Pomoc TS-251 brak RAID, migracja dysku na większy

radzio6

Passing Basics
Beginner
26 Kwiecień 2012
11
1
8
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem dysku sieciowego Qnap TS-251, który docelowo będzie pracował z 1 dyskiem twardym (WD RED 2 lub 3TB - brak RAIDa) a do tego okresowo będzie wykonywany backup Qnapa na dysk zewnętrzny usb.

W celach edukacyjnych oraz zanim zakupię docelowy dysk WD RED, chciałbym zainstalować w swoim NASie dysk 320GB i wykonać wstępną konfigurację (użytkownicy, dostęp do zasobów itp). W związku z tym chciałbym się czy migracja takiego dysku na większy w późniejszym terminie będzie bezproblemowa i polegała tylko na włożeniu większego dysku?
Jeśli będzie się to wiązało z ponowną konfiguracją Qnapa to wtedy poczekam z instalacją do czasu zakupu dysku WD RED.

Przy okazji chciałbym zapytać czy na na dyskach zamontowanych w NASie Qnap poza moimi danymi jest także przechowywany np system QTS czy też inne informacje? Wtedy migracja na większy wiązała by się pewnie z wykonaniem jakiegoś backupu ustawień ...?

Dodam, że wybór na TS-251 padł ze względu na procesor Intela i ewentualną wirtualizacje w przyszłości po zwiększeniu RAM. Docelowo mój NAs ma rejestrować obraz z 1 kamery, służyć jako dysk sieciowy w domu, serwer DLNA, ewentualnie serwer Syslog.

Dziękuję i pozdrawiam,

Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-251
 
Polecam pobawic sie na malym dysku miesiac , dwa. Nastepnie na nowym postawisz sobie ladnie dzialajacy system wg Twoich marzen :)
Rozumiem, tak też pewnie zrobię :)

Tylko nie wiem czy na takim pojedynczym dysku mój Qnap TS-251 oprócz moich danych przechowuje także system?
W takim przypadku wkładając nowy (większy) dysk muszę instalować system od nowa natomiast samą konfigurację i ustawienia (zrobione na małym dysku) da się przenieść wtedy na większy dysk poprzez backup ustawień i restore?
Chodzi mi o to że jak założę sobie np. użytkowników i nadam im uprawnienia do folderów to aby po wymianie dysku na większy nie musieć tego robić od nowa.
 
ylko nie wiem czy na takim pojedynczym dysku mój Qnap TS-251 oprócz moich danych przechowuje także system?
Tak, wszystko wtedy jest na jednym dysku.

W takim przypadku wkładając nowy (większy) dysk muszę instalować system od nowa
Najlepsze rozwiazanie, chociaz czasochlonne.

natomiast samą konfigurację i ustawienia (zrobione na małym dysku) da się przenieść wtedy na większy dysk poprzez backup ustawień i restore?
Jesli tak zrobisz to odtworzy Ci udzialy - puste bez danych, bo te trzeba sobie przegrac samemu - fachowo wabi sie to "migracja".

Chodzi mi o to że jak założę sobie np. użytkowników i nadam im uprawnienia do folderów to aby po wymianie dysku na większy nie musieć tego robić od nowa.
Ktos na forum to robil, ale nie dostalismy jeszcze odpowiedzi czy zakonczylo sie to sukcesem (a pamietalbym bo mam topic w obserwowanych).