Pomoc TS-453D karty QM2, dysk na system i virtualka

wituus

Passing Basics
Beginner
11 Luty 2010
27
3
8
46
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Zaparkował w mojej stajni TS-453D wzbogacony o 32GB pamięci.

Posiada dwa dyski HDD w RAID1 i na razie go testuję, dodatkowo wpadnie do jednej kieszeni dysk od monitoringu.

Pozostaje jedna kieszeń wolna i slot pci.

Chciałbym aby maszynka sprawnie działała więc pewnie będę musiał dokupić dysk ssd na system oraz chcę korzystać z virtualki (około 200GB) z windowsem 10 i teraz pytania:

  1. System postawić na SSD SATA, czy na karcie QM2, może QM2 zostawić na windowsa, a może dać sobie spokój z QM2 i kupić większego SSD na System i virtualkę?
  2. Jaką kartę QM2 dokupić (QM2-2P-344, QM2-2P-244A (PCIe gen 2 vs gen 3))? Z tego co wyczytałem to NAS ma gniazdo gen 2 więc za kartę PCIe gen 3 nie ma sensu chyba dopłacać.
  3. A może dać sobie spokój z QM2 i kupić większego SSD na System i virtualkę?
  4. Ile GB na system QNAP przeznaczyć?
 
  1. Szczerze nie wiem czy będzie jakaś odczuwalna różnica - samo postawienie systemu na SSD daje niezłego kopa do responsywności systemu.
  2. Ja też tak stwierdziłem, ale weź pod uwagę, że jeśli kiedyś w przyszłości wymienisz NAS-a na takiego z PCIe gen3 to kartę masz ciągle na Gen2 i gdybyś chciał jej użyć w PC to też będzie działać wolniej.
  3. Tu już musisz sam zdecydować, ja mam dwa SSD PCIe w karcie QM2 i reszta dysków twardych - wirtualka siedzi na dysku systemowym, Windows 10 działa ... ok nic więcej (szału nie ma nawet na SSD).
  4. Wg. mnie maks dysku SSD bo i tak tworzysz potem udziały - rozbicie na kilka woluminów chyba nie przyśpieszy nic a tracisz elastyczność (gdybyś chciał więcej aplikacji zainstalować lub wirtualka się powiększy). Teoretycznie kilkanaście GB powinno wystarczyć na aplikacje + swap.
 
  • Lubię to
Reakcje: wituus
W takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie QM2 w RAID1 na system i virtualkę. Jak będzie mało miejsca to wymienię dyski na większe. Tak na marginesie gdzie mogę znaleźć zgodne dyski nvme?
 
U mnie działa bezproblemowo, więc pewnie na TS-453Be też będzie działać. Dwa dyski na QM2 działają w raid1 tutaj zainstalowałem system i postawiłem virtualkę z W10pro
 
Witam
Chciałbym postawić system QTS w modelu ts 453Be na karcie PCI QM2 w RAID1.. Czy z punktu technicznego jest to możliwe?
Tak, działa bardzo fajnie - ja dodatkowo na ssd trzymam wszystkie aplikacje + kontenery dockera.
Po 5 miesiącach dyski pokazują 98% pozostały lifetime.
Adnotacja 2020-08-31 172407.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. System nvme