TS-253 Pro plus TR-004 - RAID 1 i rozszerzenie magazynu

sebii20

Entry Technician
Q Associate
15 Wrzesień 2014
56
3
8
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Posiadam od ponad 5 lat QNAPa TS-253Pro, kupiłem go wtedy trochę do testów, nauki, zabawy, nie sądziłem, że kiedyś na NASie będę miał tyle działających usług, stronę www, serwer pocztowy, rejestrator kamer, centrum rozrywki DLNA, itp - stał się nierozłącznym partnerem życia codziennego. Jak uruchomiony wtedy te 5 lat temu, działa praktycznie non-stop, bez przerwy pod UPSem. ;)

Stawiając wtedy NASa zamontowałem dwa tyski WD RED 3TB (system) i 4TB, skonfigurowane jako dwa osobne wolumeny, bo wtedy myślałem: po co mi RAID, to tylko do zabawy, kiedyś trzeba będzie to zrobi się RAID 1 żeby chronić dane - no i do tej pory działają jako osobne wolumeny. W tym momencie jak by jakiś dysk się wysypał miałbym wielki problem...

Chciałbym teraz kupić jednostkę rozszerzająca TR-004, lecz potrzebuje dopytać przed zakupem, czy jestem w stanie zrealizować RAID tak jak ja sobie to wymyśliłem.

Czyli chciałbym zrobić tak, aby do TR-004 wsadzić dwa dyski 3 i 4TB, aby działały w RAID 1 odpowiednio z dyskami w TS-253 Pro, oraz dwa dyski które będą osobnymi wolumenami, aby zwiększyć przestrzeń magazynowania, na mniej ważne rzeczy, np na zapis z monitoringu.

Czy za pomocą TR-004 zrealizuję mój pomysł? (2 dyski na RAID 1 z obecnymi dyskami + dwa dyski na rozszerzenie magazynu) Czy aby zrobić RAID 1 muszę porostu kupić dwu zatokową jednostkę rozszerzająca TR-002 i za pomocą dip switchy ustawić RAID?

Dziekuję za wszelkie sugestię.
Nikt nic nie podpowie? ;-( Nie chcę kupić sprzętu w ciemno i okaże się, że nie zrealizuje na nim swoich założeń.
 
a) czytałeś jakie tryby oferuje stacja rozszerzeń ?
b) ktos nie robił takiego fikumiku ?
c) możesz kupic na odległość i oddać w dwa tygodnie ???
 
ad a): tak czytałem, gdybym chciał zrobić tylko raida, lub rozszerzyć pojemność nie było by problemu, ale ja chcę pomieszać te dwie rzeczy w jednej jednostce rozszerzającej, i tutaj potrzebuje podpowiedzi, czy tak się da, czy w ogóle do obecnego dysku zamontowanego w NAS, mogę utworzyć RAID 1?

ad b): Nie znalazłem odpowiedzi w internecie na moja zagwozdkę, dlatego pytam

ad c): Nie bardzo, gdyż zwrot przysługuje tylko osobie prywatnej, a ja potrzebuje FV na firmę.
 
upload_2019-12-27_16-14-24.png


wg mnie - nie da rady.
 
  • Lubię to
Reakcje: sebii20
Dzięki, przegapiłem tą informację.

Jakaś podpowiedź w jaki sposób najprościej mogę w tym wypadku zabezpieczyć się przed awarią dysku na którym stoi QTS? Myślałem jeszcze aby z TS-253 wyjąć dysk na którym tylko są dane, zamontować dysk taki sam na jakim stoi system i zrobić RAID 1, a w stacji rozszerzeń wykorzystać dyski do magazynowania danych.
 
wygląda na to że wyzwania są przed sobą - bo wg pkt 3. TR-004 , jesteś w czarnej mambie ..

zaorać i postawić od nowa ...
 
Wydaje mi się, ze najrozsądniejszym będzie wybranie modelu ts-451+. Obecnie procesor jaki jest w ts-253 (Intel Celeron J1900) wystarcza mi, w ts-451+ jest chyba ten sam, więc będzie ok. Jedyne co, to potrzebuję 16Gb RAMu, bo używam wirtualek, ale skoro ts-253 pro śmiga z 16Gb pamięci, to mam nadzieję, że ts-451+ też ruszy. (Chodz według specyfikacji jeden i drugi model obsługuje max 8Gb RAM)

Ewentualnie co innego możecie polecić do kwoty 3k zł żeby ruszyło po przełożeniu dysków?

Zbędny jest dla mnie pilot i HDMI.
Jakaś podpowiedź, na co zwrócić uwagę, aby wstał po przełożeniu dysków?
 
kupić nas na cpu intela/amd

nie annapurnlabs/arm (czytaj te mocno tanie)
 
kupić nas na cpu intela/amd

nie annapurnlabs/arm (czytaj te mocno tanie)

Dzięki, własnie zastanawiałem się, czy musi być intel, skoro był intel, czy może być AMD.

Jeszcze mam jedno pytanie, z racji, że nigdy nie bawiłem się w raid, czy jeżeli dołożę dysk to jestem w stanie na żywym już organizmie spiąć go w raid 1 z obecnym już dyskiem z systemem?
 
każdy single disk może zostać przerobiony na raid 1/5 i wyższe... jest to w dokumentacji qnapa (z porcją ograniczeń :p)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. serwer pocztowy