TS-251+, a TS-253 Pro - wskazanie różnic, który wybrać.

Giana Sisters

Passing Basics
Beginner
6 Grudzień 2015
12
3
3
44
QNAP
null
Ethernet
null
Dzień dobry;

Nadszedł czas na mojego pierwszego NASa. Po określeniu własnych potrzeb i miesięcznej analizie, zdecydowałem, że będzie to QNAP TS-253 Pro.
Pojawił się jednak model TS-251+; a z nim dylemat zakupowy (żeby tylko takie dylematy były ;))

Oba NASy mogę kupić w tej samej cenie; porównywarka na QNAP.com nie wykazuje większych różnic (na pilocie mi nie zależy, lekka różnica w portach USB też nie ma znaczenia).

Uprzejmie proszę o podanie racjonalnego argumentu przemawiającego za zakupem jednego bądź drugiego modelu.

dziękuję
GS
 
tak naprawdę to jest inny CPU
Jaki ? Gdzieś widziałem specyfikację że to J1900 siedzi w 251+
Mam the same nformacje, że CPU jest identyczny. J1900.

To co ewentualnie przemawia za 253 Pro to większa waga, mocniejszy zasilacz (o 30W); oraz kompatybilność z Vmware i Citrix (nie wiem, co to w praktyce dla mnie będzie oznaczać, bo TS-251+ wspiera virtualizację również).

Serio nie wiem, który z tych dwóch kupić ;(
 
Jaki ? Gdzieś widziałem specyfikację że to J1900 siedzi w 251+

masz racje, pomieszało mi się z J1750, szukałem go komuś.

mocniejszy zasilacz (o 30W)
to oznacza ze wciąga więcej prądu ale jednocześnie oznacza że może zasilić więcej urządzeń USB.

kompatybilność z Vmware i Citrix
masz w domu serwer Citrix'a ? pewnie nie - więc to tylko nieistotny bajer dla Ciebie.

Ja powiem tak - seria 253 została przetestowana przez ludzi na forum i są zadowoleni.
Jeśli nie boisz się być pionierem to weź 251+ jeśli nie to "play safe" 253.

A no i dodaj RAMU do NASa żeby się nie denerwować co tak wolno to leci ;)

PS: Finalna decyzja jest Twoja!
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Weź czarny - moim zdaniem ładniejszy. Specyfikacja praktycznie identyczna. Skoro wszystko jest takie samo to dobierz kolor - który bardziej ci pasuje - inaczej już nie pomożemy :)
 
To tylko sarkazm z mojej strony :)
Niby żart; ale czy design użytkowy nie ma znaczenia? Ma i to ogromne! I tu powiem, że 251+ wygląda nowocześniej, bardziej syntetycznie.

Co do koloru....253 Pro ma srebrne (powiedzmy) body; a 251+ jest cały czrny :)

GS
 
[sarkazm/cynizm]
Wybierz bardziej oplywowa konstrukcje.
Powod: Jak sie "zdenerwujsz" i wyrzucisz przez okno, masz pewnosc, ze szybciej osiagnie graniczna predkosc, przy ktorej upadek i kontakt z gruntem bedize rowny calkowitemu unicestwieniu urzadzenia.
WTF: Ludzie, NAS ma sluzyc pod wzgledem funkcji i szybkosci dzialania, a nie czy "f word" bedize mi pasowac alufelgami, i srebrnymi paskami do trampkow, ktore dzis wlozylem ... NAS wybiera sie wzgledem zapotrzebowania, a nie szpanu i stawiania centralnie na widoku, by wszscy mogli podziwiac: Patrz Pan kupilem sobie zlote cacko, sasiad ma i ja mam - to taki NAS. - A co on robi? Ano .... ladnie wyglada....
 
[sarkazm/cynizm]
Wybierz bardziej oplywowa konstrukcje.
Powod: Jak sie "zdenerwujsz" i wyrzucisz przez okno, masz pewnosc, ze szybciej osiagnie graniczna predkosc, przy ktorej upadek i kontakt z gruntem bedize rowny calkowitemu unicestwieniu urzadzenia.
WTF: Ludzie, NAS ma sluzyc pod wzgledem funkcji i szybkosci dzialania, a nie czy "f word" bedize mi pasowac alufelgami, i srebrnymi paskami do trampkow, ktore dzis wlozylem ... NAS wybiera sie wzgledem zapotrzebowania, a nie szpanu i stawiania centralnie na widoku, by wszscy mogli podziwiac: Patrz Pan kupilem sobie zlote cacko, sasiad ma i ja mam - to taki NAS. - A co on robi? Ano .... ladnie wyglada....

W tym epickim opisie pominąłeś jednak sedno problemu; Dwa modele z dwóch różnych kategorii mają identyczną spec. a co a tym idzie: funkcje, możliwości i szybkość działania. Tak się składa, że różni je najprawdopodobniej tylko design :)

A może jako doświadczony użytkownik znasz inne różnice i pomożesz w ich określeniu między tymi modelami? Chętnie spojrzałbym na Twoją analizę tematu.
 
251+ vs 253 - poza kieszeniami na zamek - dla mnie "zamek to podstawa" (zgaduje, ze moj mlody zacznie "wyciagac kieszenie" -> dlatego sklanialbym sie do opcji z zamkami)
odnosnie portow USB - zdaje sie wspomniane wyzej:
3x USB 3.0 w 253 Pro vs. 2x 2.0 + 2x 3.0 w 251+ - tutaj patrzyl bym indywidualnie co mam i co moglbym podpiac
Jesli 2 wyzeze nie maja u Ciebie opcji bycia to:
+ extra pilot w 251+.
- zasilacz jest slabszy w 251+ vs. 253 ... producent podaje 60W vs. 90W w wersji PRO (tu osobiscie wolalbym miec 90W niz 60W) dlaczego? zapas mocy i wole zasilacz pracujacy na 60% niz zasilacz pracujacy na 90% mocy znamionowej. (Przypominaja mi sie historie, ze padaly zasilacze w Qnap'ach, ja tam wole dmuchac na zimne)
RAM teoretycznie w obu mozna podbic do 8GB (ja bym szedl w tym kierunku)

Reasumujac:
z powyzszych dla mnie indywidualnie mialoby znaczenie:
- zasilacz
- cena
- zamykane kieszenie
Przy roznicach cenowych patrzylbym rowniez za opcja 4 kieszeni ... why? Wierz mi, nigdy za malo miejsca, mozesz zrobic sobie 1x RAID + 2x single lub 4x single.
I harmonogram zadan na backup. Sam mam 2 dyskowca i robi tylko za buckup z duzego 8 dyskowego. Jesli poza "muza/filmami" mialbym cos trzymac na NASie z wlasnego doswiadczenia nie wybieralbym 2 dyskowego NASa ... gdyz najslabszym elementem sa dyski, ktorych zywotnosc jest masakrycznie kiepska wzgledem tego co oferowane bylo na rynku 10+ lat temu.
Kod:
https://www.qnap.com/i/pl/product/contrast.php?cp[]=149&cp[]=148&cp[]=196&cp[]=195
Raczej bym robil takie porownanie. I robil oszczednosci by moc zaopatrzyc sie w 4 dyski. Moze na poczatek 2, ale koncowo 4.
Nie szedlbym rowniez w dyski WD Red (bez urazy, ale jakos mnie te reklamy nie przekonuja) WD Red z tego co pamietam obracaja sie z predkoscia 5300:
Pomoc - HS-251-2G Problem z odtwarzaniem filmów
Poza tym:
Pamietaj o jednej rzeczy odnosnie NAS - to serwer, a serwer co robi? pracuje. ile ? caly czas.
Wiec nie idz w kierunku oszczedzanai 5 W/dzien bo to do Ciebie wroci w postaci:
- slabsza wydajnosc zapis/odczyt
- patrz link wyzej (zrypany firmware odnosnie oszczednosci a mial byc taki fajny ... oszczedny ... czerwony ... )

Reasumujac 2:
- zapomnialbym o 2 dyskowcach ;), gdyz 2 dyskowiec to dla mnie kieszen na USB 3.0 podlaczana pod TV ... i to jaka oszczednosc kasy !!!
- rozwazylbym w kosztach 4 dyskowca i zestawil cenowo (moga byc ceny 4 proponowanych urzadzen w 1 sklepie - porownal roznice cen, nastepnei to samo zrobil w 2 sklepie) Ja osobiscie tak wybieralem swojego NASa i wypadlo na 8 zatokowego, gdyz roznice cenowe pomiedzy 4 i 6 i 8 wzrastaly bodajrze o 400 zlotych, co przy calkowitym koszcie bylo znikome i dawalo wiecej mozliwosci.
- zamiast patrzec na wyglad patrzylbym jakie HDD wsadzic do srodka
- pilot? - ja uzywam tel z androidem - why? - bo nie musze miec serwera w tym samym pokoju (wczesniej nie mialem, teraz mam)
- pilot? c.d. - ostatnio podpinam myszke z donglem ... moze lepszy wybor to klawiatura z tuchem lub trackpadem (szedlbym w tym kierunku)
- kieszenie na zamek - u mnie koniecznosc, dzieci sa bardzo ciekawe swiata
- latwosc dobrania sie do srodka i dodania RAMu (cena zakupu modelu z max ram vs. samemu dodac), czy CPU w oby da sie podmienic? (pewnie nie :| )
- zakladalbym, ze NAS bedzie chodzic 24/7 bez wylaczania go
- porty USB 3.0 vs. 2.0 i ich ilosc i co mozna podpiac? (klawiatura,mysz, zewnetrzny dysk, moze nawet 2)
- przy 2 dyskowym ... zastanawialbym sie, czy moj TV da sobie rade z dyskiem na USB i filami na nim, moze lepiej pojsc w ta strone? moze maly PC a'la:

Link: http://www.amazon.com/i7-3770T-2-5GHz-Barebone-System-ZBOX-ID90-U/dp/B00ESKR6DC

lub:

Link: http://www.amazon.co.uk/Sedatech-Evolution-i7-3770T-Processor-Bluetooth/dp/B006DF657S

CPU bije na glowe oba ... ma wyjsice HDMI (drogi nawet 2) Pendrive podpinasz z filmami, albo sciagsz na niego bezposrednio.

Sorry, ze nie pomagam w wyborze 2 dyskowca ... ale .. ja ich nie lubie, sa tansze odpowiedniki, albo niewiele drozsze i moga wiecej.
 
251+ vs 253 - poza kieszeniami na zamek - dla mnie "zamek to podstawa" (zgaduje, ze moj mlody zacznie "wyciagac kieszenie" -> dlatego sklanialbym sie do opcji z zamkami)
odnosnie portow USB - zdaje sie wspomniane wyzej:
3x USB 3.0 w 253 Pro vs. 2x 2.0 + 2x 3.0 w 251+ - tutaj patrzyl bym indywidualnie co mam i co moglbym podpiac
Jesli 2 wyzeze nie maja u Ciebie opcji bycia to:
+ extra pilot w 251+.
- zasilacz jest slabszy w 251+ vs. 253 ... producent podaje 60W vs. 90W w wersji PRO (tu osobiscie wolalbym miec 90W niz 60W) dlaczego? zapas mocy i wole zasilacz pracujacy na 60% niz zasilacz pracujacy na 90% mocy znamionowej. (Przypominaja mi sie historie, ze padaly zasilacze w Qnap'ach, ja tam wole dmuchac na zimne)
RAM teoretycznie w obu mozna podbic do 8GB (ja bym szedl w tym kierunku)

Reasumujac:
z powyzszych dla mnie indywidualnie mialoby znaczenie:
- zasilacz
- cena
- zamykane kieszenie
Przy roznicach cenowych patrzylbym rowniez za opcja 4 kieszeni ... why? Wierz mi, nigdy za malo miejsca, mozesz zrobic sobie 1x RAID + 2x single lub 4x single.
I harmonogram zadan na backup. Sam mam 2 dyskowca i robi tylko za buckup z duzego 8 dyskowego. Jesli poza "muza/filmami" mialbym cos trzymac na NASie z wlasnego doswiadczenia nie wybieralbym 2 dyskowego NASa ... gdyz najslabszym elementem sa dyski, ktorych zywotnosc jest masakrycznie kiepska wzgledem tego co oferowane bylo na rynku 10+ lat temu.
Kod:
https://www.qnap.com/i/pl/product/contrast.php?cp[]=149&cp[]=148&cp[]=196&cp[]=195
Raczej bym robil takie porownanie. I robil oszczednosci by moc zaopatrzyc sie w 4 dyski. Moze na poczatek 2, ale koncowo 4.
Nie szedlbym rowniez w dyski WD Red (bez urazy, ale jakos mnie te reklamy nie przekonuja) WD Red z tego co pamietam obracaja sie z predkoscia 5300:
Pomoc - HS-251-2G Problem z odtwarzaniem filmów
Poza tym:
Pamietaj o jednej rzeczy odnosnie NAS - to serwer, a serwer co robi? pracuje. ile ? caly czas.
Wiec nie idz w kierunku oszczedzanai 5 W/dzien bo to do Ciebie wroci w postaci:
- slabsza wydajnosc zapis/odczyt
- patrz link wyzej (zrypany firmware odnosnie oszczednosci a mial byc taki fajny ... oszczedny ... czerwony ... )

Reasumujac 2:
- zapomnialbym o 2 dyskowcach ;), gdyz 2 dyskowiec to dla mnie kieszen na USB 3.0 podlaczana pod TV ... i to jaka oszczednosc kasy !!!
- rozwazylbym w kosztach 4 dyskowca i zestawil cenowo (moga byc ceny 4 proponowanych urzadzen w 1 sklepie - porownal roznice cen, nastepnei to samo zrobil w 2 sklepie) Ja osobiscie tak wybieralem swojego NASa i wypadlo na 8 zatokowego, gdyz roznice cenowe pomiedzy 4 i 6 i 8 wzrastaly bodajrze o 400 zlotych, co przy calkowitym koszcie bylo znikome i dawalo wiecej mozliwosci.
- zamiast patrzec na wyglad patrzylbym jakie HDD wsadzic do srodka
- pilot? - ja uzywam tel z androidem - why? - bo nie musze miec serwera w tym samym pokoju (wczesniej nie mialem, teraz mam)
- pilot? c.d. - ostatnio podpinam myszke z donglem ... moze lepszy wybor to klawiatura z tuchem lub trackpadem (szedlbym w tym kierunku)
- kieszenie na zamek - u mnie koniecznosc, dzieci sa bardzo ciekawe swiata
- latwosc dobrania sie do srodka i dodania RAMu (cena zakupu modelu z max ram vs. samemu dodac), czy CPU w oby da sie podmienic? (pewnie nie :| )
- zakladalbym, ze NAS bedzie chodzic 24/7 bez wylaczania go
- porty USB 3.0 vs. 2.0 i ich ilosc i co mozna podpiac? (klawiatura,mysz, zewnetrzny dysk, moze nawet 2)
- przy 2 dyskowym ... zastanawialbym sie, czy moj TV da sobie rade z dyskiem na USB i filami na nim, moze lepiej pojsc w ta strone? moze maly PC a'la:

Link: http://www.amazon.com/i7-3770T-2-5GHz-Barebone-System-ZBOX-ID90-U/dp/B00ESKR6DC

lub:

Link: http://www.amazon.co.uk/Sedatech-Evolution-i7-3770T-Processor-Bluetooth/dp/B006DF657S

CPU bije na glowe oba ... ma wyjsice HDMI (drogi nawet 2) Pendrive podpinasz z filmami, albo sciagsz na niego bezposrednio.

Sorry, ze nie pomagam w wyborze 2 dyskowca ... ale .. ja ich nie lubie, sa tansze odpowiedniki, albo niewiele drozsze i moga wiecej.



Dziękuję za szeroko ujętą odpowiedź;

Argumenty z zasilaczem i zamkiem mocno do mnie przemawiają. 4 - kieszeniowy NAS niestety wykracza poza przyjęty budżet :( Boję się również hałasu 4 dysków).

Opinie na temat WD Red podzielam. Zbyt awaryjne są te dyski; planuję zakup HGST.
Dysk twardy – niezawodność zależy od marki - BackUp Academy

Opinie na temat HDMI również podzielam. Wybrałem QNAPa ze względu na większe doświadczenie; lepiej wykoanny sprzęt, oraz mocniejszy hardware w tym samym przedziale cenowym. Nie podoba mi się również polityka downgrade'u jaki stosuje S (ds214play vs ds216play itd.).
Do odtwarzania używam Minixa x7

Mocno skłaniam się do zakupu TS-253 Pro; jeszcze raz dziękuję za wyczerpującą analizę.

GS
 
I w końcu który model kupiłeś?

Zakupiłem TS-253 Pro. Świetne wykonanie; doskonała wydajność; bardzo dopracowana konstrukcja. 2 x 2TB HGST okazały się natomiast nie najlepszym pomysłem, bo słychać je na pół domu. Serwerowe dyski; owszem wydajne i niezawodne, ale głośne jak diabli.