Pomoc [TS-453 Pro] Opóźnione odświeżanie zawartości strony WWW/PHP po modyfikacji.

spamcop

Nowy użytkownik
Noobie
23 Kwiecień 2015
9
2
3
44
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam

Postanowiłem, że zacznę używać serwera WWW na TS-453 Pro, jako maszynki do prac deweloperskich.
Pisanie kodu PHP/MySQL.

Odpaliłem serwer WWW na porcie 80
Umieściłem testowy plik plik.html zawierający ciąg 123, po wywołaniu strony wyświetla sie 123
Dokonuje zmiany na serwerze na 12345, odświeżam stronę w przeglądarce i natychmiast zmiana jest widoczna: 12345
Czyli każda zmiana, a następnie odświeżenie i widać zmianę.

Problem pojawia się jak zmienię rozszerzenie na plik.php.
Nie umieszczam żadnych tagów php, tylko czysty tekst 123
Wywołuje stronę i widzę 123.
Dokonuje zmiany tekstu na 12345 zapisuje na serwerze i tu ZONK, po odświeżeniu dalej widać 123
Dopiero po kilkudziesięciu sekundach wyświetla się 12345.

Tak się niestety nie da pracować :-( pisząc pliki PHP online.

Czy macie pomysły co może być przyczyną, myślę że to jakieś ustawienie PHP, powoduje
może cache'owanie - bo skąd takie lagi? Przy rozszerzeniu html, nie uruchamia się interpreter php
i wszystko odświeża się błyskawicznie. Więc to sprawka PHP, a nie apache.

Jako ciekawostkę dodam, że odświeżenie zaczyna być widoczne zawsze ok 45s po zmianie...

--
pozdrawiam
 
Przeczytaj co napisałem, nie ma problemu z przeglądarką, tylko po stronie NAS-a.
Odświeżanie strony z rozszerzeniem html odbywa się bez kłopotu, problem jest z rozszerzeniem php.

PS. wiem jak należy odświeżać przeglądarke.... ;)
Sprawę załatwia jedynie "Konserwacja, przywróć domyślną konfigurację". Nie miałem cierpliwości dochodzić przyczyny.
Można zamknąć.
 
  • Wow
Reakcje: kaktus
Witam, odświeżam stary temat który onagdaj kolega @spamcop bardzo dobrze opisal. Co ciekawe u mnie zdażyło się takie zachowanie tuż po nowej inicjalizacji qnapa i włączeniu serwera www, a więc ciężko tu mówić o jakichś błędnych czy starych konfigach.

Niestety metoda podana przez poprzednika teraz u mnie nie zadziałała no i nijak nie da się pisać w .php przy takim opóźnionym odświeżaniu.

Ma ktoś pomysła ?
 
Na początek sprawdź konfigurację PHP (albo bezpośrednio w php.ini albo poprzez phpinfo()) pod kątem APC/APCu i Opcache.
Żadnego z tych rozszerzeń nie potrzebujesz przy deweloperce i w takim przypadku możesz w ciemno je wyłączyć.
Jeśli natomiast hostujesz na QNAPie cokolwiek produkcyjnie, możesz dobrać doświadczalnie pasujące Ci wartości - mi domyślne zwykle nie do końca pasują.
Sprawdziłem na swoim QNAPie domyślną konfigurację PHP wbudowanego serwera WWW.
Za opisane zachowanie odpowiada poniższe ustawienie.
Kod:
opcache.revalidate_freq = 60

Jeśli chcesz wyłączyć Opcache na poziomie pliku php.ini, dodaj poniższą linijkę w sekcji [opcache], najlepiej w pierwszej jej linii.
Kod:
opcache.enable = 0

Powodzenia i daj znać czy pomogło.