TS-231K, TS-251D

eristoff

Nowy użytkownik
Noobie
28 Grudzień 2020
5
0
1
39
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam.
Na wstępie mam nadzieję, iż nie rozbudzę zbyt dużego gniewu forumowiczów.
Jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o serwery NAS, dlatego na początek mam kilka pytań.

1. Podstawowym zamiarem zakupu serwera NAS jest konieczność posiadania serwera FTP - dostęp różnych osób z przydzielonymi uprawnieniami. W mojej pracy tylko i wyłącznie do tego dobrze sprawuje się TS-231P. TS-231K ma niemal identyczne parametry

2. Drugą rzeczą jaką ma się zajmować NAS to prywatna chmura

3. Myślałem o TS-251D jako o stacji multimedialnej - pytanie do użytkowników - czy przez port HDMI da radę odpalić na TS-251D filmy 4k h.265/h.264 10 bit?


4. Boję się również samodzielnej konfiguracji. Korzystam z internetu kablowego TOYA w Łodzi . IP jest adresem prywatnym, aczkolwiek jest możliwość jednego stałego, zewnętrznego adresu IP do urządzenia. Czy jak nadam ten adres do NAS to rozwiąże problem widoczności serwera FTP dla użytkowników poza siecią lokalną? NAS będzie podłączony bezpośrednio po kablu do modemu CISCO do którego kompletnie nie ma dostępu. Oraz czy będzie nadal widoczny w sieci lokalnej?

Z góry dziękuje za pomoc :)
 
4. Czy masz adres publiczny ? Nie ? zapomnij o FTP - KROPKA, pomijając bezpieczeństo tego rozwiązania ...
3. Nie
2. Aha
1. Aha

QNAP przeważnie stoi w sieci domowej , to czy ma adres prywatny Twój internet , nie ma nic z tym wspólnego.
 
4. Czy masz adres publiczny ? Nie ? zapomnij o FTP - KROPKA, pomijając bezpieczeństo tego rozwiązania ...
Tak jak napisałem wcześniej - mogę wystąpić o przypisanie jednemu urządzeniu po podaniu jego adresu MAC o przyznanie zewnętrznego, publicznego, stałego adresu IP. Tylko nie mam dostępu do modemu od kablówki pod który będzie podpięty do tego urządzenia.
jak zadbać o bezpieczeństwo?

Tutaj tak opisałem aby może ktoś doradził jaki sprzęt do tego typu zadań się nada. Odtwarzanie multimediów nie jest mi niezbędne - stosuje inne metody. Tylko i wyłącznie FTP i osobista chmura ma to być...
 
mogę wystąpić o przypisanie jednemu urządzeniu po podaniu jego adresu MAC o przyznanie zewnętrznego, publicznego, stałego adresu IP
MAC routera Twojego.
Niestety nie posiadam routera, sieć jest bezpośrednio z modemu usługodawcy. Czyli nie nadawać tego adresu bezpośrednio na NASa tylko dokupić router, nadać mu zew. IP i dopiero wtedy konfigurować.
Zastanawia mnie jeszcze kwestia bezpieczeństwa - myślałem, że tego typu rozwiązania oferowane przez Qnap czy innych producentów są w miarę bezpieczne i dostają aktualizacje bezpieczeństwa w przypadku wykrycia luk. Chociaż jak napisałem wcześniej - nie znam się i cholera wie dla mnie jak to działa :p
 
masz wątpliwości - to dobrze !
nie korzystam z żadnego z rozwiązań QNAPa - bo mu po prostu nie ufam - mam swój "cloud" zaparkowany pod moim adresem - żadne tam pigers.myqnapcloud.com - nie nie - to zbyt łatwe do zgadnięcia.

Czyli nie nadawać tego adresu bezpośrednio na NASa tylko dokupić router, nadać mu zew. IP i dopiero wtedy konfigurować.
tak, bo posiadanie własnego routera to w zasadzie mus w tych czasach - Twoja sieć twoje zasady, a nie to co czym dostawca cię ogranicza ;)
 
Jeśli chodzi o serwer FTP to myślałem o VM i postawieniu dopiero na tym. Tylko jeszcze nie wiem dokładnie na czym :).
Najbardziej się boje że nie ogarnę konfiguracji i wydam hajs i będzie wtopa albo będę musiał komuś zlecić konfigurację czego bym nie chciał robić... Poradniki i różne solucje to się ciekawie czyta dopóki samemu nie trzeba zrobić pewnych rzeczy.
A jakieś porady co do samego NAS - warto dopłacić do 251d czy na FTP i osobista chmura 231k wystarczy?
 
Dziękuje @pigers za podpowiedzi i sugestie.
Tylko teraz mam wątpliwości czy pod sam serwer FTP kupować qnap skoro jego rozwiązanie nie są bezpieczne... skoro i tak muszę iść w stronę VM -> Docker...
czy w takim wypadku nie będzie lepszym rozwiązaniem zakupienie mini pc i zainstalowanie tam linuxa i tam walczyć. z konfiguracją...
np MSI Cube na N5000, wrzucić tam WD Red SSD
 
na QNAPie mamy dockera/VMki - to żaden problem przy odpowiednim modelu :p
 
3. Myślałem o TS-251D jako o stacji multimedialnej - pytanie do użytkowników - czy przez port HDMI da radę odpalić na TS-251D filmy 4k h.265/h.264 10 bit?

Bezpośrednie odpalenie jakiegokolwiek filmu aplikacją z Qunap to jakaś porażka, nic nie działa.
Dopiero co kupiłem TS-251D, więc może nie ogarnąłem tematu. Myślałem, że to będzie łatwe.
Ale przy uruchomionym DLNA, odpalam filmy aplikacją All Player zainstalowaną na telewizorze z Androidem (wybierasz opcję, wybierz pliki z sieci).
 
nic nowego , zawsze powtarzam że QNAP ma się zajmować serwowanie danych - a nie ich odtwarzaniem :p
 
nic nowego , zawsze powtarzam że QNAP ma się zajmować serwowanie danych - a nie ich odtwarzaniem :p
To oczywiste. Tylko ja się skusiłem na qunap z hdmi właśnie ze względu na to ich wspaniałe centrum multimediów :)
Ale wracając do tematu, podałem rozwiązanie prostsze, niż zastanawianie się jak uruchomić kodeki czy płacić za możliwość oglądania.