Pomoc TS-473 Problem z dyskami M.2 NVMe

Tygrysek2002

Nowy użytkownik
Noobie
19 Grudzień 2019
9
4
3
21
QNAP
TS-x73
Ethernet
10 GbE
Witam

Jestem nowym posiadaczem TS-473 i mam problem z dyskami Toshiba KBG40ZNS256G M.2 NVMe nie widzi ich QNAP. Dyski są w standardzie M.2 2230. QNAP nie przewidział montażu tak krótkich dysków. Moje pytanie czy dysk jest nie wykrywany ponieważ nie jest przykręcony tylko włożony w slot ?

20191223_173451.jpg


Stawiałem ze z dyskami nie będzie problemu balem się o ram a tu niespodzianka system bez problemu ruszył na 4 x 16GB. przy okazji linkuje zdjęcie modelu pamięci. oraz wnętrza TS-473. Wszystko łatwo dostępne .

20191223_173504.jpg


1a.jpg


20191223_173433.jpg


Model serwera: QNAP TS-473
 
TS-473 nie obsługuje standardu M.2 NVMe (PCIe 3.0 x4 / NVMe 1.3b) jakim charakteryzują się te dyski.
To maja być dyski M.2 2280/2260 SATA 6 Gb/s i długość tu nie ma znaczenia.

Niestety złącze M.2 w standardzie SATA to nie to samo co w NVMe.
 
Z ciekawości. Jak to możliwe że @Tygrysek2002 wsadził M.2 NVMe w gniazdo M.2 SATA skoro M.2 SATA powinno mieć drugą sztywną przegrodę tam gdzie NVMe jej nie posiada. W drugą stronę bym zrozumiał. Oczywiście nie polemizuje, że są to właśnie SATA gniazda bo nawet na zdjęciach to widać.
 
Z tego co widzę na zdjęciach to TS-473 ma złącze typu M (przegroda z prawej strony patrząc na gniazdo).

Dyski SATA występują w dwóch wersjach:
1. Ze złączem typu B (przegroda z lewej strony) i te nie wejdą do tego NAS'a
2. Ze złączem typu B+M (dwie przegrody z lewej i z prawej strony) i takie własnie obsługuje TS-473

Dyski NVMe występują głównie ze złączem typu M i te także wchodzą w to złącze, ale są nie obsługiwane.

Tak więc widać, że to złącze jest najbardziej uniwersalne i raczej dedykowane pod dyski NVME niż po SATA, ale obsługuje tylko dyski SATA.
Być może w przyszłości pojawi się nowa wersja firmware, które będzie umożliwiała obsługę takich dysków NVMe (w co wątpię).
Nie wiem czy to możliwe, czy NVM'e od SATA różni tylko oprogramowanie czy tez specyfikacja elektryczna, którą trudno będzie przeskoczyć bez wymiany innych komponentów elektronicznych.

W każdym razie producent zamontował niejednoznaczne złącze i wcale się nie dziwię że wszyscy posiłkują się listą kompatybilności sprzętu z danym modelem QNAP'a.
 
Z tego co widzę na zdjęciach to TS-473 ma złącze typu M (przegroda z prawej strony patrząc na gniazdo).

Dyski SATA występują w dwóch wersjach:
1. Ze złączem typu B (przegroda z lewej strony) i te nie wejdą do tego NAS'a
2. Ze złączem typu B+M (dwie przegrody z lewej i z prawej strony) i takie własnie obsługuje TS-473

Dyski NVMe występują głównie ze złączem typu M i te także wchodzą w to złącze, ale są nie obsługiwane.

Tak więc widać, że to złącze jest najbardziej uniwersalne i raczej dedykowane pod dyski NVME niż po SATA, ale obsługuje tylko dyski SATA.
Być może w przyszłości pojawi się nowa wersja firmware, które będzie umożliwiała obsługę takich dysków NVMe (w co wątpię).
Nie wiem czy to możliwe, czy NVM'e od SATA różni tylko oprogramowanie czy tez specyfikacja elektryczna, którą trudno będzie przeskoczyć bez wymiany innych komponentów elektronicznych.

W każdym razie producent zamontował niejednoznaczne złącze i wcale się nie dziwię że wszyscy posiłkują się listą kompatybilności sprzętu z danym modelem QNAP'a.

To proste: dyski NVMe to dyski po PCI-e a SATA to po SATA :).

Inna sprawa jak to jest z tymi złączami - powinny być tak zaprojektowane aby uniknąć takich sytuacji.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-473-problem-z-dyskami-m-2-nvme.26615/