Pomoc TS-251A - wymiana dysków na większe i rozszerzenie pamięci po USB

profitmedia

Entry Technician
Q Associate
29 Marzec 2016
40
3
8
54
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam kolegów,

Mam Qnapa TS-251A a w nim 2 dyski 2TB pracujące w RAID1 - niestety 2TB okazuje się być za mały - mam conajmniej 1TB multimediów, teraz na poważnie zabieram się za robienie backupów z komputerów (3 laptopy + 2 tablety z windowsem) oraz myślałem o migawkach.
Potrzebuję też miejsce na inne pliki itd.

Chciałbym teraz wymienić oba dyski na 2 x 3TB WD RED i po przeczytaniu wielu wypowiedzi doszedłem do wniosku, że procedura powinna wyglądać tak:
1. przy pracującym nasie wyjmuję jeden dysk i wkładam nowy (czy mam być sformatowany?)
2. powinno nastąpić odbudowanie macierzy na nowym dysku
3. następnie wyjmuję kolejny dysk i wkładam nowy
4. powinno nastąpić odbudowanie macierzy

tylko teraz mam dyski z 2TB w włożę 3TB - czy system sam skoryguje dostępne wielkości czy będę musiał poszerzać dostępność ręcznie? W którym miejscu?

Kolejna sprawa - dyski, które wyciągnę z qnapa (2 x 2TB), ponieważ są w dobrej kondycji chciałby dodatkowo wykorzystać.
Chcę je podłączyć do qnapa przez USB - mam stację dokującą UNITEK na dwa dyski 2.5 lub 3.5 cala.

Zrobiłem próby z dyskami 2.5 cala i są widoczne w FileStation i można na nich robić ograniczone operacje.
Niestety dysków tych nie widać w Video Station ani Music Station. Qsirch nie przeszukuje tych dysków, nie da się ich też wykorzystać do zapisywania backupów ....

A może jest to możliwe - czy jest jakiś sposób by ww programy "widziały" dyski podłączone do qnapa po usb?

Pomoże ktoś?

Z góry dzięki :).


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 20171116
Model serwera: QNAP TS-251A
 
czy system sam skoryguje dostępne wielkości czy będę musiał poszerzać dostępność ręcznie?
Jeśli zrobisz to jak opisałeś to będizesz musiał się pofatygować do menu zarządzania dyskami i wybrać expand raid.

A może jest to możliwe - czy jest jakiś sposób by ww programy "widziały" dyski podłączone do qnapa po usb?
Nie.

A jest jakiś inny sposób? może łatwiejszy? Gdzie konkretnie szukać tej opcji?

czy system sam skoryguje dostępne wielkości czy będę musiał poszerzać dostępność ręcznie?
Jeśli zrobisz to jak opisałeś to będizesz musiał się pofatygować do menu zarządzania dyskami i wybrać expand raid.

A może jest to możliwe - czy jest jakiś sposób by ww programy "widziały" dyski podłączone do qnapa po usb?
Nie.

Czyli w tym rozwiązaniu to nie wypali - jak inaczej podłączyć te dyski by były widoczne w nasie? Pomijam oczywiście stacje rozszerzające - niestety są za drogie ...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana dysków ts-251A
  2. Wymiana dysków na większe