Pomoc TS-453Be i rozbudowa w celu szybszego dostępu do plików, nagrań z kamer

Suchjy

Entry Technician
Q Associate
23 Listopad 2017
61
1
8
32
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć,

Posiadany przeze mnie QNAP, to:
Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.3.1400
Model serwera: QNAP TS-453BE

Mam w nim obecnie 3 dyski HDD (1 kieszeń wolna):
  • 1x2TB pod dane.
  • 1x2TB pod kopię tych danych (do backupowania tego pierwszego).
  • 1x1TB przeznaczony pod nagrania z monitoringu QVR PRO (4 kamery HD).
Póki QNAP służył jedynie jako stacja monitoringu lokalna oraz z dostępem zdalnym (apka QVR PRO).

Chciałbym jednak zacząć wykorzystywać go bardzo mocno również jako:
  • serwer plików (prawa biurowa):
    • wliczając w to szyfrowanie i dostęp zdalny do tych plików z wielu urządzeń jednocześnie oraz miejsce na wszelkie kopie zapasowe (mejle, pliki, itd). Ma to służyć za taki "biurowy dysk wspólny" :) z opcją backupów. Na serwerze pracować ma jednocześnie co najmniej kilka osób.
  • Serwer HTTP / myslq pod wersje dev stron www i sklepów (pod tworzenie i testy).
O ile te 2 TB danych na razie mi starczy i pewnie docelowo starczy na długo. Chciałbym zapytać was o sposób na możliwe przyśpieszenie dostępu do plików oraz działania systemu na wielu urządzeniach, w tym synchronizacji plików podczas pracy na nich przez kilku / kilkunastu użytkowników.

QVR potrafi nieco zamulić system, stad raz w tygodniu muszę go restartować bo inaczej dostęp do kamer jest "wolny" i długo trwa ( szczególnie z zewnątrz). Zakładam, że jak w systemie dojdzie jeszcze kilku użytkowników, którzy zaczną pracę na plikach, robić backupy itd. to system może zwolnić jeszcze bardziej. Tym bardziej jak odpalę tam dodatkowo serwer www (co być może ze względu na wydajność, będzie jednak niemożliwe).

Zastanawiam się powoli nad jego rozbudową, stąd moje pytanie:
1. Czy warto jest inwestować w dodatkowy dysk SSD w miejsce pustej kieszeni, który będzie wykorzystywany jako cache i szybki dostęp do plików)? Czy teraz mogę dołożyć tego SSD bez problemu?
2. Czy może lepiej zostawić to na ewentualną rozbudowę pod HDD'ka na pliki, a zakupić kartę rozszerzeń QM2 i dam wrzucić dwa dyski SSD M2.SSD?
Czy taka karta ma sens i przyśpieszy system jako tako, czy na potrzeby monitoringu i biurowe nie ma to sensu i lepiej wrzucić po prostu dodatkowego SSDka?
 
wliczając w to szyfrowanie i dostęp zdalny do tych plików z wielu urządzeń jednocześnie oraz miejsce na wszelkie kopie zapasowe (mejle, pliki, itd). Ma to służyć za taki "biurowy dysk wspólny" :) z opcją backupów. Na serwerze pracować ma jednocześnie co najmniej kilka osób.
To nie jest żaden problem. Odpalasz QVPN i protokołem Qbelt łączysz się do zasobów zdalnie lub w biurze.
Do tego robisz kopie zapasową Hybrid Backup Station.
To zasobów specjalnie nie bierze.

Jednak...
Serwer HTTP / myslq pod wersje dev stron www i sklepów (pod tworzenie i testy).
Tutaj trzeba precyzyjniej określić czego potrzebujesz.

A co do reszty... hmmm
 
Wyczytałem tutaj (@daniel_t), że można przenieść "system" na SSDka co powinno dać kopa w szybkości jego działaniu.
Rozumiem, że najlepiej w tym wypadku byłoby zrobić to z pomocą właśnie tej karty i dysków po PCIe zamiast standardowego dysku SSD w kieszonce?

@Silas Mariusz Oki, dzięki :). Pod HTTP ogólnie chodzi mi o to, aby wrzucić tam skrypt działający na PHP i MYSql np jakiegoś Wordpressa czy presteshop do testów i tworzenia. Miałbym wtegdy szybki dostęp do plików z sieci lokalnej (aka FTP), a docelowo mógłbym to wystawiać klientom na zewnątrz do "testów / pokazania" :).

Czy jest więc sens na chwilę obecną zakładać, że będzie to dysk z plikami + backupwami i monitoring dokłądać taki SSD albo tą kartę z dyskami SSd?
 
@Suchjy oczywiście - system na SSD daje dużego kopa - jest to bardzo popularne na Qnapach. Polecam.
Co do QVR pro to:
1. SSH do qnap
2. vim /etc/config/crontab
3. zahashuj lub usuń remove vs_refresh (najpierw i żeby edytować, potem ESC wq i ENTER)
4. crontab /etc/config/crontab
 
Czyli chcesz prowadzić usługi hostingu?
xD Nie. Po prostu przychodzi klient, chce sklep.
Zaczynam robić sklep, ale żeby edytować pliki, tworzyć ten sklep sprawniej jest trzymać je u siebie na PC (na localhoscie) - jest bezpośredni dostęp do plików i szybsza edycja niż standardowo przez FTP :).

Jednoczęście chciałbym pokazać mu ten serwis, aby mógł go przeklikać u siebie na PC (czyli udostępnić to przez neta).

Stron będzie na raz tam raptem kilka.
 
Zaczynam robić sklep, ale żeby edytować pliki, tworzyć ten sklep sprawniej jest trzymać je u siebie na PC (na localhoscie) - jest bezpośredni dostęp do plików i szybsza edycja niż standardowo przez FTP :)
Albo edytować je po Sambie i korzystać z Web server QNAP do udostępnienia. No to dasz rade a o performance chyba nie masz co się martwić.
Pomyśl o PLESK - mi, amatorowi pokazał to Silas i 10/10.
Tak, ale to pod kwestie hostingu lub profesjonalnego developmentu ze wzlgedu na elastyczny wybór wersji PHP, Apache, nginx i etc. Natomiast nie wiem czy jego QNAP pociągnie, aż tyle :|
 
  • Lubię to
Reakcje: Suchjy i Ice
@Suchjy oczywiście - system na SSD daje dużego kopa - jest to bardzo popularne na Qnapach. Polecam.
Co do QVR pro to:
1. SSH do qnap
2. vim /etc/config/crontab
3. zahashuj lub usuń remove vs_refresh (najpierw i żeby edytować, potem ESC wq i ENTER)
4. crontab /etc/config/crontab


Hej, dzięki :). A powiedz mi jeszcze co konkretnie zrobię tym kodem :>?

Wracając do tego SSD? To wystarczy w tej 4 kieszeni czy trzeba kupić kartę i ją wyposażyć w SSD? Jak wygląda przeniesienie tam systemu, jest jakiś tutek?
@daniel_t @Silas Mariusz Pleska akurat używam, w sumie spoko pomysł. Temat serwera i stron na razie zostawię :). I po prostu potestuję jakieś darmowe gotowe rozwiązania, być może na moje skromne potrzeby wystarczy mi nawet docker czy standardowy serwer www od QNApa.

Na chwilę obecną interesowąłoby mnie maksymalne przyśpeiszenie systemu :) i zwiększenie jego wydajności, np. poprzez tego SSDka.
 
Korzystanie z podstawowego serwera Web powinno być optymalne bo nie pracujesz nad frameworkami, które muszą działać elastycznie w różnych środowiskach, tylko nad gotowym produkcie. Więc pracujesz na nim, a później dopasowujesz do docelowego hostingu jak klient zaakceptuje. Tylko nie zapomnij wyłączyć Opcache podczas developmentu w php.ini :)
Zwiększenie wydajności przez SSD to dobry pomysł. Postawić na nim system. I generalnie Web server niech sobie właśnie lata na nim.
Pliki biurowe i praca na nich może być na zwykłych dyskach + kopia HBS. Jeśli jednak nie potrzebujesz do tego dużo pojemności to nawet na SSD :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Suchjy
W Qvr pro do wersji 1.5 będzie problem z ciągłym obliczaniem wolnego miejsca lub z liczeniem plików - nie pamiętam dokładnie, ale vs refresh blokuje to (usunięcie, zahashowania). Do ponownego uruchomienia nasa.
 
Git, a nie wiadomo kiedy ta wersja 1.5 będzie? Bo widzę że nie ma aktualizacji a obecnie 1.4 najnowsze :D.. A piszesz tak jakby 1.5 miało wyjść.

@Silas Mariusz "Zwiększenie wydajności przez SSD to dobry pomysł. Postawić na nim system. I generalnie Web server niech sobie właśnie lata na nim.".
Ok, ale powiedz mi czy warto pakować się w kartę rozszerzeń i dyski do niej (większy koszt), czy lepiej po kosztach wrzucić dysk w 4 kieszeń? Jak myślisz?
 
Ok, ale powiedz mi czy warto pakować się w kartę rozszerzeń i dyski do niej (większy koszt), czy lepiej po kosztach wrzucić dysk w 4 kieszeń? Jak myślisz?
To powinno wystarczyć. Jednaaaak. System będziesz musial zainicjować na nowo na tym właśnie dysku. Dopiero później wsunąć pozostałe dyski i je odzyskać. Dlaczego? Bo nie przeniesiesz istniejącego systemu na SSD.
 
  • Lubię to
Reakcje: Suchjy
Podepnę się do tematu.
Mam Qnap-a TS-453Be z czterema dyskami w grupie RAID 5. Chciałbym dokupić kartę QM2 +2 dyski zrobić Raid 1 i postawić system QTS
pytanie brzmi czy jest możliwe przeniesienie obecnego systemu na nowe dyski SSD...tak jak ma to miejsce w windows-ach z talerzowych dysków na SSD
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przeniesienie dysków
  2. Monitoring
  3. plesk
  4. vs_refresh
  5. przeniesienie systemu qm2
  6. EXCERIA