1.1 to samo. Print Screen w załączniku. qnapexample.jpg
 
No nie mogę tak zrobić, bo obecna grupa to RAID 10. Dodając nową grupę RAID skłądającą sie z 2 dysków moge dodać jedynie RAID 1 a to obniżyło by znacząco wydajnośc puli z RAID 10 (wtedy ten RAID 10 byłby bez sesnu). Mógłbym dodać nową grupę RAID gdybym miał 4 dyski. Przecież jest opcja dodania dysków do istniejącej puli (rozszerzenia), tylko z jakeigoś powodu nie działa. Nawet w podesłanym przez Ciebie manualu jest napisane, że pule z RAID 10 można rozszerzać.

Co będzie jak za jakiś czas dokupię jeszcze 2 dyski?, będzie ten sam problem.

Co dziwne mogę do tej grupy dodać nowe dyski ale QNAP wymusza do razu przypisanie ich do nowego woluminu, a ja chcę to pulę rzoszerzyć żeby później móc rozszerzyć istniejące woluminy.
 
Opisałem temat i wysłałem do supportu. Okazało sie że od wersji 4.1.X nie jest już możliwe rozszerzenie puli RAID 10 (w dokumentacji 4.1.0 był błąd), w 4.1.1 już poprawili dokumentację i nie ma tego zapisu. Wniosek jest taki, że lepiej nie robić upgradu firmware bo mogą zniknąć ważne dla Ciebie funkcje :), to była jedna z ważniejszych dla mnie rzeczy żeby móc rozszerzać pule, ale napisali też, że pracują nad dodaniem tej funkcji, więc może w jakiś kolennym FW to się zmieni.

Dzięki pigers za pomoc w każdym bądź razie
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid 5 rozszerzenie puli