Pomoc TS-412 problem z DLNA, indekowaniem i miniaturami

darekdz

Passing Basics
Beginner
3 Maj 2020
21
5
3
50
QNAP
Ethernet
100 Mbps
Witam szanowne Grono,

po wertowaniu sieci i braku odpowiedzi na mój problem, postanowiłem napisać i zadać pytanie z nadzieją na Waszą pomoc.
Jestem niestety bliski pozbycia się mojego QNAPa TS-412 a walczę z nim od dobrego miesiąca.

Problem wygląda tak. Po zakupie do domu streamera plików postanowiłem wszystkie zasoby muzyczne i video przenieść na serwer DLNA.
Video oglądam na android TV poprzez KODI natomiast muzyki słucham na GoldNote DS-10, który obsługuje serwery DLNA.
Po próbie ustawienia DLNA okazłao się, że mój system na TS-412 jest archaiczny i konieczna jest aktualizacja do najnowszej wersji jaką mam obecnie.
Po aktualizacji systemu zaczęły sie problemy. DLNA nie działa, nie widać zasobów sieciowych ale moze dla tego, że 412tka stale albo indeksuje albo tworzy miniatury i w tym problem. Otóż na dyskach w RAID 5 (4x3TB), mam ok 40.000 plików NEF i JPG w wysokich rozdzielczościach, ok 1.000 plików MKV, oraz ok 40.000 plików FLAC.
Ustawiłem 3 foldery współdzielone - PHOTOS, MOVIES i MUSIC, natomiast tylko folder MOVIES i MUSIC jest zaznaczony jako folder multimediów. Wszystkie pozostałe, lacznie z utworzonymi przez QNAP mają odznaczoną tę opcję. Na początku jeszcze folder PHOTO miał opcję multimediów jednak po tygodniu tworzenia miniatur i staniu na jednym pliku NEF, wyrzuciłem te opcję dla tego folderu. Nie potrzebuje w bibliotece mediów zdjęć. Qnap służy tylko jako ich magazyn sieciowy dla Photoshopa. Mam też odinstalowane wszystkie Photo, music i video station.
Po usunięciu opcji folderu multimedialnego dla PHOTOS, wyłączyłem bibliotekę multimediów oraz serwery DLNA i Twonky, ponownie wgrałem ten sam system w wersji najnowszej i po resecie 412tki rozpocząłem od nowa. Włączyłem bibliotekę multimediów, dodałem do niej dwa foldery jako multimedialne MOVIES i MUSIC, zapuściłem indeksowanie w opcji Skanowanie w czasie rzeczywistym z wysokim priorytetem skanowania multimediów.
Po 4rech dniach QNAP zakonczył indeksowanie plików z wynikiem objętości indeksów ponad 900MB. Po zakończeniu indeksowania rozpoczął ponownie tworzenie miniatur plików zdjęć, pomimo odinstalowanych Photo Station, wyłączenia opcji folderu multimedialnego dla folderów ze zdjęciami oraz nie umieszczaniu ich wśród folderów multimedialnych biblioteki multimediów.
Co mam zrobić aby usunąć proces tworzenia miniatur, który stoi w miejscu i blokuje mi całkowicie Qnapa?
Ja nie potrzebuję tych miniatur. Potrzebuję jedynie działającego serwera DLNA z zawartością z folderów MOVIES i MUSIC.

Będę wdzięczny za pomoc.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.1252 2020/04/09
Model serwera: QNAP TS-412
Dodam, że nawet dodałem wszystkie typy plików zdjęć do wykluczeń z biblioteki multimediów a on po indeksowaniu nadal zaczyna tworzenie miniatur...
 
moim skromnym zdaniem , przerzuć się na QNAP TS-453Be-2G albo coś zbliżonego

indeksowanie jest dużo szybsze (zawsze do 4 rdzenie vs 1).

za chwilę odkryjesz Plexa/Emby i stwierdzisz że DLNA jest biedne ;)
 
moim skromnym zdaniem , przerzuć się na QNAP TS-453Be-2G albo coś zbliżonego

indeksowanie jest dużo szybsze (zawsze do 4 rdzenie vs 1).

za chwilę odkryjesz Plexa/Emby i stwierdzisz że DLNA jest biedne ;)

No wiec dla tego myślę nad pozbyciem sie 412, niestety ale mam obawy isc dalej w QNAP
Niestety ale nie uzywam nic www do uzywania multimediów, mój odtwarzacz sieciowy współpracuje z DLNA i tylko to mnie interesuje. Z tego co czytałem DLNA Qnapa jest fatalne, co pokrywa się z moimi odczuciami w walce jaką prowadzę. Tak wiec Plex w niczym mi nie będzie pomocne pomimo, iż jest super. Nie na moje potrzeby. Ja muszę miec dostep do folderów po DLNA

CO do zmiany, czy Qnap DLNA w wyższych modelach i nowszych QTS działa poprawnie?

Jeśli Qnap to który? Pilot i HDMI mi nie jest potrzebne, stoi w szafie RACK w pomieszczeniu technicznym domu.

1. TS-431P2-4G
2. TS-451+-2G
3. TS-453B-4G


a moze jednak jest sposób na pozbycie sie miniatur? Indeksowanie robi teraz szybciej, po usunięciu plików CUE z folderów MUSIC
 
zaraz - pliki CUE są indexowane ? czemu index pliki muzycznego jest sprawdzany ?! <facepalm> zgłoś to z łaski swojej do qnapa przez aplikację helpdesku, to jest błąd.

431 odpuść sobie , nie ten procesor.
#2 i #3 są jak najbardziej spoko.
 
zaraz - pliki CUE są indexowane ? czemu index pliki muzycznego jest sprawdzany ?! <facepalm> zgłoś to z łaski swojej do qnapa przez aplikację helpdesku, to jest błąd.

431 odpuść sobie , nie ten procesor.
#2 i #3 są jak najbardziej spoko.

Po 4 dniach indeksowania, wyczytałem w sieci, że komuś stanęło indeksowanie przez pliki *.cue
Wyszukałem więc wszystkie na dysku QNAPa i przerzuciłem do katalogu poza multimedialnymi, indeksowanie zakończyło się w max pół godziny. Może zbieg okoliczności;)? Dowodu na to nie mam, że są indeksowane, ale... ktoś miał ten problem i pomogło, u mnie też jak ręką odjął. Natomiast gdy próbuję wykluczyć cue z indeksowania biblioteki, dostaje komunikat zwrotny, iż nie jest to właściwy format biblioteki. No więc... hmmm

Czym się różni 451 od 453Be, oraz czym się różni 453Be od 453B i który będzie najlepszym rozwiązaniem dla moich potrzeb? Celuję raczej w 4GB RAM, to chyba taki uraz po obecnych 256 MB :D
To co mogęstwierdzić na pewno, na poprzednim systemie, przed QTS, ta ilość RAM nie była tak porażająco mała. Zabili systemem mój NAS i trzeba wydać znowy 3 tys
 
moge jedynie odznaczyc w Ustawieniach File station, w Zarządzanie Multimediami nie mam opcji wyłączenia miniatur niestety. w moim QTS jest bardzo ubogo

jak nie boisz sie ssh'a - to ps -ef | grep -i ffmpeg i potem kill -9 {PID} dla każdego ffmpeg'a
jak masz opory, restart czyni cuda :)

czy proces ffmpeg to nie jest tylko transkodowanie video? nie mam aktywnego tego procesu
 
Odznaczam w File Station -> Ustawienia -> Obsługuje odtwarzanie multimediów i wyświetlanie miniatur, zamykam a po krótkim czasie opcja ta zanzacza sie ponownie sama, nie mogę wyłączyć

ffmpeg to bardzo uniwersalny program
zrób restart i sprawdz ponownie , co zabiera najwięcej CPU

kernel_processes ok 30-40% na przemian z convert do 80%
 
taa - convert

już po reboocie czy będziemy się tak wymieniać wiadomościami ?

po reboocie, na zmiane
kernel_processes - 30% - 80%
convert - 40% - 80%
ffmpeg - ok 30% raz sie pokazało

ruszyło samo indeksowanie stąd ten kernel pewnie
nadal robi miniatury :/
o tyle jest lepiej, że indeksowanie trwało kilka minut, moze próba róznicowego po reboocie?
Generowanie miniatur pokazuje teraz tylko ok 800 plików do końca - w podglądzie zadan w tle, jest plik video a po nim FLAC, wskazuje na folder MOVIES i MUSIC
Wcześniej pokazywał ok 40tys plików a w podglądzie były pliki NEF, zobaczymy czy po FLAC nadal będzie chciał generować miniatury dla wykluczonych NEF.
W file station mam wyłączone miniatury a mimo to je robi
 
hmm - dobre pytanie , nie mam więcej pomysłów

osobiście popatrzyłbym co w SSH powie lsof | grep -i convert, ale to zaawansowane sztuczki
tak czy siak , czeka cie ticket do qnapa za zapytanie czemu tak sie dzieje.
 
lsof | grep -i convert

Kod:
[~] # lsof | grep -i convert
convert    1221          admin  cwd       DIR        1,0       1024          2 /
convert    1221          admin  rtd       DIR        1,0       1024          2 /
convert    1221          admin  txt       REG       9,13       4420        130 /                                                                             mnt/ext/opt/ImageMagick/usr/local/sbin/convert
convert    1221          admin  mem       REG        1,0    1243580         33 /                                                                             lib/libc-2.5.so
convert    1221          admin  mem       REG        1,0      91624         69 /                                                                             lib/libpthread-2.5.so
convert    1221          admin  mem       REG        1,0      49012         60 /                                                                             lib/libgcc_s.so.1
convert    1221          admin  mem       REG        1,0     691092        128 /                                                                             lib/libm-2.5.so
convert    1221          admin  mem       REG        1,0     900892         47 /                                                                             lib/libiconv.so.2.2.0
convert    1221          admin  mem       REG        1,0      77068         72 /                                                                             lib/libz.so.1.2.2
convert    1221          admin  mem       REG        1,0      10032         59 /                                                                             lib/libdl-2.5.so
convert    1221          admin  mem       REG       9,13    1920700      32871 /                                                                             mnt/ext/usr/lib/libxml2.so.2.6.30
convert    1221          admin  mem       REG       9,13     147816      32826 /                                                                             mnt/ext/usr/lib/libpng12.so.0.0.0
convert    1221          admin  mem       REG       9,13     134348      32973 /                                                                             mnt/ext/usr/lib/libjpeg.so.62.0.0
convert    1221          admin  mem       REG       9,13     722936      32937 /                                                                             mnt/ext/usr/lib/libfreetype.so.6.3.18
convert    1221          admin  mem       REG       9,13    1189360        601 /                                                                             mnt/ext/opt/ImageMagick/usr/lib/libMagickWand-6.Q16.so.2.0.0
convert    1221          admin  mem       REG       9,13    4330720        160 /                                                                             mnt/ext/opt/ImageMagick/usr/lib/libMagickCore-6.Q16.so.2.0.0
convert    1221          admin  mem       REG        1,0     122716        116 /                                                                             lib/ld-2.5.so
convert    1221          admin    0r      CHR        1,3        0t0       4098 /                                                                             dev/null
convert    1221          admin    1w      CHR        1,3        0t0       4098 /                                                                             dev/null
convert    1221          admin    2w      CHR        1,3        0t0       4098 /                                                                             dev/null
convert    1221          admin    3u      REG        1,0        652       5287 /                                                                             var/log/mymediadbserver.log
convert    1221          admin    4u      REG        1,0          0       5288 /                                                                             var/log/mymediadbserver.log.bak
convert    1221          admin    5u      REG       0,11          4       5860 /                                                                             tmp/mymediadbserver.lock
convert    1221          admin    6u     IPv4       5861        0t0        TCP *                                                                             :8889 (LISTEN)
convert    1221          admin    7u     IPv4       6072        0t0        TCP l                                                                             ocalhost:48286->localhost:3310 (ESTABLISHED)
convert    1221          admin    8u     IPv4       6082        0t0        TCP l                                                                             ocalhost:48288->localhost:3310 (ESTABLISHED)
convert    1221          admin    9u      REG       0,11          2       6147 /                                                                             tmp/mymediadbserver-sysvar.lock
convert    1221          admin   10r      REG        9,0   35091564   34211399 /                                                                             share/MD0_DATA/MUSIC/Alice Cooper/Alice Cooper - Paranormal/11 Genuine American                                                                              Girl.flac
convert    1221          admin   11u      REG        9,0          0  107840050 /                                                                             share/MD0_DATA/.system/music/alice cooper/@_paranormal.jpg
convert    1221          admin   13r     FIFO        0,6        0t0      11366 p                                                                             ipe
convert    1221          admin   14w     FIFO        0,6        0t0      11366 p                                                                             ipe
convert    1221          admin   15r     0000        0,7          0          6 a                                                                             non_inode
convert    1221          admin   17r      REG        9,0   35091564   34211399 /                                                                             share/MD0_DATA/MUSIC/Alice Cooper/Alice Cooper - Paranormal/11 Genuine American                                                                              Girl.flac
convert    1221          admin   18r      REG        9,0   35091564   34211399 /                                                                             share/MD0_DATA/MUSIC/Alice Cooper/Alice Cooper - Paranormal/11 Genuine American                                                                              Girl.flac
lpb_sched  6677       httpdusr  txt       REG       9,13      18496      33492 /                                                                             mnt/ext/usr/local/sbin/flv_convertd
lpb_sched  6677       httpdusr    3uW     REG        1,0          5       5284 /                                                                             var/lock/flv_convertd.lpb_scheduler
genthd     6717          admin  txt       REG       9,13      18496      33492 /                                                                             mnt/ext/usr/local/sbin/flv_convertd
czy to nie wyglada na generowanie miniatur okładek albumów w jpg, które występują w katalogach z plikami FLAC?
ale jpg tez wykluczyłem
 
No więc po naszych zmianach, dziś jest kolejny problem zamulenia, którego nie było wcześniej. Zapewne dla tego iż nigdy nie dochodziło do tego miejsca przez miniatury plików zdjęć.
Wg mnie pominął teraz miniatury zdjęć ale... obecny status od wczoraj to
Kod:
 Generowanie miniatur (pozostało plików: 7786)
W
Kod:
 Zadania w tle
jest obecnie info
Kod:
 Generowanie miniatur - *.mkv
Wygląda na to, że teraz jest zajęty plikami video.
W procesach największe obciążenia procesora generują na zmianę kernel_processes oraz convert
Mam wyłączone wszystkie Station w tym video. Jak wyłączyć to konwertowanie plików wideo? Czy to jest potrzebne do serwera DLNA dla video?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. MinimServer
  2. miniatury dlna
  3. miniatury wideo
  4. Nie widać zdjęć na tv
  5. pilot nie działa
  6. twonky
  7. photo station od nowa
  8. miniatury na tv
  9. serwer muzyki
  10. proces java
  11. minimserver indeksowanie
  12. kill ssh procesu