Przy piwie TS-251A-2G vs TS-128A vs TS-131P

-=JaNeK=-

Nowy użytkownik
Noobie
3 Listopad 2018
3
1
3
41
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć,
planuję zakup NAS do zastosowań domowych i w związku z tym pojawiło się kilka pytań. Ważne są dla mnie: zdalna synchronizacja plików z 2/4 komputerów, zdalny dostęp do plików, synchronizacja zdjęć/filmów z kilku komórek, multimedia może później - HDMI nie potrzebuję bo NAS będzie prawdopodobnie stał z dala od telewizora, w planach mam również podłączenie 2 (może w przyszłości więcej) kamerek IP na wypadek nieoczekiwanej wizyty podczas nieobecności w domu, szyfrowanie - hmmm również raczej zbędne. Nie potrzebuję 2 dysków - będę robił dodatkowy backup na dysku w kieszeni USB.

Wstępny wybór padł na 3 produkty QNAP:
TS-251A-2G - w sumie 2x droższy niż pozostałe ale jest szansa, że będę z tego zakupu bardziej zadowolony :)
TS-128A - ten obsługuje w standardzie 4 kamerki
TS-131P - czy ma jakieś zalety w stosunku do 128A?
czekam również na ewentualne inne propozycje.

1. Czy płacąc 2x wiecej za model 251A rzeczywiście w moich wymaganiach odczuję jakby "robił dodatkowo loda w standardzie" czy po prostu będzie miał więcej opcji, których nigdy nie użyję (np wirtualizacja)? :)
2. 128A vs. 131P - który lepszy i dlaczego (wiem, że 251A lepszy ale, chcę wiedzieć, który z tych 2)
3. Czy można wsadzić "zwykły" dysk czy to mija się z celem - mam kilka tanich dysków w "szafie" i chciałbym je najpierw "zużyć"? Z czego wynika to, że wszyscy wsadzają dyski dedykowane takie jak WD RED czy inne tego typu?
4. Ile może trwać backup całego qnapa na dysk zewnętrzny (załóżmy że na dysku 1TB jest 500 GB danych) - jak jest później z jego odzyskaniem w razie awarii dysku/qnapa - ile trwa i stopień trudności? Czy taki backup można odczytać bez qnap - tzn wiem, że się da tylko czy nie wymaga to jakiejś "tajemnej wiedzy" - najchętniej widziałbym to tak, że podłączam dysk przez adapter USB i widzę wszystkie pliki?
5. Czy wybierając 251A można pracować z 1 dyskiem (zakładam, że tak) - i co w sytuacji jak chcemy dołożyć drugi aby mieć większą pojemność, czy można go po prostu włożyć i pojemność "pierwszego dysku" się zwiększy (JBOD) - czy od razu muszą być wsadzone i sformatowane 2 sztuki? Zakładam, że zanim zapełnię 1 TB minie ze 2 lata więc po co płacić za prąd :)
6. Czy są jakieś przeciwwskazania na linii QNAP - Orange Światłowód (planuję założenie - na razie LTE z Plusa bez zew ip więc zdalnie Qnap nie będzie działał a w orange z tego co kojarzę jest zew. IP tyle że zmienne ale to nie problem)?

Jeśli ktoś zechce odpowiedzieć na ww pytania to z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi i przepraszam za poziom pytań ale prawdopodobnie sporo osób stoi przed takim właśnie wyborem i zastanawia się co kupić, żeby nie przepłacić :).
 
Compare products

2. Wygrywa Intel, potem Annapurna a na koncu Realtek
1. Powiem tak - apetyt rośnie w miarę jedzienia ;)
3. Twój dysk - twoje dane , generalnie powinno to zadziałać
4. Zależnie od przyjętego planu backupu .... a jest parę możliwości
5. Każdy NAS Q może tak pracować z JBODem czy to osobnymi dyskami
6. nie
 
  • Lubię to
Reakcje: apofis
Compare products
1. Powiem tak - apetyt rośnie w miarę jedzienia ;)
mam za duży cholesterol żeby jeść NAS'y ;-)


Compare products
2. Wygrywa Intel, potem Annapurna a na koncu Realtek
tak, tego mniej więcej dowiedziałem się po cenach urządzeń :) pytanie tylko czy przy moich zastosowaniach (wymienione w 1 poście) odczuję jakąkolwiek różnicę poza być może szybszą responsywnością. Czy model TS-251a jest w czymś istotnym lepszy/gorszy niż starszy TS-251?



Compare products
5. Każdy NAS Q może tak pracować z JBODem czy to osobnymi dyskami
pytałem bardziej o możliwości JBOD i obsługę tego w panelu qnap - tzn co się stanie jak dziś pracuję z 1 dyskiem a jutro chce z dwoma - czy po prostu wkładam i działa (wiem, że nie jest tak prosto, pewnie trzeba zaznaczyć coś na zasadzie opcji EXPAND i sformatować nowy dysk ale nie wiem, na tym się akurat jeszcze nie znam) czy trzeba oba formatować i wgrywać dane na nowo. i tu kolejne pytanie. czy jak wyjmę ten 2 dysk to po prostu pliki umieszczone na nim nie będą możliwe do odczytu czy rozwala to całą "macierz" i nie działa nic?
 
co do JBODa - Poradnik RAID - teoria, budowa, naprawa i testy RAID 0, 1, 5, 10 | PurePC.pl
znika jeden dysk - znikają wszystkie dane
lepiej zrobić pojedyńcze dyski, mniej stracisz - a ważniejsze katalogi replikować za pomocą Hybrid Backup Station.

Czy model TS-251a jest w czymś istotnym lepszy/gorszy niż starszy TS-251?
Poza gorszym CPU (piszę z pamięci) - nic istotnego na co warto wydawać więcej pieniędzy.
Poczytaj : TS-251A czy TS-251+? Który lepszy?