Pomoc TS-469 Pro - Jak skonfigurować osobne woluminy?

fart119

Passing Basics
Beginner
5 Lipiec 2014
22
0
1
50
QNAP
TS-x69 Pro
Ethernet
1 GbE
mam pytanie zakupiłem nas ts 469 pro i mam zamonowane 2 dyski 3 tb i nie długo dodam jescze jeden 3tb a 4 mam 1tb chciałbym aby każdy dysk mieć osobno jeden na filmy drugi na muzke a 3 na zdjecia c4 dokumenti itp jak mam to zrobić i jaką konfiguracjie bo pyta mnie czy domowy czy biznesowy
pojedynczy czy raid 5
 
Przemek nie masz racji. JBOD to nic innego jak połączenie wszystkich dysków w całość, ale kompletnie bez żadnej z technik RAID. To tak jakby utworzyć jedną dużą partycję na trzech dyskach twardych. JBOD to najniebezpieczniejsze rozwiązanie.

@fart119 chyba poszukuje rozwiązania, w którym każdy dysk jest samodzielny. A więc konfigurację dla dysków jaką musi utworzyć to Single Drive.
Jeśli natomiast chodzi o inicjalizację serwera QNAP NAS i wybór trybu pracy dla Home lub SMB, to koniecznie chcesz wybrać Home. Oczywiście w konfiguracji Business również będziesz mógł utworzyć woluminy pojedyncze.

Jednak Storage Pool Manager został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu elastycznego zarządzania woluminami, które w przypadku użytkowników domowych niekoniecznie się sprawdzi. Ponadto na każdym z dysków odpadnie po ok. 10% pojemności na CRC checki dla usług iSCSI i etc.

Storage Pool Manager w QNAP'ie, to taka jakby dziesięć razy bardziej elastyczna i nowatorska metoda zarządzania dyskami twardymi, od tego co S nazywa Hybrid RAID, które w ich przypadku kompletnie nie znajduje zastosowania.

The Storage Pools feature is designed to aggregate physical hard disk drives into a large storage space and to provide enhanced RAID protection for it.

This page lists available storage pools on the NAS, their details, associated RAID group(s), volumes and iSCSI LUNs. Users can create, remove and expand a new storage pool, set a threshold, manage RAID groups and create a new volume on this page.

adocs.qnap.com_nas_4.0_SMB_en_spm001.zoom55.png
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
hmm, ja uzywalem JBOD w sytuacji gdy chcialem miec oddzielne dyski widoczne w NAS (HDD1, HDD2, HDD3, itd) aby wlozyc - wyjac dysk
  • JBOD (derived from "just a bunch of disks"): an architecture involving multiple hard drives, while making them accessible either as independent hard drives, or as a combined (spanned) single logical volume with no actual RAID functionality.
z mojego doswiadczenia RAID0 (stripe) choc daje najwieksza szybkosc jest najbardziej ryzykowny
ale byc moze nie do konca wlasciwie zrozumielame intencje pytajacego
 
Na pewno nie mogłeś tak używać. JBOD to połączenie różnych dysków w jeden logicznym wolumin.
while making them accessible either as independent hard drives
JBOD to angielski akronim "Just a Bunch Of Drives" oznaczający po prostu połączenie luźnych dysków. Jest to tak zwana nie-RAID architektura, która nie zapewnia ani poprawienia wydajności macierzy, ani też nadmiarowości. JBOD sprowadza się do dwóch konceptów: mapowania poszczególnych fizycznych dysków i ewentualnych logicznych partycji na nich się znajdujących do innego logicznego woluminu, oraz łączenia dysków w celu stworzenia jednego dużego woluminu.
...
Źródło: Poradnik RAID - teoria, budowa, naprawa i testy RAID 0, 1, 5, 10 (strona 2) | PurePC.pl
 
chodzi mi o to ze chciałbym mieć każdy dysk osobno i żeby były widoczne jak to zrobić a dysk ze zdjęciami aby móc wrazie odzyskania danych a muza i filmy nie
 
jak mogę wejść ponownie w tą funkcje użytkownik domowy lub biznesowyi czy mogę później jeden dysk dodać bo zamówiłem ale jeszcze nie przyszedł
 
Urządzenie musi być w trybie fabrycznym lub nieskonfigurowane, aby móc wybrać tryb domowy lub biznesowym - dokładnie nie wiem. Być może tryb nieskonfigurowany wystarczy.

Do trybu fabrycznego przywrócisz urządzenie metodą recovery, natomiast do trybu nieskonfigurowanego poprzez ponowną instalację, ale dyski muszą zostać wyczyszczone do zera a wszystkie partycje usunięte (zrobisz to z poziomu Windowsa i narzędzi administracyjnych).

i czy moge pużniej jeden dysk dodać bo zamówiłem ale jeszcze nie przyszedł
W obu przypadkach tak.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus