Pomoc TS-231P replikacja ustawień na drugi serwer, backup

Rafq25

Passing Basics
Beginner
28 Luty 2020
17
1
3
33
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam szanowne grono. Posiadam dwa bliźniacze TS-231P. 1 sztuka służy jako serwer plików SMB, drugi zaś jako backup pierwszego. Moje pytanie jest takie jak skonfigurować oba NASy aby na jednym ludzie sobie pracowali na plikach itp a drugi to tak jak by kolon pierwszego. z tym że dodatkowo trzymam tam kopie zapasowe. Chciałbym nie powielać swojej pracy i zdecydować które ustawiania mają być na drugim serwerze. Np jak użytkownicy itp., jest taka opcja?
Jak rozwiązujecie backup macie jakieś sposoby? Czy da się tworzyć kopie zapasową wybranego pliku a nie całych folderów?



Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1216 Build
Model serwera: QNAP TS-231P
 
Moje pytanie jest takie jak skonfigurować oba NASy aby na jednym ludzie sobie pracowali na plikach itp a drugi to tak jak by klon pierwszego.
qnap nie ma opcji klastra.

mam wrażenie że potrzebujesz funkcjonalności poważnych macierzy ..

jak dla mnie to połowę danych serwujesz z nasa #1 , a drugą z nasa #2 , dla bezpieczeństwa robisz synca danych z a na b i w drugą stronę.
moim zdaniem - średnio przyjazne userom.

jakieś inne pomysły ?
 
Danych obecnie dużo nie ma. jakieś 100 GB. Więc drugi wykorzystywany jest jako magazyn na backup. Chyba żeby automatycznie eksportował ustawienia na drugiego nasa, przy awarii nie muszę tworzyć na nowo użytkowników, jest taka opcja? Czy w tym modelu występują problemy z dockerem? Wrodpressa mi udało się postawić ale coś bardziej zaawansowanego to już nie jak np "syspass"
 
Korzystając z okazji jak się zabezpieczyć przed zaszyfrowaniem danych jak komputery mają dostęp do plików przez smb? Nie chce drugiego tematu zakładać chyba że jest taka konieczność.
 
@pigers generalnie @Rafq25 chce zrobić klaster jak słusznie to zauważyłeś.

1) klasa serwera to nawet nie enterprise ani nawet professional tylko home user.

2) zasugerowałes backup ustawień
Tego bym się trzymał

Ale zawsze można na zewnętrznym serwerze postawić LDAP lub domenę Microsoft. Synchronizując te same dane będą mogli pracować na "failover" serwerze bo userzy będą z tej bazy. Jednak skończy się to tym, że w przypadku awarii i tak będzie trzeba przełączyć IP a to oznacza że równie dobrze można przywrócić backup.

Podoba mi się podejście @Rafq25, że dwa serwery replikacja. Szanuje tak powinien wyglądać backup.

Ale za te pieniądze to niestety nadal sztukowanie, które nie dokonać jest złym myśleniem w tym przypadku. Wręcz przeciwnie prawidłowym, ale będzie wymagał interwencji. w moment awarii robisz restore ustawień z serwera matki i voilà. To rozwiązanie to jak za darmo.
 
Czy uprzędzenia bardziej biznesowe Qnapa mają bardziej zaawansowane narzędzia? Niestety w obecnej firmie takie dwa zastałem.
Co do drugiego podpunktu backup ustawień to zrobić tak jak opisał Pigers ? Jak to jest z tym LDAP ? jest ktoś w stanie poświęcić kilkanaście minut i porozmawiać? Jakieś artykuły czytałem to wiem tyle że jest to podobne do AD microsoftu. Serwer rackowy chcemy w przyszłości kupić i zwirtualizować wszystko a qnapy wykorzystać do backapów w lokalizacji firmy i zdalnie.
 
Czy uprzędzenia bardziej biznesowe Qnapa mają bardziej zaawansowane narzędzia?
nie ma takiej opcji w qnapie (jako produkcie).

Jest ktoś w stanie poświęcić kilkanaście minut i porozmawiać?
to jest forum - nie bezpośrednie wsparcie producenta. Takie cuda, to nie u nas.

Serwer rackowy chcemy w przyszłości kupić i zwirtualizować wszystko
Ładny wydatek was czeka.
 
Nie rozumiemy się. Chodzi mi o bardziej zaawansowany ustawienia kopi zapasowych w urządzeniach for home lub biznes.
Co do LDAP to tak wiem że w mojej wersji takowe mogę postawić. Tylko pytanie jak to wygląda itp? Użytkownik loguje się tak jak do w AD do kompa i od razu ma dostęp do przydzielonych mu uprawnień(foldery aplikacje) zasada 1 login 1 hasło?
 
Wracając do backupów mam 3 współdzielone foldery(koło 100GB) jak najlepiej robić backup HBS3. Jest jakiś poradnik? mam dużo plików w excelu. fajnie aby w ciągu 8h pracy miał np 3 kopie pliku z różnych godzin. Praca na nich od poniedziałku do piątku.
 

Załączniki

  • upload_2020-3-6_16-4-41.png
    upload_2020-3-6_16-4-41.png
    46,5 KB · Wyświetleń: 54

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. klaster
  2. Odzyskanie
  3. xopero