Pomoc TS-451U RAID 1 - zdegradowany

milwis

Passing Basics
Beginner
24 Sierpień 2017
14
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 GbE
Witam.

Witam serdecznie wszystkich.
Po kilku dniach eksploatacji na obudowie zaświeciła się czerwona lampka oraz zgasła zielona lampka przy drugim dysku (dysk 1 - WDC WD20EFRX-68EUZN0 82.00A82, dysk 2 - WDC WD20EFRX-68EUZN0 82.00A82).
W opisie pojawiło się ostrzeżenie, że RAID 1 został zdegradowany (Grupa kieszeń 1 i 2). Po włożeniu dysku do innej kieszeni status jest OK.
Mimo restartu i prób przekładania dysku nadal komunikat bez zmian.
W logach pojawił się wpisy:
Kod:
[Pool 1] RAID Group 1 is in degraded mode.
Host: Disk 2 unplugged.
[Volume DataVol1, Pool 1] Host: Disk 2 failed.

Awarii uległa kieszeń czy też dysk? /poprawnie identyfikowany w innej kieszeni 3 i 4/
Jak postąpić aby przywrócić zdegradowany RAID 1 ?
Dane na dysku to około 100 GB

Jestem świeżym nabywcą tego serwera i mam małe doświadczenie wobec powyższego proszę o wyrozumiałość.

grzesiakk

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 Build 20160901
Model serwera: QNAP TS-451U

Mam podobny problem. Dziś nie mogłem z żadnego urządzenia (oprócz pulpitu przeglądarki) uzyskać dostępu do danych na swoim qnap. Po wielu próbach stwierdziłem że wyjmę dyski i zrobie całkowity reset do ustawień fabrycznych. Następnie włożyłem tylko jeden dysk (przekonany o tym że zostanie sformatowany przy pierwszym uruchomieniu) i odpaliłem. Dostałem info ze dysk był już w qnap i czy chce zresetować system zostawiając dane. Wziąłem tak. Włożyłem drugi dysk i cały czas mam informację, że w raid 1 jest tylko 1 dysk a przy puli pamięci informacja ostrzeżenie zdegradowany. Czy istnieje jakaś opcja wymuszenia ponownego Raid 1? Qnap sam z siebie nie odbudowuje macierzy.
 
Szkoda, że pierw nie zrobiłeś diagnostyki dysków.
Rozumiem, że masz qnapa 2 zatokowego a w nim 2-dwa identyczne dyski ustawione w RAID 1.

Nie wiem jak wygląda to w qnapie ale w S możesz sprawdzić ostatnie logi dla dysku.
Screenshot

Na początek wyjmij oba dyski i przełóż do PC (pod windows)
Gdy windows będzie krzyczał o potrzebie formatowania nowego dysku - ZIGNORUJ!
Sprawdź ich stan (status S.M.A.R.T). Polecam HD Tune Pro/CrystalDiskInfo/Hard Disk Sentinel

Następnie wykonaj backup ważnych dla ciebie danych. Tu polecam UFS Explorer lub R-Studio.

Teraz 2-gi dysk najlepiej wyzeruj (nie musi być od początku do końca wystarczy kilkanaście pierwszych sektorów z początku - chodzi o usunięcie wpisu w MBR/GPT bo format to pomija). Polecam DMDE lub prostszy w obsłudze AOMEI Partition Assistant.
Włóż oba dyski do NAS'a i wystartuj.
Przy czystym 2-gim dysku NAS da Ci możliwość ustawienia RAID'a 1 (pod warunkiem, że oba dyski będą tej samej pojemności).
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-451u-raid-1-zdegradowany.21989/
  2. zdegradowany raid 1