Pomoc TS-269L Podstawowe rzeczy a mam z tym problem...

swfr

Nowy użytkownik
Noobie
20 Luty 2014
5
8
3
Moja sieć domowa:
- Router Linksys WAG200G
- PC - Win XP - 2szt
- Laptop Win XP
- Laptop Win 8.1
Dysk zewnętrzny, jako magazyn - podpięty do PC - udostępniony innym komputerom.
Multimedia odtwarzane przez Xbox za pomocą Windows Media Conect.

Raz lepiej, raz gorzej ale działało.
Warunek dostępu do magazynu przez innych to jak wiadomo włączony PC (ten z dyskiem zewnętrznym [coraz bardziej zapchanym])

No i tydzień temu kupiłem sobie NASa - Qnap 269L ... fw. 4.0.3

Założenia:
- ma zastąpić dysk zewnętrzny jako magazyn
- ma się stać centrum multimediów - docelowo trafi w okolice TV - spięty kablem HDMI, w przyszłości do DAC.
- nie będzie WWW, FTP, Torrent, chmury (na razie wszystko wyłączyłem)

A teraz męczę się 6-ty dzień głównie z siecią (na razie nie chcę was drażnić pytaniami) ale z podstawami też mam problem - bo co tu dużo mówić - za chudy jestem w uszach.

Moje wątpliwości z prośbą o wyjaśnienia:

1. Synchronizacja - czy to był jednorazowy proces (prawie 3 godz) po pierwszym uruchomieniu?
A może (oby nie) ciągły - to tak ma być stale?

2. Zakładka - status systemu\informacje o sprzęcie\
Całkowita pamięć 985.2 MB
Wolna pamięć 627.5 MB
Gdzie się podziało 358 MB - skoro jeszcze nic nie kopiowałem i dyski są puste?

3. Struktura katalogów na dysku!

Miałem naiwną nadzieję, że dysk będę mógł zagospodarować od poziomu root (tak jak na dysku lokalnym), pozakładam
katalogi; muzyka, filmy, zdjęcia, archiwum itp i mogę upychać pliki tam gdzie chcę.

A tutaj mam katalogi, a raczej dyski sieciowe, download, home, multimedia, public, usb, Qsync
Widzę, że nie mogę ich wyrzucić, co najwyżej ukryć, i jednocześnie dociera do mnie, że katalog root nie istnieje, a własne
katalogi mogę zakładać tylko wewnątrz istniejących.
Czy się mylę? Powiedzcie, że tak, że root istnieje...
A jeśli istnieje to gdzie go znaleźć?
A może któryś z w.wym jest nadrzędny?
 
1. Synchronizacja czego? rozumiem że masz dyski w RAID to tak synchronizacja jest jednorazowa chyba że padnie ci dyski i go wymienisz na nowy
2. z tego co widzę to mówisz o pamięci RAM a nie o pojemności dysków no chyba że masz 1GB dyski :) nie dziw się że zniknęła ci jej część bo przecież pracuje sporo usług
3. lepiej żebyś nie grzebał w katalogu root skoro jesteś nowicjuszem a odpowiadając na twoje pytanie to o czym piszesz to są udziały (mają odpowiedniki w postaci katalogów na dysku) domyślnych nie skasujesz ale możesz tworzyć swoje
 
1. Synchronizacja - czy to był jednorazowy proces (prawie 3 godz) po pierwszym uruchomieniu?
A może (oby nie) ciągły - to tak ma być stale?
Podaj model(e) dysków. Synchronizacja ma się zrobić. Jak będzie robić się dwa dni to trzeba sprawdzać.


2. Zakładka - status systemu\informacje o sprzęcie\
Całkowita pamięć 985.2 MB
Wolna pamięć 627.5 MB
Gdzie się podziało 358 MB - skoro jeszcze nic nie kopiowałem i dyski są puste?

Mówimy o RAMie czy dyskach twardych ?

Dla HDD:
Pamiętasz plik firmware który chciał od Ciebie instalator ? Wyobraź sobie że to jest archiwum ZIP które rozpakowało się na Twoim dysku, musisz dodać do tego plik wymiany. Ale to nie powinno być większe niż 1 GB.

RAM: Norma.

PS: Zrób update do firmware 4.1.0 beta, jest ona stabilna. Link

Miałem naiwną nadzieję, że dysk będę mógł zagospodarować od poziomu root (tak jak na dysku lokalnym), pozakładam
katalogi; muzyka, filmy, zdjęcia, archiwum itp i mogę upychać pliki tam gdzie chcę.

Możesz poukrywać te foldery i stworzyć własne wg własnego uznania.

Przykładowo:
Z racji że mam system Windows 7 Ultimate, mogę zrobić obraz sytemu na nośnik w sieci LAN, więc zrobiłem sobie udział o nazwie ObrazSystemu:
Bez tytułu.png

Po czym wykonałem kopie systemu właśnie tam (mam 40 GB dysk SSD, po gigabitowej sieci zajęło to 25 minut a ja spokojnie sobie grałem!).

Jeśli będziesz chciał korzystać z funkcji multimedialnych to warto uporządkować swoje dane, XBMC pewną strukturę plików z którą współpracuje bardzo dobrze.
Więcej info dostępne jest tutaj, jak poprosisz to zrobię opis czego i jak używam do dodawania info dla XBMC. Podam kilka tricków tu i ówdzie.

Tworząc foldery pamiętaj o prawach dostępu (jak tylko ty korzystasz, to w sumie nie ma tematu) dla innych użytkowników.
Kopia zapasowa jest zawsze mile widziana.
 
Założenia:
- ma zastąpić dysk zewnętrzny jako magazyn
- ma się stać centrum multimediów - docelowo trafi w okolice TV - spięty kablem HDMI, w przyszłości do DAC.
- nie będzie WWW, FTP, Torrent, chmury (na razie wszystko wyłączyłem)
Dobry plan to połowa sukcesu, a widzę że go masz. ;-)

1. Synchronizacja - czy to był jednorazowy proces (prawie 3 godz) po pierwszym uruchomieniu?
A może (oby nie) ciągły - to tak ma być stale?
Pierwszy raz zawsze jest dłużej.

Gdzie się podziało 358 MB - skoro jeszcze nic nie kopiowałem i dyski są puste?
Pomyśl, - podpowiem cos wspominałeś o root-cie? ;-)

Miałem naiwną nadzieję, że dysk będę mógł zagospodarować od poziomu root
Możesz ale to bardzo niedobry pomysł, jego w ogóle nie ruszaj, czy w windowsach grzebiesz w katalogu gdzie system jest posadowiony?

własne
katalogi mogę zakładać tylko wewnątrz istniejących.
nie koniecznie ;-)

że root istnieje...
TAK

A jeśli istnieje to gdzie go znaleźć?
Przyjdzie taki czas że dasz radę go sam "wywąchać".


To co widzisz z komputerów we wspólnej sieci to "zasoby udostępnione" przez serwer NAS.
O próbach bardziej lub mniej karkołomnych ich usuwania wyczytasz na forum, łącznie z informacją co z tego wynikało ;-)
Powodzenia w poznawaniu sprzętu i systemu, nie poddawaj się i bądź dociekliwy a dużo osiągniesz. ;-D
 
2. z tego co widzę to mówisz o pamięci RAM a nie o pojemności dysków no chyba że masz 1GB dyski :) nie dziw się że zniknęła ci jej część bo przecież pracuje sporo usług

No to błysnąłem, nie ma co...
Oczywiście to RAM. Pardonsik

Dzięki za wszystkie wyjaśnienia - idę dłubać w udziałach sieciowych - plan minimum - nie osiwieć do resztyUdziały sieciowe opanowane! Jeszcze raz dziękuję.
Przeglądam forum i jednocześnie przerzucam na serwer pliki (kopiuj win xp) - w okolicach 1 giga/szt. Czy transfer (na podst. monitora zasobów) na poziomie 6 MB/s to standard? A może moja sieć jest taka beznadziejna?