Pomoc TS-451 konfiguracja RAID

Enemy

Passing Basics
Beginner
8 Grudzień 2015
27
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie społeczność QNAP :)

Szukam pomocy w określeniu właściwej konfiguracji dla mojego 4-dyskowego TS 451. Obecnie mam w nim konfigurację 4x3TB WD w RAID 5.
Stworzyłem polę i woluminy cienkie ale ten układ mi się nie podoba. Używam NASa do archiwizacji zdjęć, filmów oraz plików z PC, ale także jako serwer CCTV oraz Linux Station do ćwiczeń linuxa dla syna (werwer ts3 itp). Obecnie mam zajęte ok 2TB z 9Tb dostępnych.

Po pierwsze wymyśliłem, że zmienię konfigurację dysków z 4x3TB na 1x 128Gb SSD + 3x3TB.
Po drugie - zastanawiam się jaką konfigurację RAID wybrać - czytałem na forum w tym temacie i zrodziły się trzy pomysły -
konfiguracja A
1x ssd (system) + 1 x RAID 0 (bieżące)+ 2 x RAID 1 (archiwum)= dostępne ~6TB Jak czytałem taka konfiguracja jest polecana, ale z drugiej storny dysk w RAID 0 nie jest chroniony....
konfiguracja B
1x ssd (system) + 3 x RAID 5 (archiwum)= dostępne ~6TB.
konfiguracja C (bez ssd)
10% x hdd 300GB (z 3 TB) w RAID 0 (system) + 90% (2,TB) w RAID 0 (bieżące) + 3 x RAID 5 (archiwum)= dostępne ~8,7TB.

Z tego co wyczytałem na forum (proszę mnie poprawić):
1. na potrzeby domowe konfiguruje się raczej woluminy statyczne.
2. nie polecana jest macierz w układzie RAID 5 (ale nie rozumiem dlaczego)
3. lepszą "szybkość" osiąga się stosując dysk sss jako systemowy.

Proszę o poradę, która konfiguracja ma najwięcej sensu i dlaczego.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20180213
Model serwera: QNAP TS-451
 
sprzedam słownik języka polskiego - albo przeglądarkę "ktura" robi proof-reading ...

1x ssd (system) + 1 x RAID 0 (bieżące)+ 2 x RAID 1 (archiwum)= dostępne ~6TB Jak czytałem taka konfiguracja jest polecana, ale z drugiej storny dysk w RAID 0 nie jest chroniony....
przecież wpisałeś raid 1 ...
RAID 0 to szybkość, a nie bezpieczeństwo od awarii jednego z dysków

1x ssd (system) + 3 x RAID 5 (archiwum)= dostępne ~6TB.
system jest odseparowany od danych - dobrze :)

10% x hdd 300GB (z 3 TB) w RAID 0 (system) + 90% (2,TB) w RAID 0 (bieżące) + 3 x RAID 5 (archiwum)= dostępne ~8,7TB.
niemożliwe do zrobienia na QNAPie - operujemy całymi dyskami a nie partycjami.

1. na potrzeby domowe konfiguruje się raczej woluminy statyczne.
Tak - bo w domu potrzebujemy przestrzeni.

2. nie polecana jest macierz w układzie RAID 5 (ale nie rozumiem dlaczego)
jak coś się popsuje to jest dużo szybciej/łatwiej odzyskać dane z RAID1 niz RAID5 - taki wybieg w przyszłość ;)

3. lepszą "szybkość" osiąga się stosując dysk sss jako systemowy.
szybciej jedzie się ferrari niż maluchem
 
Dziękuję za odpowiedzi.

sprzedam słownik języka polskiego - albo przeglądarkę "ktura" robi proof-reading ...
OK, może kupię, ale nie wiem do czego pijesz...

1x ssd (system) + 1 x RAID 0 (bieżące)+ 2 x RAID 1 (archiwum)= dostępne ~6TB Jak czytałem taka konfiguracja jest polecana, ale z drugiej storny dysk w RAID 0 nie jest chroniony....
przecież wpisałeś raid 1 ...
Wpisałem RAID 1 - chodziło mi o porównanie tej konfiguracji do konfiguracji B (gdzie jest RAID 5) w obu przypadkach mamy 6TB do dyspozycji, ale w konf "A" dysk z bieżącymi danymi nie jest chroniony. Takie stwierdzenie i tyle.
jak coś się popsuje to jest dużo szybciej/łatwiej odzyskać dane z RAID1 niz RAID5 - taki wybieg w przyszłość ;)
Ok, teraz jasne, ale jak sądzę w moim przypadku czas odbudowywania ewentualnego RAID 5 nie ma znaczenia.
 
Stworzyłem polę
taki kwiatuszek ;)

dysk z bieżącymi danymi nie jest chroniony.
dlatego to są dane bieżące - nikt za nimi płakał nie będzie

ale jak sądzę w moim przypadku czas odbudowywania ewentualnego RAID 5 nie ma znaczenia.
Czas zdenerwowania/furii/agresji rośnie wykładniczo w stosunku do czasu odzyskiwania danych (im dłużej czekasz tym bardziej wqrwiony/a jesteś..).

Ktoś kiedyś napisał - ludzie dzielą się na dwa typy - tych co robią backup i tych co będą robić backup.
Kwestia kiedy się poparzysz.

PS: UPS do NASa jest ?
 
a to - tak widziałem, z rozpędu pisałem po angielsku "pool" dlatego...

PS: UPS do NASa jest ?
Tak, UPS do NASa jest, drugi NAS z backupem też jest, sam QNAP służy głownie jako backup danych PCetów ale .....
i tak walczę od kilku miesięcy z tzw "Unexpected Shutdown" - sprawa jest na Helpdesku, ale jak na razie nie umio sobie poradzić z problemem
(może kiedyś opisze w osobnym poście jak mi się będzie chciało) :)
dzięki w każdym razie - idę w tej sytuacji w ssd+ raid 5