Pomoc TS-431X - menedżer pamięci i zakup + konfiguracja dysków

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Kamilos_p

Nowy użytkownik
Noobie
28 Wrzesień 2017
7
1
3
WRO
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 GbE
Sprzęt: TS-431X, SSD 120 GB, HDD 2TB

Zastosowanie: małe biuro + dom
- dom: multimedia (video, zdjęcia), magazyn danych
- biuro: chmura, poczta, magazyn danych, kopie bezpieczeństwa 2 komputerów biurowych wraz z pocztą Outlook, potencjalnie obsługa kamerki

Instalacja: aktualnie oba dyski jako statyczne wolumeny pojedyncze; system świeży, żadnych danych nie zapisywałem dotychczas

Jaki był zamysł: poczytałem tu i tam, niektóre wątki na tym forum też, i miałem wrażenie, że w takich prostych zastosowaniach jeden dysk może być wolumenem pojedynczym i będzie na nim zainstalowany system i aplikacje, a na kolejnych można utworzyć przestrzeń na dane. Jednak po zainstalowaniu na moim małym SSD systemu wszystkie foldery (folder współdzielony) też zostały na nim utworzone.

Screen, dysk SSD nazwany 'NAS'
Dropbox - 2017-09-28_20-07-20.png

Jak bym nie ustawił tego drugiego dysku, nie ma do niego dostępu z poziomu sieci LAN. Moje zrozumienie było takie, że instaluję system na dysku X, wkładam dodatkowe dyski, a następnie decyduję gdzie co będzie zapisywane. Nie widzę opcji / funkcji, które by to umożliwiały. Nie widzę czegoś?

Proszę o poradę jak ustalić miejsce zapisywania danych. Poczytałem pobieżnie o RAID i mam następujący wniosek: chcę dokupić 2 identyczne HDD (2 x 1TB) i ustawienie ich w trybie mirror na dane firmowe (np. QSYNC + magazyn danych, który musi być dostępny w ramach LAN i z zewnątrz) + backup komputerów i poczty zgodnie z powyżej wyszczególnionym zastosowaniem. Bieżący 2 TB chcę przeznaczyć na domowe pierdoły, które nie wymagają jakiegoś specjalnego zabezpieczenia / backupowania.

Jeżeli się mylę, proszę o prostą instrukcję / wytyczne.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0299
Model serwera: TS-431X
 
Jednak po zainstalowaniu na moim małym SSD systemu wszystkie foldery (folder współdzielony) też zostały na nim utworzone.
Jeśli był tylko jeden dysk w systemie , jest to prawda.

Jak bym nie ustawił tego drugiego dysku, nie ma do niego dostępu z poziomu sieci LAN.
Bzdura, jak dodałeś drugi dysk do QNAPa, sformatowałeś jako wolumen statyczny pojedyńczy, to tworząc nowy udział masz do wyboru GDZIE będą dane przechowywane.

upload_2017-9-28_21-48-9.png


upload_2017-9-28_21-48-46.png


chcę dokupić 2 identyczne HDD (2 x 1TB) i ustawienie ich w trybie mirror na dane firmowe (np. Qsync + magazyn danych, który musi być dostępny w ramach LAN i z zewnątrz) + backup komputerów i poczty zgodnie z powyżej wyszczególnionym zastosowaniem. Bieżący 2 TB chcę przeznaczyć na domowe pierdoły, które nie wymagają jakiegoś specjalnego zabezpieczenia / backupowania.

Wyśmienite rozwiązanie. Pamiętaj że NAS to nie backup, dane muszą być trzymane poza nasem (osobny dysk odłączony od NAS) i lokacją NASa (kopia w chmure, dysk usb poza domem/firmą). Już chyba 30x raz tak piszę.
 
Bzdura, jak dodałeś drugi dysk do QNAPa, sformatowałeś jako wolumen statyczny pojedyńczy, to tworząc nowy udział masz do wyboru GDZIE będą dane przechowywane.
Człowiek się całe życie uczy. Nie wiedziałem, że tak można.

Backup - w każdej odpowiedzi do takich jak ja o tym wspominasz. Osobiście widziałem 10 razy:)
Może mam tylko złudzenie, że można, ale coś każe mi podpytać:
Tych folderów współdzielonych utworzonych na SSD, których nie mogę edytować, nie mogę ukryć?
 
Cześć!

Dyski zamówione i w drodze. Katalogi domowe utworzone zgodnie z powyższym - jeszcze raz dzięki. Poczułem się jakby do ciemnego pokoju wpadło światło.

Dorzucę 3 kwestie (związane i niezwiązane z wątkiem):
  1. backup - NAS ma przycisk na froncie do tworzenia kopii; rozumiem, że potrzebuję aplikacji, która się tym zajmie po kliknięciu; co proponujecie? (rozumiem, że będę mógł ustalić które foldery poszczególnych dysków będę backupował - np. aby pominąć foldery z filmami)
  2. @pigers": gdzieś czytałem twojego posta o treści mniej więcej "... kupujesz z najmniejszą ilością RAM i rozszerzasz do maks. obsługiwanej" - czy rozszerzenie z 2GB do 8GB bedzie miało jakieś diametralna znaczenie?
  3. UPS - laik jestem, więc dopytam: rozumiem, że zasadnicza funkcja UPS polega na ochronie hardware przed zanikiem zasilania; a co w sytuacji, gdy jest długotrwała przerwa w dostawie prądu? UPS chroni przez jakiś czas, a co później? Opcje konfiguracyjne są, że jak zostało x minut ochrony UPS, to NAS zaczyna procedurę wyłączenia?
 
backup - NAS ma przycisk na froncie do tworzenia kopii; rozumiem, że potrzebuję aplikacji, która się tym zajmie po kliknięciu; co proponujecie? (rozumiem, że będę mógł ustalić które foldery poszczególnych dysków będę backupował - np. aby pominąć foldery z filmami)
to raczej do kopiowania zdjeć/filmów z aparatu

gdzieś czytałem twojego posta o treści mniej więcej "... kupujesz z najmniejszą ilością RAM i rozszerzasz do maks. obsługiwanej" - czy rozszerzenie z 2GB do 8GB bedzie miało jakieś diametralna znaczenie?
Oj tak , oj tak

Opcje konfiguracyjne są, że jak zostało x minut ochrony UPS, to NAS zaczyna procedurę wyłączenia
tak.
 
Jawohl, Schuko. Jeden kabelek. W ... mam inne urządzenia. Tylko NAS podłączę.
Oj tak , oj tak
Potwierdzam. Zainstalowałem właśnie i czuć różnicę od pierwszego kliknięcia.
Niestety w tym modelu producent ani trochę nie ułatwił wymiany kości RAM.
Kabelki: nie trzeba kupować i bawić się w przejściówki. Listewki są dostępne takie oto: 9 gniazd LISTWA zasilająca UPS/RACK wtyk IEC C14
Dla potomnych:
Dyski:
1. SSD, 120GB - wolumin pojedynczy
2. HDD, 2TB - wolumin pojedynczy
3. i 4. HDD 2x1TB, RAID1

UPS:
APC Back-UPS 700VA, 230V, AVR, IEC Sockets + listwa pod rack

Backup:
chmura hubiC 10TB, aktualnie realizuję przez Hybrid Backup Sync - synchronizacja jednokierunkowa

Dziękuję za dotychczasową pomoc.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.