TS-231P2 czy TS-431P2 ?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
D

Deleted member Bullseye

Guest
Hej, właśnie kupiłem swój pierwszy NAS TS-231P2 i zadowolony wsadziłem do niego 8GB ram i 2x 3TB WDred.
Niestety czar prysł po pierwszych dwóch dniach i irytującym pykaniem dyskami, one ciągle coś mielą na tym NASie i chyba nigdy nie chodzą spać więc rozmyślam nad zmianą....

I teraz tak, czy lepiej wybrać TS-431P2 i tam wsadzić 1x SSD 256GB na system i 3x3TB WD red w RAID5 ? Czy dzięki temu uzyskam ciszę gdy nie będę nic wysyłał na NASa ?

Opcja druga to w obecnym zamontować SSD w slocie 1 (na system, nie mam pojęcia czy tak się w ogóle da), w slocie drugim 3TB które będzie się synchronizowało z takim samym dyskiem w komputerze stacjonarnym ?
A może warto pójść za ciosem i wybrać coś na Intelu ?

Z czego korzystam ? będzie to kopia danych z komputera stacjonarnego, oraz pobieram trochę plików torrent, strumieniuje filmy po DLNA (bez transkodowania) oraz chciałbym postawić serwer Blynk (IoT), OpenVPN (max 2-3 osoby, przeważnie zero), Repetier-Server (drukarka 3D - to używam dość często) oraz zrzucać filmy z dwóch kamerek HIKa (jako dysk, bez aplikacji).
 
Niby dużo nie potrzebujesz ale jednak na intelu jest większy wybór oprogramowania + wyższa wydajność.

Ja osobiście uważam, że nie ma co się bawić w półśrodki i jakieś zabawki na arm (chyba, że ktoś chce to wykorzystać jako typowy dysk sieciowy na backup - to spoko). 4 dyskowy nas na intelu, przynajmniej jeden ssd (na system i aplikacje) + 2x hdd na dane ważne (raid 1?) + jeden hdd na download/kamerki (w zależności jakie masz łącze bo jak dobre to lepiej kamerki na osobny dysk rzucić). Do tego 8GB Ramu i masz spokój do momentu w którym zaczniesz się bawić na nasie i zacznie brakować mocy :D
Najkorzystniej chyba wychodzi TS-453D (4 jaja, 4 dyski, lan 2.5Gbit, gniazdo pcie 2.0x2)?

Inna sprawa to "cisza".
Jeśli zrobisz raid5 z 3x3TB to zapis torrenta będzie wybudzał całą grupę raid. (RAID level 0, 1, 5, 6 and 10 | Advantage, disadvantage, use)
Jak dasz raid1 (2x3TB) i jbod/wolumin statyczny (1x3TB) to torrent wybudzi tylko jeden dysk ale nie masz jednej puli danych 6TB tylko 2x3TB.
Wentylatory też ciągle pracują chociaż u mnie przy uruchomionych 30 torrentach i wysyłaniu kilku z nich nie ma z tym jakiegoś problemu.
 
Co do oprogramowania to wszystko jest też na ARM jakby co :)

Bardziej mnie martwi co ten NAS tak dyskami mieli, nawet jak nic się nie dzieje :/
 
Możliwe - jest tego coraz więcej, architektura ARM ciągle rośnie i raczej się nie zatrzyma - szczególnie ze wpadła pod skrzydła Nvidii, ale znowu z mojego doświadczenia stosuję arm do typowego backupu a x86 do bardziej wymagających rzeczy.

Oczywiście możesz kupić 431P2 wsadzić tam 1 ssd + 3 hdd i będzie to działać - jeśli jego możliwości Ci wystarczą to ... go for it!
 
chyba zostanę przy tym co mam, SSD + 3TB na dane i synchronizacja z komputerem stacjonarnym. Mam wtedy dane na dwóch maszynach oddzielnych więc ryzyko straty mniejsze.
Boję się trochę RAID5 z racji że faktycznie jak zaczną trzy dyski mielić bez sensu tak jak teraz to nawet strych nie wyciszy tego.

Co do wydajności to nie wiem, na razie mam po 20/30% procka użytego i raczej będę coraz mniej się tym bawił.... więc chyba zmienię jak sprzedawca się zgodzi na wersję 4 dyskową na przyszłość
 
B-)
Nie no aż tak bardzo nie powinny hałasować mam 3x6TB i da się przy tym spać (chociaż raid scrubbing / testy smart dysków mam ustawione w dzień jak mnie nie ma w domu). Ale nawet jak robi się kopia komputerów na nasa to tego nie zauważam (przyrostowa 9-15GB/komputer).

Przejście na 4 dyskowy model da Ci większą swobodę przy rozszerzaniu pojemności.
 
W takim razie zerknę jeszcze jak działa serwer drukarki 3D, jeśli będzie płynnie przy kopiowaniu filmu to chyba zmienię na 4 slot i wywalę wszystko na strych z dala od sypialni :)
Ok mam ostatnie pytanie, czy przy 431P2 moge tak zrobic:

W slot 1 wleci 128GB SSD na system, czy tyle starczy ?

W slot 2 wleci 500GB 2.5” dla kamer zeby trzymaly tam sobie nagrania

W slot 3 3TB 3,5 na pliki uzytkownika.

I pytanie, czy moge kazdy dysk podpiac pod innego uzytkownika ? Tzn kamery maja swoj dysk, uzytkownicy swoj itp ?
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Mnie 128GB nie wystarcza - wszystko zależy ile aplikacji zainstalujesz.

Uprawnieniami sterujesz na poziomie udziału na dysku i możesz do każdego podpiąć innego użytkownika.
 
128 GB na OS w QNAPie ? mało - 256 GB jest polecane , 512 daje luz
 
Na chwile obecna z softu bedzie qvpn, transmission i tyle.

Ps. Co w sofcie qnapa tyle zajmuje ? Na zdrowy rozsadek to system z 2-3gb powinien zjadac. Windows 10 z aplikacjami miesci mi sie w 50gb
 
Bo u mnie np. baza Plexa zajmuje już 16GB, do tego swap w wielkości 17GB a łącznie mam zajęte 46GB :)

Kod:
[/] # du -hc --max-depth=1 /share/CACHEDEV1_DATA/
16K	/share/CACHEDEV1_DATA/lost+found
16K	/share/CACHEDEV1_DATA/Web
12K	/share/CACHEDEV1_DATA/.nc
2.5G	/share/CACHEDEV1_DATA/Public
616K	/share/CACHEDEV1_DATA/homes
44K	/share/CACHEDEV1_DATA/.spool
28K	/share/CACHEDEV1_DATA/.SSDLaboratory
17G	/share/CACHEDEV1_DATA/.swap
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.php_session
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.php_session_sys
43M	/share/CACHEDEV1_DATA/.system
21G	/share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.codesigning
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@app_center
544K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@qsync
8.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.ldapdb
445M	/share/CACHEDEV1_DATA/.antivirus
8.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.team_folder
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.versioning
456K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@qmonitor
8.3M	/share/CACHEDEV1_DATA/.samba
444K	/share/CACHEDEV1_DATA/.locks
20K	/share/CACHEDEV1_DATA/.system_disk_data
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.log
12K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@qmariadb
5.7G	/share/CACHEDEV1_DATA/Container
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.tmp
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.idmap
40K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@backup_code_signing
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.magick_tmp
62M	/share/CACHEDEV1_DATA/.@backup_config
4.0K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@backup_qbox
224K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@analytic
1.1M	/share/CACHEDEV1_DATA/Firebird
92K	/share/CACHEDEV1_DATA/.@station_config
46G	/share/CACHEDEV1_DATA/
46G	total
 
Napisalem co bede uzywal :) nic co by zjadalo powyzej 10gb lacznie :)

a moze jest cos wartego rozwazenia do 1700zl na Celeronie ? Czy to bez znaczenia czy Arm czy celek juz ?
 
Ale bardzoej chodzi o sam sprzet, czy sam intel bedzie wydajnieszy od arma ?
Cena podobna a mialbym 4 dyski do obsadzenia jakby co zawsze.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 1 dyskowy
  2. firebird
  3. kopia przyrostowa