Pomoc Ts-451 zawyżone (fałszywe) wykorzystanie dysku

Enemy

Passing Basics
Beginner
8 Grudzień 2015
27
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry,

Mam taki problemik z moim TS-451. Kilka dni temu postawiłem serwer od zera.
NAS bazuje na 1 x SSD 128GB i 3 x HDD 3 TB w RAID5. SSD na system, HDD na dane.
Woluminy statyczne, żadnej puli.
Oddzieliłem/przeniosłem foldery systemowe Multimedia, Download i Homes na HDD zgodnie z instrukcją.
Na dysku SSD teoretycznie jest tylko system i kilka aplikacji (Container station, QVR Pro) ale dane do nich są na HDD.
I teraz zagadka - pytanie - dlaczego ten dysk SSD na którym prawie nic nie ma pokazuje prawie 80% zajętości (74GB) ?
Dodam, że żadnych migawek itp nie ustawiałem. Zresztą proszę sami zobaczcie - nawet zliczenie danych z katalogów się nie zgadza:
auploads.tapatalk_cdn.com_20180314_700f248e73b2e7ff9bea47faf3daa2d4.jpg


Czytałem w jednym wątku o sztucznej „agregacji” danych na innym qnapie ale tam była pula (więc pewnie migawki)?

Ktoś pomoże?

Wersja firmware z lutego 2018
Sprzęt: TS-451
 
Cześć,
Może to miniatury dla katalogu Multimedia zajmują miejsce na dysku? System zapisuje je podwójnie: na partycji systemowej oraz odpowiednio w katalogach multimediów. Nie wykazuje ich jako odrębny katalog, tylko jako zajęte miejsce. Jeśli tak to proponuję sprawdzić w Ustawieniach systemu --> Zarządzanie multimediami --> Biblioteka multimediów.
 
Cześć,
Może to miniatury dla katalogu Multimedia zajmują miejsce na dysku?

Dzięki sprawdzę, doczytałem, że jak się przenosi współdzielony folder systemowy (np Multimedia), to jeśli się nie zaznaczy jakiejś opcji typu „wykasuj dane z przenoszonych folderów” to kopiują się dane i przenoszą foldery, ale dane z przeniesionych folderów podobno zostają.
Generalnie na anglojęzycznych forach wiele wpisów znalazłem o problemach Qnapa z odzyskiwaniem miejsca, tzw „reclaiming space”.