TS-251 - kilka pytań

MisioohiO

Nowy użytkownik
Noobie
19 Luty 2015
9
2
3
43
QNAP
null
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam,
zabawki w domu to: MacBook, iPhone, jeden laptop na Win7, PS3
moje wymagania są następujące:

1. Główne zadanie NAS-a to backup w/w zabawek plus wyeliminowanie Dropbox'a oraz innych chmur gdzie leżą moje pliki.
Oczekuje aby był do nich dostęp zarówno z LAN jak i poza nim na urządzeniach Apple i Windows. Jak sprawnie wykonuje się upload i download w LAN? Czy mogę ustalić na każdym z urządzeń wybrane foldery które będą automatycznie synchronizowane? Czy sync muszę uruchamiać ręcznie czy działa automatycznie?
2. Początkowo NAS otrzyma jeden dysk, czy później będzie wielkim problemem dołożyć drugi zwiększając przestrzeń?
3. Jak rozwiązanie Qnap spisuje się przy uploadzie zdjęć np. z iPhone? Czy jest to robione z automatu czy muszę wykonywać to ręcznie zaznaczając każdy plik? Qphoto Lite nie ma najepszej opinii, ktoś z Was weryfikował jak to działa?
 
1. Główne zadanie NAS-a to backup w/w zabawek plus wyeliminowanie Dropbox'a oraz innych chmur gdzie leżą moje pliki.
Na dzien dobry proponuje:
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
Kawa i herbata - RAID 1 zabezpieczeniem na każdą okazję?
i przede wszystkim:
Rozwiązany - TS-212P - inicjalizacja dysku, backup a archiwizacja danych - różnice
2. Początkowo NAS otrzyma jeden dysk, czy później będzie wielkim problemem dołożyć drugi zwiększając przestrzeń?
Poczytaj ten topic:
https://forum.qnap.net.pl/temat/podział-dysku-na-partycje-lub-inna-możliwość.6702/
jest w nim poruszone Twoje pytanie i linki do odpowiedzi.
3. Jak rozwiązanie Qnap spisuje się przy uploadzie zdjęć np. z iPhone? Czy jest to robione z automatu czy muszę wykonywać to ręcznie zaznaczając każdy plik? Qphoto Lite nie ma najepszej opinii, ktoś z Was weryfikował jak to działa?
Przykro mi, nie jestem fanem jablka ;p - ja uzywam na androidzie program, ktory robi mi backup (kopiuje pliki na serwer NASa) gdy sa spelnione warunki:
- domowa siec WiFi
- podlaczona ladowarka
Pewnie pod iPhone znajdziesz inne aplikacje niz Qphoto Lite, ktore to zrobia :) - nie wiem bo nie uzywalm, ale zdaje sie, ze Qsync to robi:
Synchronization :: QTS 4.0 :: QNAP
 
Dziękuję, ostatni link dużo wniósł - przynajmniej w teorii wykonuje się sync z iPhone do NAS. Czy ktoś potwierdzi jak to działa w praktyce z iOS 8?

Kolejna kwestia to hałas, czy TS-251 chodzi wyraźnie głośniej niż np. dwuzatokowe S?
Pytam bo Qnap ma wyraźnie większą moc a za tym idzie większe ciepło co oznacza, że chodzi głośniej. Pytanie do użytkowników tego modelu, można to postawić obok TV czy trzeba się liczyć z koniecznością podkręcenia głośności ? :)

Ostatnia kwestia to konfiguracja Qnap vs S, po przeczytaniu różnych wątków w bardzo różnych kwestiach odniosłem wrażenie, że pomimo interfejsu graficznego trzeba w przypadku Qnap'a pobawić się konsolą aby osiągnąć zamierzony efekt, czytając o S nie spotkałem się z taką ilością przypadków. Czy to oznacza, że Qnap jest dla zdeterminowanych a S dla użytkowników którzy chcą odpalić NAS'a i używać?

Mam doświadczenie z OpenWRT i nie do końca wiem czy chcę mieć kolejny sprzęt wielkich możliwości który wymaga sporo zaangażowania aby wykorzystać jego możliwości.
 
Czy to oznacza, że Qnap jest dla zdeterminowanych a S dla użytkowników którzy chcą odpalić NAS'a i używać?
Raczej bym to ujal tak - FAQ SSH i grzebanie = wieksze mozliwosci. Poza tym, nie spotkalem sie z systemem, ktory od razu z pudelka spelnialby wszystkie moje wymagania, zawsze wiaze sie to z paroma godzinami, dniami zabawy i sprawdzaniu :) - podobnie jak wprowadzamy sie do nowego "umeblowanego" mieszkania domu - przez pierwsze pare tygodni usprawniamy go :) - czesto nie da sie bez siegniecia po wiertarke i mlotek (FAQ SSH) - bo same przesuwanie mebli (cukierkowy onterfejs) nie daja takich mozliwosci.
Ogolnie wszystko zalezy od tego jak duzo wymagasz wg regoly 80/20:
jest 20% uzytkownikow, ktorzy wykorzystuja 80% mozliwosci sprzetu (czytaj FAQ SSH)
i 80% uzytkownikow, ktorzy wykorzystuja zaledwie 20% mozliwosci sprzetu (czytaj cukierkowy interfejs).

Jak juz masz OpenWRT - to podlacz zewnetrzny HDD/PenDrive + program do synchronizacji jak u mnie przy spelnionych warunkach i masz kopie bezpieczenstwa przy malym nakladzie pracy i kosztow. Ja osobiscie mam 2 NASy: 1. kombajn i 2. taki tam maluszek, ale lubie bawic sie i zawsze mam niedosyt ;-) ale to juz inna bajka ;p
 
Ostatnia kwestia to konfiguracja Qnap vs S, po przeczytaniu różnych wątków w bardzo różnych kwestiach odniosłem wrażenie, że pomimo interfejsu graficznego trzeba w przypadku Qnap'a pobawić się konsolą aby osiągnąć zamierzony efekt, czytając o S nie spotkałem się z taką ilością przypadków. Czy to oznacza, że Qnap jest dla zdeterminowanych a S dla użytkowników którzy chcą odpalić NAS'a i używać?
Nie. Na tym forum cenimy sobie poprostu indywidualne rozwiązania. Cała kadra tutaj dobrze zna Linuxa... jest jakby... profesjonalna :) Nie to co kadra na forum S :) Dlatego może wydawać się, że piszemy dużo rozwiązań opartych o konsole.
 
Dziękuję, ostatni link dużo wniósł - przynajmniej w teorii wykonuje się sync z iPhone do NAS. Czy ktoś potwierdzi jak to działa w praktyce z iOS 8?

Kolejna kwestia to hałas, czy TS-251 chodzi wyraźnie głośniej niż np. dwuzatokowe S?
Pytam bo Qnap ma wyraźnie większą moc a za tym idzie większe ciepło co oznacza, że chodzi głośniej. Pytanie do użytkowników tego modelu, można to postawić obok TV czy trzeba się liczyć z koniecznością podkręcenia głośności ? :)

Ostatnia kwestia to konfiguracja Qnap vs S, po przeczytaniu różnych wątków w bardzo różnych kwestiach odniosłem wrażenie, że pomimo interfejsu graficznego trzeba w przypadku Qnap'a pobawić się konsolą aby osiągnąć zamierzony efekt, czytając o S nie spotkałem się z taką ilością przypadków. Czy to oznacza, że Qnap jest dla zdeterminowanych a S dla użytkowników którzy chcą odpalić NAS'a i używać?

Mam doświadczenie z OpenWRT i nie do końca wiem czy chcę mieć kolejny sprzęt wielkich możliwości który wymaga sporo zaangażowania aby wykorzystać jego możliwości.

Hałas. Qnap stoi na dywanie. Piętro niżej słyszę jak pracują HDD, sama stacja jest cicha. Podczas oglądania XBMC, TS-251 wcale nie przeszkadza. Mała uwaga, mam plazmę Panasonica, a ona też ma wbudowane wiatraki. Niemniej, pomimo tego że dyski słysze w cichym domu piętro niżej, to podczas używania nie przeszkadza (odległość 3 metry).

OpenWRT - fajne, ale nie ma nic wspólnego z wydajnością oferowaną przez QNAP. Ja po zabawach z OpenWRT i DDWRT zostawiłem minimalną konfigurację na moich routerach (czyt. żadnych dlna, samba, hdd, vpn) bo po prostu routerki nie mają takiego CPU, żeby to zrobić sensownie. Wszystko działało,... aż się nie zresetowało :)
(Prawie) wszystko co daje OpenWRT dostaniesz w Qnap bez użwywania konsoli.
 
OpenWRT - fajne, ale nie ma nic wspólnego z wydajnością oferowaną przez QNAP
Oczywiście, że nie ma, miałem na myśli to w jaki sposób z pewnymi aspektami trzeba sobie radzić.
Raczej bym to ujal tak - FAQ SSH i grzebanie = wieksze mozliwosci. Poza tym, nie spotkalem sie z systemem, ktory od razu z pudelka spelnialby wszystkie moje wymagania, zawsze wiaze sie to z paroma godzinami, dniami zabawy i sprawdzaniu
Oczywiście, sam jestem fanem grzebania, przestawiania i testowania, nie chciałbym jednak posiadając w większości na urządzeniach środowisko OSX/iOS (użytkownicy częściej wybierają S wg. mojej subiektywnej oceny) za jakiś czas otrzymać od Was informacji, że "sorry" ale to tylko na S, szczególnie, że wydatek na to cudo plus dyski to niewątpliwie prawie zakup dobrego komputera!

Jednym słowem śmiało można powiedzieć, że S 214+ lub jego odpowiednik multimedialny Play to zabawka przy TS-251 (tylko na taki mnie stać)?
Może polecacie jakąś alternatywę do TS-251 w podobnych pieniądzach?
 
Hałas. Qnap stoi na dywanie. Piętro niżej słyszę jak pracują HDD, sama stacja jest cicha. Podczas oglądania XBMC, TS-251 wcale nie przeszkadza. Mała uwaga, mam plazmę Panasonica, a ona też ma wbudowane wiatraki. Niemniej, pomimo tego że dyski słysze w cichym domu piętro niżej, to podczas używania nie przeszkadza (odległość 3 metry).
loool!
Musisz koniecznie zdradzić model dysków twardych, które słychać z drugiego piętra. :glupi:


Oczywiście, sam jestem fanem grzebania, przestawiania i testowania, nie chciałbym jednak posiadając w większości na urządzeniach środowisko OSX/iOS (użytkownicy częściej wybierają S wg. mojej subiektywnej oceny) za jakiś czas otrzymać od Was informacji, że "sorry" ale to tylko na S, szczególnie, że wydatek na to cudo plus dyski to niewątpliwie prawie zakup dobrego komputera!
Musze Cię zmartwić ale to QNAP oferuje więcej sensowych funkcji. S oferuje nad stan ale tych bezsensownych - o czym można poczytać na forum.
Polecam przeczytać:
Wiedza - QNAP ... Czy wiesz, że? (Cisco, Fujitsu, Intel, S, Asustor, VMware, Citrix, Microsoft...) !!!
Wiedza - S vs. QNAP vs. Asustor | ...do użytku profesjonalnego i SMB
Jednym słowem śmiało można powiedzieć, że S 214+ lub jego odpowiednik multimedialny Play to zabawka przy TS-251 (tylko na taki mnie stać)?
Może polecacie jakąś alternatywę do TS-251 w podobnych pieniądzach?
Nie oszczędzaj. To ma być serwer czy zabawka? Bo jak serwer to za darmo nic nie ma. Nie ma alternatywy dla TS-251. Jest tylko TS-251 i wyżej.
 
Nie ma alternatywy dla TS-251. Jest tylko TS-251 i wyżej
przez oszczędność miałem na myśli np. starszy model Qnap np. coś zeszłorocznego gdzie za podobną kasę można np. otrzymać dodatkowe dwie zatoki.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Koledzy, co w sytuacji gdy na jakiś czas umieszczę w TS-251 dwa dyski rożnych pojemności ? RAID0 ruszy czy są jakieś uwarunkowania? Pytam bo posiadam jednego WD RED i Seagate 1 TB. Docelowo chciałbym ten drugi zamienić na WD RED ale póki co pojemność chciałbym zwiekszyć dyskiem innej firmy.

Kolejna kwestia to późniejsza zamiana? Czy można i w jaki sposób dokonać kopii tego wymienianego? Wyższy poziom wtajemniczenia jest tu wymagany czy po prostu robimy kopie na nowy lub obraz który odtwarzamy i gotowe?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Przy RAID 0 zmiana będzie kłopotliwa bo musisz wszystkie dane przekopiować na bok (poza QNAP) i zrobić konfiguracje NAS od nowa na nowych dyskach. Tutaj lepsze będą single disk bo migrujesz jeden dysk na raz.
 
Przy RAID 0 zmiana będzie kłopotliwa bo musisz wszystkie dane przekopiować na bok (poza QNAP) i zrobić konfiguracje NAS od nowa na nowych dyskach. Tutaj lepsze będą single disk bo migrujesz jeden dysk na raz.

Dzięki, cenna uwaga, a czy pózniej już jak zastosuje docelowe dyski będzie można stworzyć / konwertować z tego do RAID ? Czy to znów wymusi postawienie całości od nowa czyli koniecznym będzie przerzucenie danych gdzieś poza NAS?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Jeśli masz dyski w single to przechodząc w RAID musisz wyczyscić dane z dysku drugiego . który bedzie tworzył drugą połówkę RAID


Wiesz co ... za dużo kombinowania ... kup od razu docelowe dyski i postaw QNAP od razu ... my bedziemy Ci tłumaczyć coś co jest dla ciebie czystą abstrakcją na ten moment
 
Ok. Sięgnę głębiej do skarpety:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap single disk to raid 1