TS-420, 421, 469L czy 451

Tymo

Nowy użytkownik
Noobie
13 Wrzesień 2014
2
2
3
74
QNAP
TS-x69L
Ethernet
10 Mbps
Witam,
Mam obecnie podstawionego ubuntu, 4 dyski, ale lenistwo bierze górę...
Obecnie używam go do backpów (popisane skrypty na rsync'u), jako kopia zapasowa zdjęć i jako serwer plików (filmy).
Muzyka nie - bo to puszczam ze Spotify via airplay do amplitunera.
Zastanawiam sie dodatkowo nad zmiana media center... (xbmc? a moze smart tv?). AppleTV zostanie.
Jeśli TimeMachine sie sprawdzi to może zrezygnuje ze skryptów rsync'a na Maku. Na PC używam Cobian Backup, bo używa shadow copy.

Stąd rozglądam się za 4 dyskowym qnapem.

No i tu pytania do Was - nie co wybrać (bo to musze sam postanowić), ale jak to wygląda u Was?

1. Media center
Mam obecnie postawione na WMC.
Pytanie czy sie pakowac w qnapy z XBMC? Smart TV maja coraz wiecej funkcji i o jednego pilota mniej (znaaacznie lepszy WAF)
Jeśli zatem bez XBMC (czyli ts-420/421) to założenie, że TV musi wziac robote na siebie.
Używacie XBMC faktycznie czy i tak robicie odtwarzanie poza NAS ("NAS to NAS a nie media center")?

2. Procek i pamięć
420/421 - różnica tylko w pamięci i niewielka w CPU, 469L - atom, 451 - celeron
Czym dociążacie procki? Indeksowanie czy RAID to dość oczywiste, a pozostałe?
Zastanawiam się czy jest sens wchodzenia na mocniejsze, tylko po to żeby raz na czas cos sie krócej pomieli - no chyba, że to jest na tyle upierdliwe, że jednak warto.
No i jak z pamięcią? 512mb to mało, ale pewnie starczy na podstawowe funkcje, a Wy czym obciążacie pamięć?

3. Dyski zewn
Mam 4 dyski stad mysle o 4 dyskowym qnapie, ale moze 2 dyskowy i podleczenie pozostałych dwóch na USB czy eSATA.
Używa tak ktoś? Za - bo taniej, przeciw - RAID5 niemożliwy, więcej kabli na wierzchu.
No i 420/421 nie obsługuje NTFS zewn.

4. Transcoding
ts-451 robi ponoć real-time transcoding. Czy korzystacie z tej funkcji?

5. Shadow copy
No i pytanie ostatnie czy jest programik dedykowany do qnap'a który wykorzystuje shadow copy?

Ciągnie mnie do 469L, bo cena vs możliwości są "na oko" ok. Choć zmartwił mnie brak wsparcia Intela i stąd problemy z XBMC - ale jednak zakładam, że NAS ma robić NAS, a XBMC czy WMC wypchnę poza pudło - choć kusi jednak...
A, i może komuś się przyda zestawienie (na bazie qnap compare) tu link.

Tyle. Dajcie znać. Dzięki z góry za każdą radę.
T
 
Jeśli zatem bez XBMC (czyli ts-420/421) to założenie, że TV musi wziac robote na siebie.
NAS robi po prostu za magazyn, można wziąść słabszego parametrami NASa.

Pytanie czy sie pakowac w qnapy z XBMC? Smart TV maja coraz wiecej funkcji i o jednego pilota mniej (znaaacznie lepszy WAF)
Znam przynajmniej jedną osobę która "nauczyła" żonę korzystania z Download Station, ba nawet napisy sobie ściąga Napiprojektem.

420/421 - różnica tylko w pamięci i niewielka w CPU, 469L - atom, 451 - celeron
Zdecydowanie Celeron!

RAMu nawet dobrze nie zapchasz, modele z Intelem przeważnie można rozbudować o dodatkowy RAM, trzeba tylko sprawdzić czy jest taka możliwość.

Mam 4 dyski stad mysle o 4 dyskowym qnapie, ale moze 2 dyskowy i podleczenie pozostałych dwóch na USB czy eSATA.
Używa tak ktoś? Za - bo taniej, przeciw - RAID5 niemożliwy, więcej kabli na wierzchu.
Wybij to sobie z głowy! Rozwiązanie absolutnie skrajne i NIEPOLECANE.

No i 420/421 nie obsługuje NTFS zewn.
I tak wołabym mieć go pod EXT3/4 bo będzie szybciej i działa to natywnie.

ts-451 robi ponoć real-time transcoding. Czy korzystacie z tej funkcji?
Jeśli masz "ubogie" w formaty urządzenie odtwarzające (np niektóre TV) to będziesz często korzystał.

Jak masz możliwość to kup NASa z HDMI na Intelu i ciesz się filmami bezpośrednio na TV.


Jeśli ja miałbym trochę wolnego czasu i pieniędzy to złożyłbym po prostu HTPC i nie przejmował się transkodowaniem, czy innymi problemami wynikającymi z ubogich możliwości TV i innych adapterów.
 
Ja bym sie nie pchal w cos co jest stare (jesli ma byc tylko Backupem - to tak), w innym przypadku nie ma sensu. Jesli jestes userem, ktory wykorzystuje 80% mozliwosci sprzetu -> idz w nowe rozwiazania, jesli tylko 20% - obojetnie co bedziesz mial i tak nie wkorzystasz wszystkiego co "fabryka" daje.
Pamietaj, ze 1 rok w IT to jak 10 lat w motoryzacji.
 
Mam obecnie postawione na WMC.
Jeśli jesteś zadowolony to może warto zostać przy tym rozwiązaniu. Należy zawsze brać pod uwagę, że jest to serwer NAS, który ma zapewniać ciągły dostęp do danych a więc obciążenie sieciowe może wpłynąć na jakość odtwarzanych filmów w XBMC. Chyba, że zrobisz tak jak ja, ale o tym później.

Jeśli zatem bez XBMC (czyli ts-420/421) to założenie, że TV musi wziac robote na siebie.
Jeśli masz tu na myśli DLNA, to odpuść sobie.

420/421 - różnica tylko w pamięci i niewielka w CPU, 469L - atom, 451 - celeron
Czym dociążacie procki? Indeksowanie czy RAID to dość oczywiste, a pozostałe?
Serwery ARM tj. TS-420 nie mają startu wydajnościowo do serii na Intelach.

Zastanawiam się czy jest sens wchodzenia na mocniejsze, tylko po to żeby raz na czas cos sie krócej pomieli - no chyba, że to jest na tyle upierdliwe, że jednak warto.
Jeśli lubisz być zadowolony z prezentów, które sobie sprawiasz a także z komfortu pracy to pominiesz z miejsca wspominane modele na energooszczędnej platformie ARM, która np. na zachodzie cieszy się uznaniem.

No i jak z pamięcią? 512mb to mało, ale pewnie starczy na podstawowe funkcje, a Wy czym obciążacie pamięć?
Oczywiście, że za mało. Jeśli jeszcze pobierasz rzeczy z internet a np. będziesz chciał używać rtorrent-QNAP, to min. zalecanej pamięci na pobieranie plików to 384MB.

Mam 4 dyski stad mysle o 4 dyskowym qnapie, ale moze 2 dyskowy i podleczenie pozostałych dwóch na USB czy eSATA.
Nie będzie to komfortowe rozwiązanie.

ts-451 robi ponoć real-time transcoding. Czy korzystacie z tej funkcji?
To w zależności jak zamierzasz korzystać z serwera NAS. Ja używam prostych, ale skutecznych rozwiązań a transkodowanie do niczego mi nie jest potrzebne. Bo bez obrazy dla Applowców itp., ale nie pajacuje z iPhonem na ulicy i nie oglądam filmów ze smarthphona.

No i pytanie ostatnie czy jest programik dedykowany do qnap'a który wykorzystuje shadow copy?
Chciałbyś korzystać z wersjonowania plików kopii zapasowych czy konkretnie Shadow Copy? Nie pamiętam, ale chyba tak... Jednak jeśli interesuje Cię tylko wersjonowanie, to wbudowana usługa z narzędziem Qsync w serwerach QNAP zapewnia taką funkcjonalność.
Qsync (Windows)
Więcej informacji przeczytasz na stronie producenta.

Ciągnie mnie do 469L, bo cena vs możliwości są "na oko" ok.
TS-x69 gorzej wypada niż x51. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszyłości te serie również będzie posiadały procesory Intel Celeron.

Myślę, że bardzo zainteresuję Cię seria TS-x51. Sprójrz: Kawa i herbata - O to jak QNAP solidnie odstawia konkurencje w tyle...

Moja obecna konfiguracja:
Hostname|Description
\ NAS (TS-451) |
Main data storage:
Note: HDD Standby disabled except custom scheduled in cron sleep/standby to /dev/sdb
  1. Single Drive:
    Note: 24/7 disk seeking does not affect other drives.
    • Incoming data (rtorrent, soulseek)
  2. Single Drive:
    • Backup for personal files, documents and development projects snapshots
    • Private (sql dumps, non-public documents, ex-girlfriends nude pics :D)
  3. RAID 0 x2 HDD:
    • Movies collection (XBMC)
    • Music (flac/mp3)
    • …and some useful tools
\ Backup (TS-509 Pro Prototype) |
Scheduled run and execution:
  • every Monday at 4:00am: copy of music and backups from main storage NAS
    - until finish
  • on the last Friday of the month: basic deduplication based on file hardlinks
    - until finish; or terminated at Saturday 6pm
\ Devel (TS-EC1279U-RP Prototype) |
Used only during development time​
 
@Mariusz, strzelałem że na 451 masz raid5 tymczasem podejście ciekawsze ;) ale to juz off-topic.

Panowie, dzięki za rady, już już miałem decyzję na 420, potem pojawił się 469L a teraz 451. Jak zwykle trzeba będzie kasę dozbierać... :)

t
 
Witam,

Mam małe pytanie w tym temacie odnośnie ts-451 na którego w zasadzie się już prawie zdecydowałem.
1. Czy w kwocie 1600netto jest coś innego na co może zwrócić uwagę o podobnej funkcjonalności co 451?
2. I pytanie bardziej do Mariusza. Jakie są twoje odczucia co do materiału z którego zrobili 451? Jest sens się obawiać o wytrzymałość plastikowych elementów ?
 
Jakie są twoje odczucia co do materiału z którego zrobili 451? Jest sens się obawiać o wytrzymałość plastikowych elementów ?
Na początku dumałem ponad godzinę nad plastikiem i jak schodzi QNAP na psy. Ale później zauwazyłem, że ten plastik nie bez powodu tam jest. Dobrze tłumi hałas, serwer jest bardzo cichy.
 
Zgadzam sie z Mariuszem, jak pierwszy raz zobaczyłem plastik w kontraście do moich pozostałych QNAPów to się załamałem, ze to jakaś niższa półka jest, ale faktycznie daje radę, wiatrak w 451 jest bardzo cichy, a i dysków szczególnie nie słychać (choć w pierwszej chwili moje odczucia były inne o czym pisałem) mam już go "chwilę" i jestem zadowolony, dołożyłem pamięć RAM i śmiga aż miło
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Super :) 451 zamówiony, może przyjdzie przed weekendem to akurat będzie chwila żeby poznać wszystkie jego możliwości .
Ram który dorzucałeś był DDR3L CL11 1600MHz, czy musi być standardowy 1333?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-469L
  2. 469l