Pomoc TS-209 Pro II 2x2TB problem z RAID0 i woluminem liniowym

GEORobson

Passing Basics
Beginner
27 Luty 2009
13
1
3
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
ts-209II zainstalowany najnowszy dostępny z oficjalnej strony firmware
Do tej pory były dyski 2x500 GB Hitachi i konfiguracje RAID 0 i 1 były sprawdzone i działały w 100%.
Teraz instaluję 2 x 2TB seagate (wg oficjalnej listy QNAP, dyski kompatybilne do tego NASa bez żadnych uwag)
Instalacje robiłem przez QNAP Finder (także najnowszy soft)

Chcę zainstalować nowe dyski do pracy RAID 0 lub wolumin liniowy.

Instalacja przebiegła do końca bez żadnych niespodzianek zarówno dla RAID-0 jak i dla woluminu liniowego dyski rozpoznał bez problemu w trakcie instalacji.
Ku mojemu zaskoczeniu po instalacji dostępna jest tylko powierzchnia 1 dysku ! co jest grane ?

dodam jeszcze:
- robiłem reset
- robiłem testy instalując każdy z dysków niezależnie i każdy z nich instaluje się poprawnie do pracy w pojedynczym woluminie (włożony tylko jeden dysk do NASa)
- powyższy eksperyment robiłem dla obydwu kieszeni HDD i także wyszedł pomyślnie.

Wobec powyższego wykluczam awarię NASa, wykluczam awarię dysków.

Moim zdaniem pomimo, że Finder dyski w czasie instalacji pokazuje to proces instalacji przebiega jednak przy udziale tylko jednego z nich.

Może mnie ktoś z Was oświecić co przegapiłem ?
 
nie wiem czy to coś wniesie ale zauważyłem w total commanderze:
- jeżeli jest zamontowany fizycznie jeden dysk i zainstalowany jako jeden wolumin to pokazuje mi pojemność dysku ok. 1.9TB
- natomiast przy dwóch dyskach i konfiguracji RAID-0 pojemność całkowita jest ok. 1.TB

upload_2013-9-4_18-42-58.png
 
Niestety nic się nie zmieniło, pojemność mam w okolicach 1.7 TB
Zdążyłem zauważyć, że ze stanu uśpienia dyski ładnie startują, jeden po drugim.

Co jeszcze mogę sprawdzić ? hmmm
proszę o rady takie dla nowicjusza, bo wejście do NASa w trybie konsoli, już wymagało małej lektury przez google w00t
 
Przypomniałem sobie... i musiałem się upewnić czy aby na pewno.
TS-209 Pro ma limit na logiczne woluminy.
Note3
If you are using two 1.5TB or 2TB hard disk drives in TS-209, due to an upper limit of the logical volume capacity, you can only configure the hard disk drives as single disk volumes or RAID 1 disk volume.
A więc pozostaje Ci używać tylko konfiguracji single lub RAID 1.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Dzięki Admin za pomoc.

Wygląda na to, że dałem się zwieść producentowi dwa razy:
- na liście kompatybilnych dysków podaje dyski 2TB za kompatybilne dla mojego NASa
Dyski owszem są kompatybilne tylko NAS stracił pełną funkcjonalność (m.in. budowanie macierzy RAID-0 jest bez sensu)
- QNAP Finder podczas instalacji i po wykryciu dysków umożliwia zbudowanie RAID-0 bez ostrzeżenia, że pojemność finalnie będzie jak dla jednego dysku.
;(
 
obok wspomnianego ts-209II stoi nowiutki ts-469L z zamontowanymi 4x2TB w RAID-5

Plan był taki aby robić automatycznie kopie z ts-469L na ts-209 (replikacja)
Plan legł w gruzach (max pojemność ts-209 to niespełna 2TB - zbyt mało)

Ale czy jest w takim razie inne rozwiązanie aby z dwóch dysków 2TB uzyskać przestrzeń ponad 3TB i robić kopię z ts-469L ?